Review proiect CMS

Ai un proiect pe care l-ai realizat în PHP? Doreşti să propui un proiect pe care să îl realizăm în cadrul comunităţii?

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

cezar.lucan
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:18 pm

Mesajde cezar.lucan » Mar Mai 29, 2012 12:11 am

Din cate am citit eu se pare ca intr-adevar CI are ceva probleme.

Eu doar mi-am studiat asa zisa concurenta pentru ca nu ma pot compara cu ei desi cred ca al meu are multe avantaje, mai ales ca faci programare online (php si js), nu trebuie sa inveti prea mult si este extrem de flexibil (am niste clase foarte asemanatoare cu ideea jquery)

Inteleg ca Yii si ezComponents are fi bune. Ai incercat?



cezar.lucan
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:18 pm

Mesajde cezar.lucan » Mar Mai 29, 2012 12:13 am

V8Li scrie:As face comparatia asta: kit-car VS Ferrari Limited, daca ai pretentii mari faci de la 0. Clasa mea implementeaza mai bine MVC si OOP in practica.

Edit: vad ca ai folosit si cautarea, cum ti se pare ticker-ul? :P


De acord, ce face omul cu mana lui... e cel mai bun pentru el! Asa am facut si eu, de aia imi si place proiectul meu :D

La care cautare te referi?

V8Li
Junior Member
Mesaje: 48
Membru din: Vin Ian 06, 2012 8:19 pm

Mesajde V8Li » Mar Mai 29, 2012 12:23 am

Am un log in care vad toate actiunile, a folosit cineva cautarea...
Nu stiu platformele... nici nu stiu exact ce vrei tu sa faci si deci n-as putea inca sa iti spun ce e in plus fata de frameworkuri. La CI eu am gasit o singura problema la routari pe Linux, in documentatie se foloseste litera mare la numele clasei si litere mici la fisier si Linux este case-sensitive si de aici pot aparea probleme... nu stiu cati au dat de problema asta, eu sunt mai "extrem" chiar daca nu-l folosesc asa mult. In rest CI mi s-a parut OK pt ca este destul de flexibil si nube solutie completa... dar limiteaza la regulile lui, normal.

cezar.lucan
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:18 pm

Mesajde cezar.lucan » Mar Mai 29, 2012 12:27 am

Ceea ce este de apreciat la proiectul tau este OOP si daca este intr-adevar o abordare practica atunci cred ca este un inceput bun.
Din punctul meu de vedere, cu cat mai putine clase cu atat mai bine, asta ca sa nu se complice lucrurile prea mult!

cezar.lucan
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:18 pm

Mesajde cezar.lucan » Mar Mai 29, 2012 12:32 am

V8Li scrie:Edit: vad ca ai folosit si cautarea, cum ti se pare ticker-ul? :P


Tare si de efect!!! Din pacate eu nu am prea multa rabdare sa fac asa ceva in proiectelele mele desi cred ca este important orice detaliu

cezar.lucan
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:18 pm

Mesajde cezar.lucan » Mar Mai 29, 2012 12:46 am

V8Li scrie: In rest CI mi s-a parut OK pt ca este destul de flexibil si nube solutie completa... dar limiteaza la regulile lui, normal.


Limitarile de genul asta nu mi-au placut niciodata, poate de aceea am preferat sa lucrez mai mult la clasele mele dar sa stiu ca le pot folosi in toate proiectele.

Cred ca asta e cel mai mare castig cu CMF-ul meu, nu are limitari din punct de vedere functional. Singura ar fi ca editorul merge doar pe chrome, Firefox, Safari si opera (dar cu cateva probleme daca imi aduc bine aminte).... Uff iar la proiectul meu, ca in bancul ala: "Hey man, You've got an obsession ?" :D

V8Li
Junior Member
Mesaje: 48
Membru din: Vin Ian 06, 2012 8:19 pm

Mesajde V8Li » Mar Mai 29, 2012 12:56 am

cezar.lucan scrie:Ceea ce este de apreciat la proiectul tau este OOP si daca este intr-adevar o abordare practica atunci cred ca este un inceput bun.
Din punctul meu de vedere, cu cat mai putine clase cu atat mai bine, asta ca sa nu se complice lucrurile prea mult!


E, nu e chiar asa, OOP este foarte prost inteles din punctul meu de vedere. Este un stil de programare care poate fi solosit pentru mentenanta mai ales, nu neaparat sa faca ceva "usor". Sa explic - bine, ca sa ajungi la ce am ajuns eu e cam greu, am doar vreo 10 site-uri in portofoliu dar au fost cu proiecte din Iad :) .

bursa360.ro este pe 3 nivele: clasa mare (platforma mea), o calsa pentru bursa si o clasa individuala pentru fiecare bursa in parte. Daca vreu sa fac ceva ce se aplica la toate bursele fac la nivelul 2, iar daca am aceeasi pagina care face ceva diferit la bursa agricola de ex. o rescriu in clasa ei. Pot asa sa intretin site-uri foarte mari si chiar platforme din cateva linii de cod. Asta nu numai ca scuteste timp dar o sa faca si un cod rock-solid si usor de intretinut.

MVC (model-view-controller) am tot implementat chiar inainte sa aflu de concept. Unii ar spune (la fel ca la clase) ca se foloseste pentru a separa logica de prezentare si deci este mai usor de administrat. As merge mai departe, de ex. eu am pe paginile principale la burse niste tickere. AJAX, listele, RSS-ul folosesc toate aceeasi logica, am view-uri diferite. Deci practic am implementat RSS (impreuna cu clasa care permite asta) in 2 minute practic.

Sper ca ai inteles ideea, nu e vorba numai ca e usor de gasit ceva, un programator cu experienta chiar nu are probleme printr-un cod care poate pare intimidant la inceput, este vorba de cum aplici principiile astea, eu nu imi permit sa ma platesc ca o firma dar pot sa am site-uri mai bune, cel putin tehnic.

Cu tot cu concept si implementare 3 saptamani. Not bad :)

Clasa mea are 700 de linii de cod, am un helper de vreo 900 si htaccess de 9 linii si face mai bine ce face CodeIgniter. Dar daca te uiti in ea nu intelegi nimic in prima faza, mai ales ca poti sa dai echo si sa si incarci view-uri in controller, dar este foarte simpla.

cezar.lucan
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:18 pm

Mesajde cezar.lucan » Mar Mai 29, 2012 9:39 am

Se pare ca am reusit sa te provoc :D

Eu in general sunt orientat spre simplitate, nu numai in cod ci si in interfata. Pentru proiectele open source cred ca este important sa fie lizibil si usor de inteles codul, deoarece trebuie sa inteleaga si ceilalti. Sunt de acord ca OOP este o alegere buna pentru o platforma similara cu a ta.

Frumoasa abordare! Spor si daca ai nevoie de cineva sa testeze da-mi un semn!


Înapoi la “Proiecte”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori