Aplicatie de gestiune economica in PHP

Ai un proiect pe care l-ai realizat în PHP? Doreşti să propui un proiect pe care să îl realizăm în cadrul comunităţii?

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

Credeti ca se poate scrie o aplicatie de gestiune economica in php?

Chestionarul s-a închis pe data de Vin Mar 31, 2006 12:47 am

Da este posibil
8
67%
Da, insa e mai greu
2
17%
Nu cred ca este indicat pentru asa ceva
2
17%
 
Voturi totale: 12

eugenm
Junior Member
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Ian 10, 2004 1:23 pm
Localitate: Romania
Contact:

Aplicatie de gestiune economica in PHP

Mesajde eugenm » Mar Feb 28, 2006 11:47 pm

Salut,
Nu stiu daca ati vazut vreodata o aplicatie de gestiune economica scrisa in php.

O puteti vedea onlina la adresa:
http://demogd.codelines.ro
Username: codelines
Password: codelines

:idea: spuneti-mi voi ce parere aveti? e posibil asa ceva sa fie dus pina la capat?
pe mine ma chinuie gindul asta de citiva ani :)
Uite am pus si un chestionar la care va rog sa raspundeti!


Eugen MIHAI
www.codelines.ro
-------------------------------
php pentru toata lumea

carco
Senior Member
Mesaje: 2799
Membru din: Joi Mai 27, 2004 4:36 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde carco » Mar Feb 28, 2006 11:49 pm

mie nu-mi arata nimic !!! O pagina alba!

Emil "care nu mai vrea sa auda de contabilitate"

Later: aaa, se deschide un popup... acum am vazut.
Dupa ce ma loghez...
Pentru a introduce un document (factura, BF, etc.) apasati meniul Gestiune Economica 4 Documente 4 Intrari


Nu am gasit inca acel meniu... mai caut sau nu exista?
Ultima oară modificat Mar Feb 28, 2006 11:51 pm de către carco, modificat 1 dată în total.
Programator cu experienta in Magento/ZF, Typo3/Flow3, Symfony, B2B, CRM, ERP, SMB... vand betoniera

eugenm
Junior Member
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Ian 10, 2004 1:23 pm
Localitate: Romania
Contact:

Mesajde eugenm » Mar Feb 28, 2006 11:51 pm

em@il scrie:mie nu-mi arata nimic !!! O pagina alba!

Emil "care nu mai vrea sa auda de contabilitate"

Later: aaa, se deschide un popup... acum am vazut.


ATENTIE: LASATI ACTIV UN POP-UP (ACOLO SE DESCHIDE)
Eugen MIHAI

www.codelines.ro

-------------------------------

php pentru toata lumea

carco
Senior Member
Mesaje: 2799
Membru din: Joi Mai 27, 2004 4:36 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde carco » Mar Feb 28, 2006 11:53 pm

Tot nu am gasit meniul.
Raspunul la sondaj: Da, insa e mai greu.
Programator cu experienta in Magento/ZF, Typo3/Flow3, Symfony, B2B, CRM, ERP, SMB... vand betoniera

eugenm
Junior Member
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Ian 10, 2004 1:23 pm
Localitate: Romania
Contact:

Mesajde eugenm » Mie Mar 01, 2006 12:04 am

em@il scrie:Tot nu am gasit meniul.
Raspunul la sondaj: Da, insa e mai greu.

Thanks!
Daca ti s-a deschis pop-up meniul ar trebui sa fie in top pagina exact ca la o aplicatie obisnuita.
Eu un meniu derulat JavaScript. E functional meniul Gestiune.
Aplicatia nu este 100% gata. Dar partea de introducere/modificare/NIR/furnizori/articole/gestiuni ar trebui sa functioneze...E o idee...
Tocmai din aceasta cauza va cer parerea. Eu m-am apucat de ea dar nu stiu daca o sa o termin vreodata!
:?
In partea dreapta ai un mic HELP! (sau ar trebui sa ai) :idea:
Eugen MIHAI

www.codelines.ro

-------------------------------

php pentru toata lumea

johnny
Senior Member
Mesaje: 904
Membru din: Sâm Iul 31, 2004 12:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde johnny » Mie Mar 01, 2006 12:28 pm

ai uitat sa mentionezi ca ruleaza doar pe IE...

Problema de care te lovesti este de mentalitate, pentru ca majoritatea contabililor nu sunt oameni deschisi la lucruri noi. ei sunt obisnuiti cu programe pe 16 biti care ruleaza pe windows98, si daca isi cumpara calculator, obligatoriu trebuie sa aiba windows 98 si sa fie full compatible. de asemenea daca este unul mai instarit si vrea sa isi ia laptop: vrea sistem de operare dual cu windows 98 si xp sau altceva... gata cu offtopicu..

Ideea este ca se poate face, dar o sa te lovesti mereu de limitarile interfetei web care nu poate sa se comporte ca un GUI normal... Specificul este altul...
Iar daca se obtine o solutie, trebuie rezolvata problema conexiunii, vitezei de transfer, pentru ca nu o sa stea nimeni 5 minute sa se incarce pagina...
Oricum, daca vrei sa continui sa o duci la capat, e mult de munca. Spor..

eugenm
Junior Member
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Ian 10, 2004 1:23 pm
Localitate: Romania
Contact:

Mesajde eugenm » Mie Mar 01, 2006 1:45 pm

johnny scrie:ai uitat sa mentionezi ca ruleaza doar pe IE...

Sincer am mai probat decit in Opera unde ra ok (vers. 7 -parca). Nu stiu in schimb cum merge in FireFox.

Multumesc de incurajari!
Ca viteza daca se lucreaza cu el localhost sa stii ca merge bine si are un avantaj:
merge perfect in retea.
Eugen MIHAI

www.codelines.ro

-------------------------------

php pentru toata lumea

carco
Senior Member
Mesaje: 2799
Membru din: Joi Mai 27, 2004 4:36 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde carco » Mie Mar 01, 2006 3:40 pm

Aplicatiile GUI merg perfect in retea insa xhtml+javascript inca nu mi se pare ok pt. creat interfete, poate XUL sa fie o solutie, insa nu am apucat sa-l studiez in profunzime.
Programator cu experienta in Magento/ZF, Typo3/Flow3, Symfony, B2B, CRM, ERP, SMB... vand betoniera

whooper
Senior Member
Mesaje: 866
Membru din: Mar Apr 05, 2005 9:58 pm
Localitate: Toronto ON

Mesajde whooper » Mie Mar 01, 2006 4:33 pm

uite un exemplu destul de complex pentru o aplicatie care face (SI) gestiune: http://www.weberp.org/
Join The Forums - Time Well Wasted!

aurelian
Senior Member
Mesaje: 833
Membru din: Dum Iun 01, 2003 7:54 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde aurelian » Mie Mar 01, 2006 5:51 pm

Parerea mea, o aplicatie de gestiune nu va merge niciodata din prima - adica fara modificari majore - la 10-15-20 de clienti.
Fiecare va dori mica lui particularizare.

Avatar utilizator
kelye
Senior Member
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 20, 2006 10:42 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde kelye » Mie Mar 01, 2006 9:50 pm

eu mai stiu pe cineva care a inceput asa ceva (practic a facut ceva module dintr-un asemenea program ) .. a folosit la greu ActiveWidgets ..

a iesit ceva dragut .. dar precum spunea si jhonny .. foare putini contabili vor apela la asa ceva (si am discutat si eu cu cativa legat de asa ceva)

.. nu au incredere in transmisia datelor si securitatea lor..

in fine.. pentru un home user care vrea sa isi tina socoteala zilnic cat fumeaza, cat a dat la piata si ce facturi a mai platit.. cred ca e nice :)

spor si bafta

eugenm
Junior Member
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Ian 10, 2004 1:23 pm
Localitate: Romania
Contact:

Mesajde eugenm » Mie Mar 01, 2006 10:35 pm

aurelian scrie:Parerea mea, o aplicatie de gestiune nu va merge niciodata din prima - adica fara modificari majore - la 10-15-20 de clienti.
Fiecare va dori mica lui particularizare.

Asa este. Ai multa dreptate aici. Versiunea pe care v-am pus-o la dispozitie nu este chiar ceea ce functioneaza (atentie, de vreo doi ani) la o firma de constructii la care eu am fost colaborator. Acum e la versiunea 3.00 deja si in fiecare an mai apare cite ceva. le-am introdus pe rind (stocuri, rapoarte diverse, etc.). Intradevar la interogari complexe e un pic dificil sau mai degraba era cind mysql era la vers. 3... Acum lucrurile s-au mai imbunatatit de cind cu vers. 4 Trebuie insa sa lucrezi cu cod folosind functii sau clase testate pentru a nu suferi la viteza.
Oricum va multumesc tuturor pentru parerile profesioniste in cunostinta de cauza.
Uneori imi vine sa ma las de asa ceva dar alteori ma gindesc ca o astfel de aplicatie ar schimba si mentalitatea contabililor intr-un final. Sunt reticienti poate pentru ca nu au vazut mai mult.
:)
Eugen MIHAI

www.codelines.ro

-------------------------------

php pentru toata lumea

cinic
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Vin Apr 28, 2006 10:42 am

Mesajde cinic » Vin Apr 28, 2006 12:51 pm

Se poate face foarte fain folosind Js eventual Ajax ... (Parerea mea) eu unul as incepe sa fac de la inceput aplicatia ... designul mi se pare excretabil - iti sar in ochi chestii neesentiale, coloratura e cam aiurea. Faptul ca e facuta pt IE mi se pare un dezavantaj major. Un Firefox merge pe mai multe SO-uri.
Eu sunt de parere ca se poate face aproape Orice cu Php,Mysql/Postgres,Javascript(+Ajax) .... intr-adevar .. vor merge putin mai lent automatismele Js daca-s complexe functiile.

Ermoterted
PHPRomania Supporter
Mesaje: 17
Membru din: Mie Ian 10, 2007 1:15 am

Mesajde Ermoterted » Mie Ian 10, 2007 9:16 pm



Înapoi la “Proiecte”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori