platforma eCommerce ** made in Romania **

Ai un proiect pe care l-ai realizat în PHP? Doreşti să propui un proiect pe care să îl realizăm în cadrul comunităţii?

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

Avatar utilizator
DragosGv
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iun 22, 2016 9:58 pm
Contact:

platforma eCommerce ** made in Romania **

Mesajde DragosGv » Vin Iun 24, 2016 8:22 pm

Caut oameni interesati de dezvoltarea unei platforme eCommerce diferita de cele existente. Idea sa facem cativa oameni o echipa, in contextul in care web - commerce-ul creste. Platforma asta vreau sa fie usor de customizat pentru tot felul de scenarii de magazine online si baze de date.

Cine vrea sa se implice in dezvoltarea unui astfel de proiect sa ma contacteze (am detaliile in semnatura sau PM).
Idea e ca orice poate sa se inscrie , chiar daca e incepator. Pana la urma mai usor inveti daca vrei sa faci un lucru. Si in acc timp e un punct de plecare si pentru altii care au o pasiune pentru dezvoltare web si vor sa-si adauge sub centura niste proiecte interesante.

Si personal chiar ma intereseaza sa lucrez cu pasionati pentru ca sincer cred ca trebuie sa ne dezvoltam pe abilitatile noastre naturale - gen talent! :) Si ca romani cred ca sunt destui care au talent pe genul asta de activitate.

Astept raspunsurile voastre.


skype: dragosgv
email: dragos.gv@gmail.com

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: platforma eCommerce ** made in Romania **

Mesajde nevvermind » Dum Iun 26, 2016 12:22 pm

Mai da niste detalii:
- e vreun repo ceva?
- cine-i boss-u? (lasa atitudinea democratica; cand fiecare o sa faca ce vrea, o sa fie necesar un boss in 2 secunde)
- cum te-ai gandit sa eviti bug-urile introduse de juniori?
- licenta moca, nu?
- o lista de tehnologii folosite (php 7, sf2, vanilla php, phpunit, behat, phpspec, jquery etc.) si feature-uri ceva?
- cum vei aborda testele? accepti fara teste?
- asta-i doar un framework sau vrei sa-i faci marketing etc?

Eu nu-ti vad semnatura, app. Sau nu e nimic in ea.

"Platforma asta vreau sa fie usor de customizat pentru tot felul de scenarii de magazine online si baze de date."

Nu ca-i rau scopul, dar e prea tehnic. Nu vrei sa suni asa. Vrei, in schimb, sa te dai bine cu oamenii care au afaceri. Sau, ma rog, daca scopul tau este sa placi programatorilor, ok.

- pt programatori: http://sylius.org/ (Modern e-commerce for PHP)
- pt oameni cu magazine: https://magento.com/ (Grow Faster with Magento)
Observi diferenta de motto-uri?

Anyway, m-am dus cam departe.
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

Avatar utilizator
DragosGv
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iun 22, 2016 9:58 pm
Contact:

Re: platforma eCommerce ** made in Romania **

Mesajde DragosGv » Mar Iun 28, 2016 12:44 pm

multumesc de raspuns. si nu te-ai dus departe cu ceea ce ai spus. imi place ca ai luat initiativa. sper ca nu o sa te obosesc, dar trebuie sa adaug ceva pana cand intru in detalii referitoare la proiect.

proiectele open-source exista tocmai pentru ca oamenii ADORA sa lucreze la ce le place si cum le place fara sa existe un "boss". si faptul ca mi-ai raspuns atat de bine la ceea ce vrea sa fac demonstreaza ca nu e nev de un boss, ci doar de echipa. eu pot sa trasez niste directii, dar prefer sa existe flexibilitate, tocmai pentru ca m-am plictisit de modul in care suntem "programati de societate", gen boss, job etc. Mie imi place sa fac lucrurile din pasiune si pentru ca imi place sa le fac, nu-mi place sa ma impinga altu de la spate. Mie imi place sa lucrez pe proiecte.

Proiectul pot sa-l impart pe sectiuni/module. si fiecare isi alege partea pe care vrea s-o dezvolte. mie nu mi-e greu sa lucrez in mai multe directii. asta rezolva si partea de test/bug-uri. fiecare modul se "incarca" in platforma, cum e linux-ul. oricum bug-urile apar si la seniori nu numai la juniori, dar pe sectiuni se pot urmari foarte usor.

Practic ca mind set vreau sa fac ceva valoros pentru altii si pe urma ma gandesc la marketing. Pentru cei ce vor recompensa pentru munca lor pot face bani din customizari la "cheie" pentru diferite start-up-uri sau "instalari".
Dar platforma e open-source si free. Pe mine ma intereseaza sa fie cat mai bine pusa la punct ca s-o foloseasca cat mai multi. Daca e un produs de valoare or sa fie multi si multe firme interesate s-o foloseasca. Si in momentul ala vor fi oportunitati pt dezvoltatorii nostri sa faca "un ban cinstit" :D Clar, nu? :) Si cred ca numai din customizari multi o sa poata sa-si faca un salariu bun, n-or sa fie nevoiti sa se duca la "job".

Apropo de marketing fii atent ce scrie la wordpress: "WordPress is web software you can use to create a beautiful website, blog, or app. We like to say that WordPress is both free and priceless at the same time." Asta e idea de baza care o s-o aplic - free and priceless. Numai ca o sa fie specializata pe magazine/site-uri de prezentari de produs.

Ca features:
- tehnologii: php, jquery, ajax
- module:
- mod_theme:
- capacitate de lucru cu theme
- mod_WYSIWYG editor
- mod_baze de date
- cele clasice (functiile clasice, create, insert etc.)
- dar vreau sa adaug capacitatea de a lucra cu baze deja existente (ex: un om vrea un magazin de laptopuri cu 300,000 de articole. eu vreau ca el sa poata sa scrie doar numele de tabel cu articolele, si tabelul cu preturile de ex si restul sa fie automatizat. practic munca lui e doar de template. cum sa arate pagina. )
- mod_produs
- nu-mi place ca majoritatea acum au chestia manuala de adaugat de produs si sunt parca prea multe lucruri de completat. vreau sa simplific procesul asta de creat de categorii/produse.
- mod_marketing
- modul despre tracking, campanii, si rapoarte pt vanzari
- modul care permite testing campanii
- mod_shopping_cart
- modalitati de plata, shipping etc.

Astea sunt la modul general. Uite cum vreau sa fie, si-ti dau un exemplu de scenariu:

Omu instaleaza platforma asta. Isi alege layout la pagini (pagina start, pagina de magazin, pagina de produs). Si aici pe fiecare alegere are posibilitatea de a folosi niste layout-uri cu rubici de customize cand da click pe modulul de theme.
Dar practic are direct optiunea sa vada un "dummy" website dupa ce face toata operatiunea asta.
Pe urma isi face "incarcarea de produse". Fie ca are doar cateva si atunci foloseste template-ul de "pagina de prezentare" sau si-o customizeaza el pe un model sau are mii si foloseste modulul de produs + modulul de baza de date sa le incarce pe toate in magazinul lui (produse + cat produse).

La final isi seteaza modulul de shopping_cart.

Asta e partea de web. Pe urma partea de marketing:

AUTOMAT : modulul de campanii tine cont de ce viziteaza clientii si ce cumpara pentru raporturi.

Are optiuni in modulul de marketing sa-si faca diferite campanii de tracking si testing. Stiu ca exista deja softuri care fac asta dar de ce sa nu aiba platforma noastra chestia asta incorporata? gen google analitics. chestia lor e simplu de implementat la noi. in momentul cand ai tracking pe un visitator stii unde merge pe website-ul tau.
Poti implementa de ex rapoarte de vanzari, sa vezi ce s-a vandut, ce nu au cumparat cu toate ca au pus in cos, etc. Toate astea se pot tine minte intr-o baza de date specializata pentru vanzari.

Magento si altii de felul lor au incorporat trb asta spre cloud. Pt ca sa faca bani. Eu vreau sa fac un produs utilizabil de cat mai multi fara prea multe cunostiinte web. Banii ies pe urma din "customize-uri" pt cine vrea sa faca profit cu asta.

Fii atent la gluma asta: MAGENTO 2 DEVELOPER BOOT CAMP $3,595. Au si cursuri. Ce om sa plateasca $3k+ in loc sa participe cu altii sa faca o platforma frate. Sau poate sa-si dea seama si singur cum functioneaza asa ceva. Asta inseamna gluma. :) D-aia vreau sa fac platforma asta mult mai simpla decat ce exista in prezent si sa fie FREE.
Practic un client care are nev de un magazin el vrea magazinul, nu vrea platforma. Asta e avantajul oricarui dezvoltator care are acces la informatii de genul asta.

De ce sa inveti magento, cand poti sa faci singur ceva mai bun decat magento. :) Sau mai rau sa dai $3,595 ca sa te invete ei. hahaha. Din ce in ce mai multi o sa vrea sa aiba un magazin sau o sa foloseasca un magazin. Hai sa ne facem noi platforma noastra eCommerce. Trenul asta n-a plecat inca din gara ;)
skype: dragosgv
email: dragos.gv@gmail.com

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: platforma eCommerce ** made in Romania **

Mesajde nevvermind » Mar Iun 28, 2016 5:35 pm

Nu spun ca un sistem de ecomm "made in Ro" e un lucru rau. Din contra.

Ce ma face reticent este ca prezinti acelasi simptom ca multi altii care s-au aventurat pe aceeasi ruta. Simptom care se rezuma la avantul initial, la efervescenta si ambitie oarba - daca vrei s-o numesti asa -, care poate pleca la fel de repede precum a venit. Toti am facut asa la inceputuri. Dar ti-o iei si apoi te inveti minte.

Supra-estimezi mult cat poate tine "pasiunea". Chiar presupunand ca esti in stare sa arzi carbuni luni intregi, un ecomm nu-i un lucru usor de facut; mai ales in sistem "democratic". Asa ca hai sa vorbim despre asta mai intai.

a) Boss-ul
Spune-i cum vrei, dar faptul ca societatea este ierarhica, asta nu-i neaga aspectul democratic. Adica democratia si conducerea nu se exclud. Tu votezi democratic un "boss", fiindca tu ai altceva de facut (job, familie, hobby-uri etc.) si nu-ti permiti sa-ti pierzi timpul cu lucruri administrative. De asta il alegi pe insul ala, fiindca lui ii plac administrarile. La fel si un proiect. Ierarhia unui proiect nu-i neaga aspectul democratic. Ironic, exemplul tau (Linux) e cel mai strict proiect open-source. Pana si cei care mentin diferite arii se numesc "locotenenti".

Nu sugerez strictetea aia, dar tre sa recunosti ca un boss ofera directie si aplaneaza conflicte (sociale, tehnologice; vor fi o gramada din astea daca apare multa lume) si tine din scurt feature-creep, printre altele.

"proiectele open-source exista tocmai pentru ca oamenii ADORA sa lucreze la ce le place si cum le place fara sa existe un "boss"
Te provoc sa-mi arati un proiect open-source de success care nu are "boss-i" in spate. "Boss" o face sa sune mai urat decat e. Probabil mai potrivit e "maintainer".

Dar ok, nu tre sa insist pe tema asta. Atat doar ca am vazut adesea cum proiecte intra in dulap dupa ce pleaca "maintainer"-ul sau alte proiecte prea libere devenind haotice si eventual picand din lipsa de directie. Hai sa presupunem ca tu ai fi shafu, ceea ce oricum mi se pare valid: tu ai initiat proiectul asta; deci ce om e mai potrivit?

Tre compromis: nici fara directie, nici rigiditate. Ala-i "boss"-ul despre care vorbesc.

b) Feature creep
Ai o gramada de idei, si vrei sa le implementezi. Asta fiindca esti programator si vrei sa faci chestii. Nicio problema pana acum. Dar vor veni altii si vor vrea si ei sa faca. Cine spune nu? Ei? Bossu? Piata?

De ex "Stiu ca exista deja softuri care fac asta dar de ce sa nu aiba platforma noastra chestia asta incorporata? gen google analitics.": un motiv sa NU faci asta este ca GA o face mult mai bine decat orice ai putea tu face si fiindca deja e standard (exista si certificare); deci feature-ul asta ar contribui la aglomerarea sistemului tau, fara prea mare utilitate. Poti, in schimb, sa faci un tracking system mai lejer, care nu neaparat face competitie GA-ului (nici nu prea poti), ci ajuta vendorii care nu vor GA, sau vor ceva mai lejer.

Apoi feature-urile existente. Ai o lista destul de mare. Multe sunt standard (la un moment dat vorbesti despre ceva asemanator cu "product import" si "staging" (dummy website)). Risti sa faci o zacusca daca nu te opresti la un moment dat. Aci nu numai ca tre sa fii foarte atent la asa numitul MVP ("most viable product" - bullshit slang pentru "strictul necesar"), dar tre sa vii cu ceva NOU. Tre sa poti raspunde la intrebare "De ce sistemul tau si nu Magento/Prestashop etc.?". Iar aci - spun eu - ar trebui sa bati spre specificul romanesc, unde piata ecomm creste si cred ca ai avea o sansa sa prinzi o nisha. Ai putea face un sistem care favorizeaza integrarea usoara cu sisteme romanesti (ma gandesc aci la plati online). Altfel, vei avea mult de muncit pana vei avea ceva bun de aratat, comparandu-te cu alte framework-uri.

c) Nu neglija tehnologiile initiale
Stai locului si gandeste-te la tehnologie. Fa research. jQuery va mai exista in cativa ani? Suport pt IE11 sau edge? Mobile? Ce componente sa folosim (sf2, laravel)? Cat de extensibil il faci (asta favorizeaza comunitate/module)? Oferi posibilitatea integrarii cu alte servicii (de plata, de tracking, marketing, management de stoc, ERP-uri etc.)?

N-as incepe de la "mod_produs" sau "theming". Astea sunt implicite (cunosti vreun vendor sa vrea un ecomm fara astea?!). As incepe cu tehnologia. Fiindca pe ea se va baza TOT ce urmeaza sa faci. Nu vrei sa te trezesti dupa un an de efort ca folosesti un framework JS depasit, sau ca tre sa implementezi extensibilitate peste tot.

Studiaza framework-urile pe care vrei sa le intreci.


"De ce sa inveti magento, cand poti sa faci singur ceva mai bun decat magento."
Din nou, atitudinea de a crea e inerenta oricui programator, mai ales unuia pus pe treaba. Dar un motiv sa nu creezi Magento de la 0 este volumul foarte mare de efort pe care tre sa-l depui sa-i ajungi nivelul. Evident, asta n-a oprit aparitia unei gramezi de sisteme ecomm (sylius, prestashop, oro, spryker). Lumea nu sta in Magento, dar iti trebuie mult efort (organizatoric, in special) de a-l ajunge. Daca orice prost stie PHP, de ce unele aplicatii au success si altele nu? Fiindca nu tine numai de pasiunea contribuabililor, ci si de organizarea proiectului, de favorizarea unui ecosistem de module, comunitate etc.

"MAGENTO 2 DEVELOPER BOOT CAMP $3,595. Au si cursuri. Ce om sa plateasca $3k+ in loc sa participe cu altii sa faca o platforma frate. Sau poate sa-si dea seama si singur cum functioneaza asa ceva. Asta inseamna gluma."
Nu "om". Corporatii. Fiindca tinta lui M2 nu sunt acei vendori mici cu 10 telefoane sau 300 de carti, sau care vand statui din lemn, ci a intreprinderilor mari ("enterprise"), care invart milioane de dolari/euro/lire. In cazul lor, o investitie de 3.5k pt un bootcamp e o nimica toata. Acea investitie, in schimb, o sa si-o ia inapoi cand echipa va prinde un proiect de 200k dolari din cauza cunostintelor lor nou-dobandite in M2 din cauza acelui bootcamp. Ya with me? Cat despre "Sau poate sa-si dea seama si singur cum functioneaza asa ceva", asta inseamna timp mort pentru o firma, deci bani pierduti. Cat timp echipa invata M2 prin trial-and-error, proiecte nu se fac, decat daca firma-i mare. De ce sa piarda 6 luni de research frustrant propriu si nush cate zeci de mii de dolari in salarii, cand pot plati o fitzuica de 3.5k dolari si intr-o luna ai 5 oameni aproape pregatiti de a lua un proiect nou? Facand calculul asta, iti dai seama ce greu este sa NU cumperi acel bootcamp daca esti un CTO de firma mare.

PS: La final de zi, palavrageala nu creeaza nimic. Continua daca vrei, dar nu te avanta orbeste; ia-o mai calculat. Ai sa fii dezamagit altfel. Tu nu vezi cate sute de mii de proiecte inca stau intr-un repository local si vezi numai succesele de pe github si-ti imaginezi ca-i treaba usoara. Sau ramai cu impresia ca numai pasiunea tine un proiect pe umeri. M-as avanta si eu, dar nu in stadiul curent. Vreau sa vad mai multa organizare. Fa rost si de alte opinii de pe twitter sau alte forumuri etc.
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

l33t
Senior Member
Mesaje: 216
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 7:31 pm

Re: platforma eCommerce ** made in Romania **

Mesajde l33t » Vin Iul 22, 2016 9:49 pm

M-am chinuit putin sa citesc tot si-ti raspund pentru ca ecommerce este un domeniu care imi place si consider ca ma pricep. Am lucrat cu firme romanesti si din SUA, de la site-uri care vindeau zeci de produse la site-uri cu zeci de mii de produse.
Cum zici tu "Fii atent la gluma asta:", poate este entuziasmul de vina, insa pentru cineva care stie ce inseamna ecommerce, fix o gluma este topicul asta. Daca chiar ai intentia sa faci ceva serios, in primul rand trebuie sa-ti studiezi concurenta. Deci, te-ai uitat peste Magento sau Prestashop sau Sylius?

Hai sa-ti zic pe rand, de "features":
"php, jquery, ajax" - esti in 2016 si pentru o platforma ecommerce care se vrea a rezista la sute de mii de produse, ai nevoie de un stack de tehnologii mai mare.

"- mod_baze de date
- cele clasice (functiile clasice, create, insert etc.)
- dar vreau sa adaug capacitatea de a lucra cu baze deja existente (ex: un om vrea un magazin de laptopuri cu 300,000 de articole. eu vreau ca el sa poata sa scrie doar numele de tabel cu articolele, si tabelul cu preturile de ex si restul sa fie automatizat. practic munca lui e doar de template. cum sa arate pagina. )". Sa te intreb de o functie simpla, insert in baza de date: cum creezi structura bazei de date astfel incat sa importi toate produsele de pe emag? De fapt, in primul rand ce server de baze de date ai folosi?

"- mod_produs
- nu-mi place ca majoritatea acum au chestia manuala de adaugat de produs si sunt parca prea multe lucruri de completat. vreau sa simplific procesul asta de creat de categorii/produse. " - crezi ca majoritatea au complicat adaugarea de produs din cauza ca asa au vrut, sau din cauza ca de asta este nevoie? Cum ai simplifica tu procesul acesta?

"De ce sa inveti magento, cand poti sa faci singur ceva mai bun decat magento." - In cat timp a fost facut Magento? De ce nu a facut altcineva ceva mai bun (free) in timpul asta?

Revin dupa ce raspunzi.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: platforma eCommerce ** made in Romania **

Mesajde nevvermind » Vin Iul 22, 2016 11:59 pm

Presupunem ca tu, l33t, esti un programator si nu cunosti pe nimeni. Cum ai crea un nou produs ecomm in Romanica? Ce tehnologii ai folosi? Ce arhitectura? Comunitatea cum ai aborda-o? Chestii din astea. Intreb de curiozitate.
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

l33t
Senior Member
Mesaje: 216
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 7:31 pm

Re: platforma eCommerce ** made in Romania **

Mesajde l33t » Sâm Iul 23, 2016 3:42 pm

Cum ai crea un nou produs ecomm in Romanica?
Simplu, nu as crea, cel putin nu in Romania. Si sigur nu as incepe printr-un post vag pe un forum unde ultimul post din sectiunea "Comert electronic" este mai vechi de un an.

Avatar utilizator
DragosGv
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iun 22, 2016 9:58 pm
Contact:

Re: platforma eCommerce ** made in Romania **

Mesajde DragosGv » Sâm Iul 30, 2016 8:43 pm

Imi pare rau ca n-am mai raspuns. Se poate face numai ca acum trb sa termin vreo 2 proiecte rapid. Oricum vorbim despre asta. Pe mine ma intereseaza un astfel de produs.
skype: dragosgv
email: dragos.gv@gmail.com


Înapoi la “Proiecte”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori