PHP Romania - Proiecte

Ai un proiect pe care l-ai realizat în PHP? Doreşti să propui un proiect pe care să îl realizăm în cadrul comunităţii?

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

Avatar utilizator
cristi
PHPRomania Admin Team
Mesaje: 269
Membru din: Dum Mai 26, 2002 1:41 am
Localitate: Timisoara

PHP Romania - Proiecte

Mesajde cristi » Lun Noi 03, 2003 7:13 pm

PHP Romania va lansa o serie de proiecte open-source in cadrul comunitatii. Daca ai idei de proiect care merita realizat sau daca doresti sa participi la unul din aceste proiecte trimite un mesaj aici sau un email la phpromania.as.ro.

Pana acum s-au anuntat:
- PHPRomania - motor de cautare
- PHPRomania - messenger
- PHPRomania - CMS
- un grup de lucru pentru dezvoltarea Design Patterns pentru PHP5.


<?php
$www = "http://www.phpromania.net";
$facilitati = array("cauta hosting","blog");
?>

Avatar utilizator
ovi2ut
PHPRomania Coder Professional
Mesaje: 166
Membru din: Vin Sep 13, 2002 5:23 pm
Localitate: Middle of Nowhere
Contact:

Mesajde ovi2ut » Mar Noi 04, 2003 9:31 am

Tineti-ma si pe mine la curent ...
Losing an illusion makes you wiser than finding a truth.

Avatar utilizator
cristi
PHPRomania Admin Team
Mesaje: 269
Membru din: Dum Mai 26, 2002 1:41 am
Localitate: Timisoara

Mesajde cristi » Mar Noi 04, 2003 1:07 pm

Trimite un mail la contact at phpromania.net si spune care dintre proiecte te-ar interesa.
<?php
$www = "http://www.phpromania.net";
$facilitati = array("cauta hosting","blog");
?>

Emil
PHPRomania Coder Professional
Mesaje: 300
Membru din: Dum Noi 16, 2003 6:33 am
Localitate: echo $REMOTE_ADDR

Mesajde Emil » Dum Noi 16, 2003 6:37 am

Design Patterns pentru PHP5 - umm ..... UML stuff ? suna mistoo ...:D how can I help ?
PHP Romania BLOG
It's time for me to find a new hobby. Preferably one that doesn't involve angle brackets. Or computers. Or electricity.

tony0306
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:25 pm
Localitate: Iasi
Contact:

CMS

Mesajde tony0306 » Vin Ian 09, 2004 12:29 pm

M-ar interesa CMS-ul pe care vreti sa-l realizati. Lucrez de cateva luni pe un CMS care se numeste TYPO3 (free) si care ar putea fi inbunatatit.

Avatar utilizator
cristi
PHPRomania Admin Team
Mesaje: 269
Membru din: Dum Mai 26, 2002 1:41 am
Localitate: Timisoara

Mesajde cristi » Vin Ian 09, 2004 7:06 pm

In perioada aceasta vom organiza si paginile pentru proiecte.

BTW tony: TYPO3 e destul de greu de folosit.
<?php
$www = "http://www.phpromania.net";
$facilitati = array("cauta hosting","blog");
?>

tony0306
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:25 pm
Localitate: Iasi
Contact:

CMS

Mesajde tony0306 » Lun Ian 12, 2004 9:06 am

Adevarul e ca in momentul in care am inceput sa folosesc typo3 (august 2003) am avut senzatia ca este prea complicat pentru nevoile pe care le aveam. Acum pot sa zic ca nu ai nevoie decat de multa ambitie si rabdare, iar typo este un CMS ce ofera o gramada de optiuni si de tool-uri predefinite, permitand si definirea altora noi. Eu cred ca merita efortul de a-l folosi (nemaipunand la socoteala faptul ca e free) si in plus exista si o comunitate typo3 foarte dezvoltata (mai ales in Germania) care ofera consultanta (sfaturi) atunci cand ai nevoie.

gabih
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 27, 2004 12:46 pm

Joc RPG in PHP

Mesajde gabih » Vin Feb 27, 2004 1:47 pm

As dori sa anunt realizarea unui proiect - un joc RPH in PHP - care poate fi accesat la adresa
http://phprpg.3x.ro/index.php

Puteti discuta mai multe despre acest proiect pe "thread-ul" deschis special in acest forum:
http://www.phpromania.net/forum/viewtopic.php?t=22

Curind se va deschide un proiect Open Source pe site-ul sf.net unde cei interesati vor putea colabora, putind modifica online fisierele...

Voi reveni cu noi stiri cind mi se va aproba hostarea proiectulu la sf.net. Pina atunci., va invit sa testati jocul la http://phprpg.3x.ro/index.php !

Gabriel

bapsy
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mai 29, 2004 12:13 pm

Mesajde bapsy » Sâm Mai 29, 2004 12:23 pm

m-am apucat si eu de un motor de cautare la un moment dat si in curand vreau sa ma reapuc de el sa-l si termin. mi-ar place sa stiu cum l-ati gandit voi. nu ma intereseaza atat de mult implementarea, cat ideea in sine: cum sunt pastrate cuvintele in baza de date, cum sunt indexate, au un anumit punctaj pentru o anumite pagina, daca da cum este acesta calculat si de ce ... etc

design patterns in php 5 m-ar interesa si pe mine.

micael
Senior Member
Mesaje: 292
Membru din: Dum Apr 25, 2004 11:28 pm
Localitate: Constanta(deocamdata)
Contact:

revista electronica php?

Mesajde micael » Mar Aug 10, 2004 1:16 pm

mereu ne plingem de putina documentati si de rarele resurse php in limba romana.
nu ar fi utila crearea unei "reviste" php electronice? aici cei pasionati ar gasi stiri, linkuri, sfaturi si tot ce mai poate cuprinde o revista de profil.
revista, evident, trebuie sa fie atractiva atit pt debutanti cit si pt cei avansati in ale programarii.
cred insa ca nu realizarea ei e dificila, ci gasirea "colectivului de redactie", adica acei oameni (voluntari, evident) care sa se inhame la editarea ei...
eu, desi sint la pasul 1 (din 10.000 de pasi :lol: ) in php, ma ofer sa fiu unul din acesti voluntari. ce as putea face eu? pai sa caut pe net si sa adun kestii facute de altii ca eu inca sint departe de a-mi putea prezenta "cunostintele"...
mai sint amatori?
sau e o idee proasta?
nu trageti in pianist...face si el ce poate!
(To avoid the criticism: say nothing, do nothing, be nothing!)

Florin19
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Aug 28, 2004 2:21 pm

Mesajde Florin19 » Joi Sep 02, 2004 11:12 pm

buna idee micael,

pai, hai sa facem...
fiecare poate contribui cu traduceri, contributie proprie
si cand terminam un tutorial sa intrebam pe cei avansati daca e ok si sa-l adaugam la rubrica tutoriale pe phpromania.ro

1 tutorial pe luna bine intocmit si documentat/actualizat
(tinand cont de tendintele actuale - adica php cu globals off, cate ceva despre smarty, pear etc)
eu spun ca e de ajuns pentru inceput
poate 2 pe luna dar asta numai dupa dezbateri pe forum

ar trebui sa ne implicam mai mult, avem toti de invatat din asta si noi incepatorii si avansatii

mai vorbim si pe mail

sunt interesat de proiect
ma ofer voluntar
:D

micael
Senior Member
Mesaje: 292
Membru din: Dum Apr 25, 2004 11:28 pm
Localitate: Constanta(deocamdata)
Contact:

:)

Mesajde micael » Vin Sep 03, 2004 10:51 am

let's do it!
nu trageti in pianist...face si el ce poate!

(To avoid the criticism: say nothing, do nothing, be nothing!)

cpoplaceanu
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:01 pm

Concurs PHP in Romania?

Mesajde cpoplaceanu » Vin Sep 16, 2011 6:45 pm

Voi stiati ca s-a organizat un concurs pe PHP? Am vazut un articol si zic ca Iasiul e pe primul lor la reactivitate, si s-au facut cele mai multe teste PHP acolo. Si aveau pe site si o platforma de teste, si pe baza ei s-a organizat concursul.
Articolul se numeste "Intre pregatirea teoretica si cererile concrete ale pietei IT - Unde sunt cei mai buni ingineri PHP?"



:roll:

Alycya
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mar 31, 2012 3:01 pm

Mesajde Alycya » Sâm Mar 31, 2012 3:02 pm

Anuntati-ma si pe mine

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Sâm Mar 31, 2012 10:47 pm

vad ca ultimele 3 posturi de aici nu au nici o legatura cu topicul initial si deoarece topicul e antic se inchide.
aveti nevoie de ceva deschideti topic nou in sectiunea corespunzatoare. daca nu stiti in ce sectiune sa puneti topicul atunci cel mai probabil merge in sectiunea de discutii diverse...
spor.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Proiecte”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori