Colaborare cu un programator PHP/MYSQL

Cauţi de lucru în domeniul dezvoltării Web? Postează-ţi CV-ul aici. Cauţi programatori pentru proiectul tău? Postează oferta.

Moderatori: admin, Moderatori

razvi2011
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Dum Aug 07, 2011 8:33 am

Colaborare cu un programator PHP/MYSQL

Mesajde razvi2011 » Dum Aug 07, 2011 9:05 am

Salut baieti (si de ce nu, fete :) ). Caut un developer web pentru realizarea si/sau dezvoltarea si/sau intretinerea unor proiecte web.

Eu sunt un marketer (online marketing/SEO), dar de ceva vreme ma ocup si de siteurile clientilor mei (mai un update, mai un site nou etc.). In acelasi timp, trebuie sa ma ocup si de siteurile mele.

Doresc o colaborare gen asociere. Anumite proiecte se platesc (eu va voi spune ce am nevoie, voi imi spuneti un pret, si ajungem la un numitor comun), in timp ce altele (adica siteurile personale), putem ajunge la o intelegere de genul X% din incasari (deja am siteuri care au incasari lunare, asa ca nu vorbesc din povesti de genul "munceste tu acum, ca iti dau eu bani peste 5 ani").

Designer deja am, deci nu va trebuie skilluri de design.

Ca nivel de cunostiinte, undeva la mediu spre avansat as zice. Poate chiar si mai putin, atat timp cat puteti sa va upgradati skillurile pe parcurs. Ca tehnologii de programare: PHP & mysql sunt principalele, apoi ajax, javascript etc.

Prin acest post incerc sa intru in contact cu programatori care vor sa lucreze part time, in special studenti sau neangajati. (nu de alta, dar am mai colaborat deja cu cineva angajat, si nu prea am putut sa fac mare lucru, dupa 10 ore de lucru nu prea mai ai chef sa faci altceva).

Cer si ofer seriozitate.

Astept mesajele voastre pe privat. Cand raspundeti, v-as ruga sa imi spuneti:

1. numele
2. varsta
3. de cat timp "codati"
4. nivelul de experienta in PHP&mysql
5. cateva exemple din ce ati facut pana acum

Sper ca nu am omis nimic si am postat in sectiunea potrivita (in caz contrar, rog un moderator sa mute postul unde trebuie).



theramore
PHPRomania Supporter
Mesaje: 12
Membru din: Lun Aug 22, 2011 4:04 pm
Localitate: Slobozia
Contact:

Mesajde theramore » Lun Aug 22, 2011 4:14 pm

1. numele : Checiu Andrei
2. varsta : 16 ani
3. de cat timp "codati" : 1 an
4. nivelul de experienta in PHP&mysql ->Avansat , + Javascript, jQuery
5. cateva exemple din ce ati facut pana acum :
Primul meu proiect, castigator pe tara locul 3 la Generatia info
Pentru exemple contact: mihai.andrei1995 - yahoo
Nu pot posta link-uri ca masura de siguranta

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Aug 22, 2011 4:23 pm

nivelul de experienta o sa nasca o multime de polemici si offtopicuri... eu recomand sa spuna doar de cati ani lucreaza cu php/mysql si cate proiecte a facut de la 0, asa iti poti da seama de nivelul de experienta...

uite exemplul de mai sus, 1 an experienta si se declara avansat, abia dupa 2 ani (sau peste 20 proiecte) esti entry-level si dupa 5 ani (sau multe proiecte diferite) esti programator avansat (cel putin asa se masoara la firmele care angajeaza in domeniu)

(cand spun 20 proiecte nu ma refer site-uri de prezentare ci ma refer portaluri, magazine virtuale sau aplicatii online cu nivel de dificultate ridicat care iti pun mintea la contributie sa rezolvi diferite probleme care apar in implementare)

de asemenea, tehnologiile folosite atesta nivelul de cunostiinte al candidatului (zend framework, cache php, smarty, memcached, etc) faptul ca stie sa faca ceva doar procedural nu il atesta ca fiind avansat...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

theramore
PHPRomania Supporter
Mesaje: 12
Membru din: Lun Aug 22, 2011 4:04 pm
Localitate: Slobozia
Contact:

Mesajde theramore » Lun Aug 22, 2011 4:25 pm

nu am facut doar 2 proiecte am facut ceva mai multe doar doua am mentionat, in decurs de un an, mi-am dedicat foarte mult timp pentru asta, din placere.

razvi2011
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Dum Aug 07, 2011 8:33 am

Mesajde razvi2011 » Lun Aug 22, 2011 4:55 pm

Salut. Ok, mersii pentru clarificare Birkoff. Multumesc si celor care m-au contactat. Am inceput deja colaborarea cu cineva, daca o sa mai am nevoie pe viitor o sa redeschid un thread asemanator. Numai bine!

otiliaion
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 03, 2011 4:26 pm

Mesajde otiliaion » Sâm Sep 03, 2011 4:30 pm

Buna, legat de colaborari

Vreau sa fac o intelegere cu un programator cu care nu am mai lucrat pentru a construi si creste impreuna un site (el constructie site si imbunatatiri tehnice pe parcurs, eu project management, continut si promovare online) si m-ar ajuta niste sugestii.

Este suficienta o intelegere scrisa si semnata intre cele doua parti pentru inceput?
Suntem amandoi persoane fizice

Ce sa pun in intelegere ca sa fie corect pentru ambele parti si sa nu fie niciunul amenintat ca o sa piarda munca si investitia depuse in caz ca apar neintelegeri?

Ma tem ca el sa nu fure conceptul si continutul si sa mearga mai departe fara mine.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Sâm Sep 03, 2011 9:07 pm

vezi sa nu faci un nou facebook si apoi sa stai 20 ani prin tribunale cum a patit autorul facebookului (cred ca stii istoria) :))

legal orice contract intre 2 persoane fizice fara martori e null.
normal trebuie sa semnati voi 2 + inca 2 martori sau voi 2 si notarul (da ala vrea si el un procent din valoarea contractului asa ca tot la prima varianta ajungeti)

martorii sa nu fie rude, pot fi prieteni unul de-al tau si unul de-al lui.

vezi modele de contracte de colaborare sau de cesiune pe net si extrage parti din ele si compune unul nou. un contract corect trebuie sa specifice cine sunt partile implicate, ce rol au fiecare (specificat rolul clar al fiecaruia in parte eventual anexe daca e prea lung), cat trebuie sa lucreze fiecare si ce sa faca, ce clauze se aplica daca unui din voi nu isi face treaba sau vrea sa se retraga, ce clauze se aplica in caz de forta majora, ce clauze se aplica in caz de neintelegeri sau alte probleme nespecificate in contract (in general aici se scrie ca daca nu se ajunge la o intelegere amiabila se poate rezolva prin intermediul instantelor de judecata sau a unui mediator) si durata contractului si persoanele implicate inclusiv martorii si apoi semnaturile si data...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

otiliaion
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 03, 2011 4:26 pm

Mesajde otiliaion » Sâm Sep 03, 2011 9:35 pm

Da pai mi-a crescut paranoia povestea asta cu Facebook-ul. Inainte daca te gandeai la contract imediat si primeai vreo replica gen "da, vezi sa nu se imbogateasca ala din ideea ta" :)

Multumesc pentru idei!


Înapoi la “Oferta/Cerere proiecte”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori