SimBlog - A lightweight and simple blogging platform

Ai un proiect pe care l-ai realizat în PHP? Doreşti să propui un proiect pe care să îl realizăm în cadrul comunităţii?

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

Mayhem93
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 14, 2011 6:08 pm

SimBlog - A lightweight and simple blogging platform

Mesajde Mayhem93 » Joi Mar 08, 2012 4:53 pm

Salut,

Sper că am ales bine locul unde să-mi promovez aplicația web :).

În primul rând SimBlog este o aplicație open source cu licență GPLv3 scris în PHP cu o bază de date în MySQL. Nu o să vă spun foarte multe, însă dacă sunteți interesați să contribuiți la un proiect open source foarte mic (din Octombrie 2011 l-am început) vă aștept cu cea mai mare plăcere, pentru mai multe detalii puteți să accesați pagina simblog . org .

În general încerc să țintez persoanele care nu au foarte mare experiență în programarea web (+PHP) cum sunt și eu de altfel (am experiența un an și câteva luni), codul nu este foarte mare, este bine documentat și sper eu să aibe un workflow intuitiv :).

Aplicația folosesțe un template HTML luat de pe net și adaptat de mine, are foarte multe chestii extra sau/și nefolositoare (nu-mi place web designul).



KingA
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Noi 27, 2010 12:19 am

Mesajde KingA » Vin Sep 14, 2012 9:37 pm

Am creat o pagina pe freecode . com a proiectului meu.

Site-ul simblog . org nu merge. Dar tot ce aveti nevoie sa stiti se afla pe github (cautati dupa Simblog). Am acolo cateva issueri, deci munca exista.

Pe langa asta proiectul trece printr-o faza de tranzitie, am reusit sa fac un template (desi nu ma prea pricep la web design, mi-ar prinde bine un web designer :) ) HTML5 si voi trece pe Backbone.js ca javascript framework.

Am planuri mari cu el :), sper doar sa prinda si la voi, cei interesati de experienta in lumea open source. Acest proiect e bun pentru cei care stiu PHP de ceva timp dar vor sa invete mai mult, practic pe un proiect adevarat.


Înapoi la “Proiecte”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori