Ce scop are messengerul?

Proiectul îşi propune realizarea unei aplicaţii de comunicare gen YIM, MSN, ICQ utilizând PHP/MySQL.

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
Radu Cristian
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 24, 2005 1:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Radu Cristian » Joi Apr 28, 2005 4:13 pm

Cu placere...
http://mamboforge.net/projects/skychat/
E functional in Mambo dar cred ca poate fi modificat...


Orice sut in c#@ este un pas inainte!

Padre

PHP Messenger

Mesajde Padre » Dum Iul 10, 2005 2:29 pm

mda ...

Din cate am inteles eu, voi vreti sa faceti un messenger care sa poata fi bagat intr-o pagina. Ok, pe server sa zicem ca aveti un script php care isi face treaba. Pe pagina nu vad alta solutie decat un applet java sau un flash. Totusi, ganditi-va ca de fiecare data cand cineva va viziteaza pagina, de fiecare data se va incarca acel applet sau acel flash, deci se va face trafic inutil. Parerea mea este ca va complicati prea mult. Exista IRC, exista o gramada de messengere care isi fac treaba foarte bine ... de ce inca unul ??
Am avut si eu o incercare de genul asta, pe vremuri, cand eram foarte entuziasmat de php, incercare care nu a reusit. In schimb am invatat foarte multe despre protocoale de retea, am invatat sa folosesc CURL, si multe alte chestii pe care nu le stiam inainte.
Parerea mea e ca merita sa incerci sa faci o astfel de chestie numai pentru scopuri educationale.

Spor la lucru.

Avatar utilizator
stealth
Senior Member
Mesaje: 308
Membru din: Lun Iun 21, 2004 9:36 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde stealth » Joi Iul 14, 2005 10:13 am

IRC este protocol. Este nevoie de un server.

ionut.gazdaru
PHPRomania Supporter
Mesaje: 16
Membru din: Dum Iul 31, 2005 8:00 am
Contact:

phpmessenger

Mesajde ionut.gazdaru » Dum Iul 31, 2005 11:10 pm

sa o iau intr-o oarecare ordine:

scopul (asa cum il vad eu):
-de a face mai facila si mai interactiva comunicare intre membrii comunitatii phpromania fara a folosi programe separate

realizarea (variante):
applet java:
avantaje: poti include multe facilitati usor, se implementeaza usor ferestre pt discutii individuale si alte facilitati cu multa interactivitate
dezavantaje: gasim mai greu dezvoltatori (desi e posibil sa ma insel, sunt nou pe aici), se reincarca clasele la fiecare afisare (desi se poate face cache in browser..), suport nasol in browsere - in xp nu vine java preinstalat, separat are vreo 10MB parca, nu e chiar bine ca utilizator sa ti se impuna sa iei java pt o facilitate
flash
avantaje: e usor de implementat, se gasesc usor oameni care sa faca interfata pt user. foarte customizabil. mare parte din surferi au pluginul flash.
dezavantaje: merge destul de greu flashul pe calculatoare modeste, mai ales unele controale gen scroll sau simularea de ferestre multiple de chat cu schimbare intre ele... devin slow-responsive
HTML+JS
avantaje: cam toti ne pricepem la asta, scipturile js se cacheuiesc usor, se implementeaza relativ usor cu layere, sumar: se foloseste un script js cu timeut care foloseste xml_http_request pt a verifica mesaje noi in fundal (gen Gmail care merge absolut uluitor chiar si pe tevi mai subtirele) (merge in IE 6+, Firefox, Opera 7.6+) sau un iframe ascuns care face verificari de mesaje (care merge cam in orice browser obisnuit). ulterior se cheama o functie js care afiseaza niste layere cu mesajele/ ferestrele de chat peste tot documentu, layere care sa fie si dockable. mesajele din layere vin/pleaca tot prin mecanismul de verificare/trimitere de mai sus folosind un "protocol" gen xml pt trimiterea datelor pt a nu face overhead cu taguri html, etc..
dezavantaje: e posibil sa mearga un pic mai greu cu multe conversatii private simulane ca o sa fie multe layere dar in rest ar fi ok


bineinteles backendu o sa fie in php si o sa scoata xml pt parsing mai departe de js (daca folosim xml_http_request sunt niste chestii misto de procesare xml acolo, dar si asa xml-ul poate fi parsuit si manometric ca o fie simplut)
a, si uitasem ca se poate face si un client in PHP-GTK pt asta cu facilitati extinse, daca e nevoie,si ar fi un prilej excelent de a promova minunatia asta creata de Andrei Zmievski printre php-istii de aici, pt ceva simplut ma descurc si eu cu php-gtk dar mai tre sa studiez maruntaiele..[/b]

Fujy
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 13, 2005 8:00 am

b0o

Mesajde Fujy » Joi Oct 12, 2006 12:00 pm

Cred ca exista deja :)

http://www.meboo.com (AJAX)

Avatar utilizator
gabysolomon
Senior Member
Mesaje: 743
Membru din: Dum Apr 09, 2006 11:39 am
Localitate: Bacau
Contact:

Mesajde gabysolomon » Mie Dec 06, 2006 10:08 pm


OriginalCopy
Average Member
Mesaje: 72
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:00 am
Localitate: .AT
Contact:

Mesajde OriginalCopy » Dum Mai 25, 2008 1:09 pm

Am studiat protocolul YMSG, si am ajuns la concluzia:

se poate face un client YMSG *doar* in PHP care sa implementeze ultima versiune a protocolului (adica 15), insa principalul impediment este faptul ca autentificarea necesita aplicarea de salt-uri multiple pentru sha1. Ori nu e posibil sa ai mai multe salt-uri in runtime-ul PHP - decat daca implementezi in PHP algoritmul sha1.

Pot demonstra cele spuse cu cod C, deci va rog, no nonsense trolling :)

Alt impediment mai este poolingul de sockets - in care iti pierzi urechile in PHP, cel putin daca vrei sa o faci corect. Stiu ce nasol este pentru ca am facut o interfata MI/2 pentru debuggerul gdb care desi era minimala, era destul de complexa (nu neaparat in numarul de linii, ci in finetea cu care trebuia sa concepi codul)

Concluzia mea este: e prea mare efortul sa faci asa ceva in PHP pur si prea putin rentabil.

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Lun Mai 26, 2008 10:11 am

SHA1 e implementat in php de la versiunea 4.3.0 incoace:
http://www.php.net/manual/en/function.sha1.php

deleted3
Average Member
Mesaje: 71
Membru din: Lun Noi 20, 2006 4:12 pm

O comanda ferma pentru lucrarea asta ar fi.

Mesajde deleted3 » Lun Iun 07, 2010 11:47 pm

Vad pe forumul acesta zeci de pagini de discutii pe tematica Mesengerului.
Daca cineva vrea sa se apuce exista un proiect concret de realizat.
http://messenger.loghin.com/
Cineva a spus in forum ca ar participa la crearea unui "Mesenger romanesc",
uite comanda este aici.
Alti au spus "ce rost are cind sint atitea in net ca iai unul si in jumatate de ora il instalezi", e adevarat dar nu mai este "original".
Eu il cer pentru o viitoare structura care il va folosi din mai multe motive, o sa fac o lista mai incolo.
Alti au spus ca "Nu are rost ca au mai facut si alti si, NU a Prins", eu spun ca nu a prins deoarece nu a fost cerut de nimeni.

In doua cuvinte: Forumul l-am terminat, acum intram pe Pagini Personale, dar s-ar putea incepe in paralel si lucrarile la Messenger, (apoi Mail, Licitatii Shop) totul Powered By LoghinGroup, from Loghin System (sau ceva de genul asta). Acestea sint intentiile noastre. Deci cine vrea sa intre in grupul asta.

CristiTM
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Mie Apr 29, 2009 3:29 pm

Mesajde CristiTM » Lun Mai 09, 2011 1:45 am

Exista deja un "messanger" de acest gen, care bineinteles foloseste tehnologia ajax si il puteti vedea aici: http://ajaxim.com/

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Mai 09, 2011 2:14 am

nu mai reanviati topicuri din antichitate... cititi si voi data topicului inainte sa raspundeti...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “PHP Messenger”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori