Convertire fisier HTML in fisier XML

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

Mariusiky
Junior Member
Mesaje: 45
Membru din: Mie Iul 25, 2012 2:38 pm
Contact:

Convertire fisier HTML in fisier XML

Mesajde Mariusiky » Dum Sep 13, 2015 9:11 pm

Salutare,

Exista cumva un script in PHP care sa converteasca un fisier HTML intr-un fisier XML ?
Sau stie cineva cum s-ar putea construii unul ?
Am nevoie de un astfel de script, daca ma poate ajuta cineva cu ponturi sau un exemplu ceva.

Multumesc.




Mariusiky
Junior Member
Mesaje: 45
Membru din: Mie Iul 25, 2012 2:38 pm
Contact:

Re: Convertire fisier HTML in fisier XML

Mesajde Mariusiky » Mar Sep 15, 2015 11:04 am

micul-programator.ro scrie:http://stackoverflow.com/questions/4881255/generating-xml-from-html-list-using-php


Am cautat si eu pe internet stai linistit, ce mi-ai dat aici nu ma ajuta cu nimic.
Multumesc!

emanu31
PHPRomania Supporter
Mesaje: 27
Membru din: Mar Sep 02, 2014 11:55 am

Re: Convertire fisier HTML in fisier XML

Mesajde emanu31 » Mar Sep 15, 2015 11:36 am

Mariusiky scrie:
micul-programator.ro scrie:http://stackoverflow.com/questions/4881255/generating-xml-from-html-list-using-php


Am cautat si eu pe internet stai linistit, ce mi-ai dat aici nu ma ajuta cu nimic.
Multumesc!

Nu te ajuta pentru ca nu stii engleza?
Daca vrei ajutor, ar trebui sa fii mai explicit.
Altfel doar ca sa stii, conteaza si html-ul, de exemplu daca vorbesti despre xhtml, este deja xml https://en.wikipedia.org/wiki/XHTML

Mariusiky
Junior Member
Mesaje: 45
Membru din: Mie Iul 25, 2012 2:38 pm
Contact:

Re: Convertire fisier HTML in fisier XML

Mesajde Mariusiky » Mar Sep 15, 2015 11:42 am

emanu31 scrie:
Mariusiky scrie:
micul-programator.ro scrie:http://stackoverflow.com/questions/4881255/generating-xml-from-html-list-using-php


Am cautat si eu pe internet stai linistit, ce mi-ai dat aici nu ma ajuta cu nimic.
Multumesc!

Nu te ajuta pentru ca nu stii engleza?
Daca vrei ajutor, ar trebui sa fii mai explicit.
Altfel doar ca sa stii, conteaza si html-ul, de exemplu daca vorbesti despre xhtml, este deja xml https://en.wikipedia.org/wiki/XHTML



Incearca tu ce e acolo si daca tie iti merge ce am cerut eu o sa-mi retrag cuvintele.
Mai explicit? Cred ca e de ajuns inseamna ca esti batut in cap.
Am scris clar HTML unde vezi X ?
Am si eu o rugaminte.. nu va mai bagati aiurea in seama daca nu aveti habar despre ce am cerut eu. Si te rog nu-mi mai strica topic-ul aiurea.
Daca ajuti bine daca nu, nu fi taran.

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Convertire fisier HTML in fisier XML

Mesajde vectorialpx » Mie Sep 16, 2015 1:50 pm

Mariusiky scrie:Am cautat si eu pe internet stai linistit, ce mi-ai dat aici nu ma ajuta cu nimic.

Daca erai asa destept poate gaseai ceva, nu?!
Incearca sa nu fii asa rigid cu oamenii care incearca sa te ajute.
La un moment dat n-o sa mai primesti ajutor.

Cod: Selectaţi tot

<?php

$data 
= '
<html><body>
<h1>Title</h1>
<a href="#">Test</a>
<input type="text">
<p>test1
<p>test2
</body></html>
'
;

$doc = new DOMDocument();
$doc->formatOutput = true;
$doc->loadHTML($data);

header('Content-type: text/xml');
echo $doc->saveXML();

Mariusiky
Junior Member
Mesaje: 45
Membru din: Mie Iul 25, 2012 2:38 pm
Contact:

Re: Convertire fisier HTML in fisier XML

Mesajde Mariusiky » Joi Sep 17, 2015 2:26 am

vectorialpx scrie:
Mariusiky scrie:Am cautat si eu pe internet stai linistit, ce mi-ai dat aici nu ma ajuta cu nimic.

Daca erai asa destept poate gaseai ceva, nu?!
Incearca sa nu fii asa rigid cu oamenii care incearca sa te ajute.
La un moment dat n-o sa mai primesti ajutor.

Cod: Selectaţi tot

<?php

$data 
= '
<html><body>
<h1>Title</h1>
<a href="#">Test</a>
<input type="text">
<p>test1
<p>test2
</body></html>
'
;

$doc = new DOMDocument();
$doc->formatOutput = true;
$doc->loadHTML($data);

header('Content-type: text/xml');
echo $doc->saveXML();
 


Mersi de raspuns. Acum pe bune.. pune-te in locul meu si sa primesti raspunsuri cum ai vazut mai sus sa vezi daca iti convine. Asa caut si eu pe Google o chestie aiurea si iti trantesc tie aici ca sa fac postari sau altele..

beng
Junior Member
Mesaje: 34
Membru din: Mar Noi 12, 2013 7:15 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Convertire fisier HTML in fisier XML

Mesajde beng » Joi Sep 17, 2015 11:58 am

@Mariusiky, se vede ca nu le ai si mai ai si mega pretentii de profesionist. Din link-ul lui @micul-programator.ro afli cum preiei in php continutul unui html iar ulterior cu mintea ta si informatiile gasite pe internet formezi un xml.
Insa tinand cont de atitudinea pe care ai avut-o, n-o sa-ti scriu nicio linie de cod ca sa te ajut. Ia si testeaza pana reusesti codul din acel exemplu iar dupa aceea da un google search ca sa afli cum construiesti un xml.

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Convertire fisier HTML in fisier XML

Mesajde vectorialpx » Joi Sep 17, 2015 2:10 pm

Acum pe bune.. pune-te in locul meu si sa primesti raspunsuri cum ai vazut mai sus sa vezi daca iti convine.

Nu te-a ofensat nimeni, doar ti s-a parut. Am primit multe astfel de raspunsuri.
Un raspuns mult mai nasol era RTFM. Dar nu a fost asa deloc.
micul-programator ti-a dat un starting-point; raspunsul era p-acolo.

In fine, nu doream sa-ti tin o prelegere, priveste mai relaxat si o sa ai de castigat.
Daca esti nervos si frustrat vei avea parte doar de nervi ;)

Bafta!

beng scrie:@Mariusiky, se vede ca nu le ai si mai ai si mega pretentii de profesionist

Cred ca a inteles ideea. Daca faci un comment vino si cu o solutine, nu posta doar pentru a te certa.
Nu e constructiv.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Convertire fisier HTML in fisier XML

Mesajde Birkoff » Joi Sep 17, 2015 5:22 pm

@Mariusiky fiind nou pe forum, ca sa intelegi de ce ti se raspunde cum ti se raspunde, citeste te rog regulamentul
viewtopic.php?f=24&t=18461 si mai ales referinta de la punctul 8 de acolo, respectiv
http://wiki.lug.ro/Cum_se_pun_%C3%AEntr ... inteligent

pe scurt, ai formulat o intrebare aiurea (sau incompleta), ti sa raspuns in 2 peri (vezi ce zice in regulamentul ala).
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Mariusiky
Junior Member
Mesaje: 45
Membru din: Mie Iul 25, 2012 2:38 pm
Contact:

Re: Convertire fisier HTML in fisier XML

Mesajde Mariusiky » Joi Sep 17, 2015 5:35 pm

Birkoff scrie:@Mariusiky fiind nou pe forum, ca sa intelegi de ce ti se raspunde cum ti se raspunde, citeste te rog regulamentul
viewtopic.php?f=24&t=18461 si mai ales referinta de la punctul 8 de acolo, respectiv
http://wiki.lug.ro/Cum_se_pun_%C3%AEntr ... inteligent

pe scurt, ai formulat o intrebare aiurea (sau incompleta), ti sa raspuns in 2 peri (vezi ce zice in regulamentul ala).


Ok am inteles Birkoff. Nu, nu sunt nou pe forum doar ca am putine postari.. sunt de pe vremea cand mai scria-i si tu pe forum-ul meu (tutorialehd.info) - 2011 ?.
L-am dat de multa vreme acum nu mai e al meu..

Mariusiky
Junior Member
Mesaje: 45
Membru din: Mie Iul 25, 2012 2:38 pm
Contact:

Re: Convertire fisier HTML in fisier XML

Mesajde Mariusiky » Joi Sep 17, 2015 5:38 pm

Mariusiky scrie:
Birkoff scrie:@Mariusiky fiind nou pe forum, ca sa intelegi de ce ti se raspunde cum ti se raspunde, citeste te rog regulamentul
viewtopic.php?f=24&t=18461 si mai ales referinta de la punctul 8 de acolo, respectiv
http://wiki.lug.ro/Cum_se_pun_%C3%AEntr ... inteligent

pe scurt, ai formulat o intrebare aiurea (sau incompleta), ti sa raspuns in 2 peri (vezi ce zice in regulamentul ala).


Ok am inteles Birkoff. Nu, nu sunt nou pe forum doar ca am putine postari.. sunt de pe vremea cand mai scria-i si tu pe forum-ul meu (tutorialehd.info) - 2011 ?.
L-am dat de multa vreme acum nu mai e al meu..


P.S : Vedeti ca aveti o gramada de erori pe forum daca aruncati o privire pe un user anume sau incercati sa dati PM la cineva:

Cod: Selectaţi tot

Parse error: syntax error, unexpected ')' in /home/phproman/public_html/forum/includes/functions_module.php(364) : eval()'d code on line 1
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions_module.php(364) : eval()'d code:1)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions_module.php(364) : eval()'d code:1)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions_module.php(364) : eval()'d code:1)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions_module.php(364) : eval()'d code:1)

Parse error: syntax error, unexpected ')' in /home/phproman/public_html/forum/includes/functions_module.php(364) : eval()'d code on line 1

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/phproman/public_html/forum/includes/functions_module.php(364) : eval()'d code:1) in /home/phproman/public_html/forum/includes/functions.php on line 2781

Ultima oară modificat Joi Sep 17, 2015 5:44 pm de către Mariusiky, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Convertire fisier HTML in fisier XML

Mesajde Birkoff » Joi Sep 17, 2015 5:40 pm

Mariusiky scrie:Ok am inteles Birkoff. Nu, nu sunt nou pe forum doar ca am putine postari.. sunt de pe vremea cand mai scria-i si tu pe forum-ul meu (tutorialehd.info) - 2011 ?.
L-am dat de multa vreme acum nu mai e al meu..


ok, acum ca zici ca ai inteles, sa revenim la problema ta... tu vrei sa convertesti un standard (html4 sau 5) in alt standard (xml) dar aceste 2 standarde sunt total diferite si pentru scopuri diferite
html e pentru afisat in browser, xml este pentru comunicare intre aplicatii (asa cum scrie si pe wiki https://ro.wikipedia.org/wiki/XML ) si are taguri personalizate de catre programator (sau in functie de standardul aplicatiei careia i se adreseaza, respectiv sitemap, feed, api, etc) in functie de ce are nevoie (pe cand html are taguri standard).

daca ne-ai spune ce vrei sa faci exact poate ti-am putea sugera o solutie buna.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Mariusiky
Junior Member
Mesaje: 45
Membru din: Mie Iul 25, 2012 2:38 pm
Contact:

Re: Convertire fisier HTML in fisier XML

Mesajde Mariusiky » Joi Sep 17, 2015 5:43 pm

Birkoff scrie:
Mariusiky scrie:Ok am inteles Birkoff. Nu, nu sunt nou pe forum doar ca am putine postari.. sunt de pe vremea cand mai scria-i si tu pe forum-ul meu (tutorialehd.info) - 2011 ?.
L-am dat de multa vreme acum nu mai e al meu..


ok, acum ca zici ca ai inteles, sa revenim la problema ta... tu vrei sa convertesti un standard (html4 sau 5) in alt standard (xml) dar aceste 2 standarde sunt total diferite si pentru scopuri diferite
html e pentru afisat in browser, xml este pentru comunicare intre aplicatii (asa cum scrie si pe wiki https://ro.wikipedia.org/wiki/XML ) si are taguri personalizate de catre programator (sau in functie de standardul aplicatiei careia i se adreseaza, respectiv sitemap, feed, api, etc) in functie de ce are nevoie (pe cand html are taguri standard).

daca ne-ai spune ce vrei sa faci exact poate ti-am putea sugera o solutie buna.


Vreau sa iau fiecare nume al div-urilor din codul sursa a unui website si sa le transform in tag-uri xml sa-mi fie mai usor sa preiau informatia. Am nevoie pentru un script dar cred ca am gasit o alternativa, oricum poate un script de genul ar ajuta pe cineva nu stiu.. eu vreau sa il folosesc la o aplicatie mai mare.
Scuze pentru descrierea poate prea simpla pe care am dat-o acestui topic doar ca l-am scris in graba in pauza la munca.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Convertire fisier HTML in fisier XML

Mesajde Birkoff » Joi Sep 17, 2015 5:54 pm

ia vezi daca te ajuta asta (nu am folosit dar vad in exmeplu ca are echo $element->src (unde la tine in loc de src va fi elementul id)
http://simplehtmldom.sourceforge.net/
sau asta
http://htmlparsing.com/php.html
(am dat un search dupa html parser)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 77 vizitatori