xampp - ip - wireless

Orice discutie care nu se isi are locul in alt forum. Zona off-topic.

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

badea
Junior Member
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Feb 01, 2014 8:45 am

xampp - ip - wireless

Mesajde badea » Mar Feb 04, 2014 8:47 am

mi-am instalat un rooter tp-link aseara.. sa fiu si eu in rand cu lumea.. adica laptop la wc.. la bucatarie.. pe balcon.. sub balcon.. si peste tot..

intrucat imi place sa invatz lucruri noi am instalat xampp de cateva luni si de atunci profit de "serverul meu de acasa" pentru a-mi testa programele..
pana aici ceva obisnuit pentru noi toti..

acum e baiul!!!
daca incerc cu localhost e totul ok
daca incerc cu ip-ul.. :( nu imi gaseste adresa.. :'(
ma framanta asta pentru ca daca incerc sa intru de pe alt calculator la mine nu imi merge.. si nu mai am cum ma lauda eu cu cele 100-200 de linii scrise intr-o luna..

tre sa modific ceva pe undeva? sau tre sa imi duc fisierele pe calculatorul celalalt unde am firul la rooter bagat?

cert e ca ip-ul e cel de la rooter si nu cel de la rds.. desiii.. cand intru pe diverse pagini sa imi vad ip-ul e cel de la rds..



double-bit
PHPRomania Supporter
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 29, 2012 3:22 pm

Re: xampp - ip - wireless

Mesajde double-bit » Mar Feb 04, 2014 12:31 pm

Trebuie sa faci port forwarding din router, pe portul 80, catre IP-ul tau din retea. Vezi ca daca ai DHCP activat, IP-ul se schimba la fiecare restart al routerului, IP-urile interne fiind atribuite in ordinea conectarii la router. Pentru asta, seteaza-ti IP static pentru MAC-ul de la laptopul tau, daca routerul permite.

badea
Junior Member
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Feb 01, 2014 8:45 am

Re: xampp - ip - wireless

Mesajde badea » Mie Feb 05, 2014 8:59 am



Înapoi la “Discuţii generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori