Framework romanesc!?

Ai un proiect pe care l-ai realizat în PHP? Doreşti să propui un proiect pe care să îl realizăm în cadrul comunităţii?

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

Avatar utilizator
Amenthes
Senior Member
Mesaje: 1370
Membru din: Lun Dec 12, 2005 8:00 am
Contact:

Mesajde Amenthes » Joi Noi 06, 2008 11:27 pm

Abbadon scrie:Amenthes, incearca te rog sa intelegi un mod organizat de lucru, chiar si intr-un proiect GPLizat. Thanks ...


Toata treaba a fost ca mi s-a parut ciudat sa vrei sa dai un nume
unui framework inainte de a-l vedea cum arata. Din cauza asta am
zis Gogoasa Framework.

Oricum, daca tot vrei un nume inainte sa lansezi ceva concret, iti mai
propun o varianta:

Apriori

Mi se pare cel mai potrivit pentru ceea ce se intampla si sincer,
fara nici un fel de gluma, chiar mi se pare ca suna bine :)
Ultima oară modificat Vin Noi 07, 2008 12:59 am de către Amenthes, modificat 1 dată în total.


I'm under construction | http://igstan.ro

Avatar utilizator
Abbadon
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Mie Mai 18, 2005 8:59 am
Localitate: in LAMP !
Contact:

Mesajde Abbadon » Joi Noi 06, 2008 11:51 pm

:P Hey ... am enumerat deja feature-urile. Am zis ca e revolutionar deci ceva revolutionar de obicei e ceva bun, deci ar fi culmea dezvoltarii PHP, deci, "Zenit (PHP) Framework" s-ar fi potrivit.

Oricum, astept si alte pareri. :) ... chiar nu vreau sa-i las numele intern dat atunci cand l-am inceput. It's weird.
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie meta-fizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.

corsar
Average Member
Mesaje: 87
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 4:39 pm

Mesajde corsar » Joi Noi 06, 2008 11:57 pm

deci ar fi culmea dezvoltarii PHP

modestia e la ea acasa pe aici.
apreciez ce faceti, e un lucru bun, dar afirmatii prea (auto) elogioase nu dau bine niciodata, mai ales cand e vorba de un produs netestat de persoane independente si fara interes direct.
lauda de sine...

Avatar utilizator
Abbadon
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Mie Mai 18, 2005 8:59 am
Localitate: in LAMP !
Contact:

Mesajde Abbadon » Vin Noi 07, 2008 12:06 am

corsar scrie:modestia e la ea acasa pe aici.
apreciez ce faceti, e un lucru bun, dar afirmatii prea (auto) elogioase nu dau bine niciodata, mai ales cand e vorba de un produs netestat de persoane independente si fara interes direct.
lauda de sine...

Rareori aprobarea externa nu e atat de necesara cat scopurile pe care le atinge in satisfacerea nevoii de moment. :) Astfel ca nevoia impinge un lucru sa devina bun, prin modul in care ne raportam la el, deci ceea ce este bun pt. noi se poate sa fie rau pt. altii si in principal mai putin conteaza parerea unor terti, in comparatie cu parerea celor ce il folosesc. Pe langa asta, am promis un teaser :) care sa ateste lauda asta de sine si care cred ca va fi destul pentru multi dintre "necredinciosi." :))

Topicul asta s-a transformat intr-o discutie despre "credinciosi" si "necredinciosi" ... Inchizitia poate sa urmeze. Pana atunci, am rugamintea la rabdare :) ... voi revenii cu detalii pe parcurs ce oamenii (rakimon & me) muncesc ... Roma n-a fost zidita intr-o zi, dar a durat al naibii de mult :)) ...
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie meta-fizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Vin Noi 07, 2008 10:28 am

Avand in vedere feature-urile explicate de Abaddon (Strong Type Hinting, God-like power pentru programator) as propune ca nume "Brutus" (totally submissive, yet will stab you in the back when you least expect it) ;)

Avatar utilizator
Abbadon
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Mie Mai 18, 2005 8:59 am
Localitate: in LAMP !
Contact:

Mesajde Abbadon » Vin Noi 07, 2008 10:36 am

mihaitha scrie:Avand in vedere feature-urile explicate de Abaddon (Strong Type Hinting, God-like power pentru programator) as propune ca nume "Brutus" (totally submissive, yet will stab you in the back when you least expect it) ;)

si se potriveste perfect cu zicala: "Si tu Brutus?" ... Personal imi place :) ... so ar fi 2 pana acum:

- Zenit (PHP) Framework
- Brutus (PHP) Framework

Keep'em coming ... :) ... Luni incheiem propunerile incat sa se poata vota. Daca ne miscam rapid, pana Vineri votam si avem si domeniu achizitionat.
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie meta-fizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Vin Noi 07, 2008 7:43 pm

Ce-ar fi sa puneti un nume care ar ocupa si un loc decent in motoarele de cautare ? Nu are rost sa faci un produs open-source daca nu il gaseste lumea cand face o cautare.

Zenit exista deja, si s-ar putea sa aveti probleme de copyright iar Brutus este un termen prea cunoscut pentru a putea fi promovat usor.

Avatar utilizator
Abbadon
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Mie Mai 18, 2005 8:59 am
Localitate: in LAMP !
Contact:

Mesajde Abbadon » Vin Noi 07, 2008 8:58 pm

Pirahna scrie:Ce-ar fi sa puneti un nume care ar ocupa si un loc decent in motoarele de cautare ? Nu are rost sa faci un produs open-source daca nu il gaseste lumea cand face o cautare.

Zenit exista deja, si s-ar putea sa aveti probleme de copyright iar Brutus este un termen prea cunoscut pentru a putea fi promovat usor.

PHP PHP Framework? ... n-am idee chiar ce-ar putea fi "cautat". Tot ai venit cu ideea ... please give an idea ... Pana la urma oamenii cauta cuvinte gen: "web design", "design website" ... cam greu nu crezi?

Oricum, anxiously waiting for some proposals from you ... (P.S. I can't find Zenit PHP Framework on Google ... Am I doing things ok daddy? ...)
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie meta-fizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Vin Noi 07, 2008 10:30 pm

Abbadon scrie:(P.S. I can't find Zenit PHP Framework on Google ... Am I doing things ok daddy? ...)

Zenit din cate stiu exista, nu ca framework dar exisa ca firma + domenii. E ca si cum ai face Yahoo PHP Framework, doar pentru ca nu exista un produs cu numele asta nu inseamna ca poti sa folosesti Yahoo ca nume.

Trebuie ceva catchy ...

xyz framework
godly framework :lol:

Oricum, nu e produsul meu deci poti sa folosesti ce vrei, dar sunt sigur ca daca e un nume luat si incepi sa ai popularitate cu el, va veni cineva sa te desfiinteze. Adica daca ai face Piry framework sigur vei primi un takedown notice dupa cateva zile. :lol:

Succes. Aparent nici xyz framework nu poate fi folosit.
Poate revin cu sugestii dupa cateva redbulls.

Avatar utilizator
Abbadon
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Mie Mai 18, 2005 8:59 am
Localitate: in LAMP !
Contact:

Mesajde Abbadon » Vin Noi 07, 2008 10:58 pm

Nu-mi fac astfel de griji. :P ... la "Zenit PHP Framework" ... nu inteleg urmatoarea problema: "de ce n-au venit astrele sa trimita un takedown notice catre firma care detine numele?"

... ne invartim in jurul cozii :) ... 2 marci cu acelasi nume pe acelasi domeniu sunt in contradictie. 2 marci cu acelasi nume pe domenii diferite nu-s in chiar asa de mare contradictie.

So what if I have "Coca-Cola" jeans? Ar fi o chestie sa pun: KIT PHP Framework, si atunci ar fi numele juridic care se afla in spatele framework-ului (SRL-ul meu) ... dar ceva nu suna bine ...

Deci ... :) chiar astept niste propuneri de la tine ... Vedem zilele astea cum decurge discutia si vom ajunge sa ii dam un nume. (poate ramane "unnamed" ... =)) ...)
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie meta-fizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Sâm Noi 08, 2008 8:52 am

Hmmm... Nameless - the ultimate PHP Framework :D

Avatar utilizator
Abbadon
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Mie Mai 18, 2005 8:59 am
Localitate: in LAMP !
Contact:

Mesajde Abbadon » Sâm Noi 08, 2008 10:02 am

Banuiesc ca ne-am lamurit cu totii ca a avea un nume "SEO friendly" e cam aiurea. Asta ar inseamna sa se lege fw-ul de o serie de cuvinte cautate, ceea ce l-ar face mai mult decat comic in denumire ...

Ramanem totusi la ceea ce avem:
- Zenit
- Brutus
- (numele intern, ugly name)
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie meta-fizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.

dechim
Senior Member
Mesaje: 1486
Membru din: Mar Mai 10, 2005 11:53 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde dechim » Sâm Noi 08, 2008 9:37 pm

@mihaitha rogu-te (poate nu-i chiar offtopic) detaliaza un pic
"Strong Type Hinting, God-like power pentru programator ". Cu referire la framework. Ms

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Noi 09, 2008 1:41 am

Propun RA Framework si se pot folosi initialele R si A pentru a promova produsul (Rapiditate si Automatism, sau Reactie si Algoritm sau asemanator, depinde de tipul de promovare... iar ca logo chiar zeitatea egipteana cu acelasi nume... (un soim fain desenat si cu soarele deasupra...)

sau daca vreti de pe meleagurile noastre Za PHP framework si ca logo ceva cu pamant reprezentand baza (oricarei aplicatii) si un om cibernetic... (reprezentand inteligena) acestui framework sau pamant si urs (reprezentand baza oricarei aplicatii si puterea ei)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
Abbadon
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Mie Mai 18, 2005 8:59 am
Localitate: in LAMP !
Contact:

Mesajde Abbadon » Dum Noi 09, 2008 9:26 am

Birkoff scrie:Propun RA Framework si se pot folosi initialele R si A pentru a promova produsul (Rapiditate si Automatism, sau Reactie si Algoritm sau asemanator, depinde de tipul de promovare... iar ca logo chiar zeitatea egipteana cu acelasi nume... (un soim fain desenat si cu soarele deasupra...)

sau daca vreti de pe meleagurile noastre Za PHP framework si ca logo ceva cu pamant reprezentand baza (oricarei aplicatii) si un om cibernetic... (reprezentand inteligena) acestui framework sau pamant si urs (reprezentand baza oricarei aplicatii si puterea ei)

I love you ... My vote for: Ra PHP Framework. Merge pe aceeasi idee cu Zenit ("astrala", Ra == Soare) insa propunerea lui Birkoff are avantaje:
- logo mai usor de facut (egiptian cross on a Sun, for example)
- nume destul de enigmatic, dar simplu de pronuntat, simplu de folosit in marketing, chit ca nu se explica initialele.

2 votes for RA (PHP) Framework, 0 votes for others. :P ... Anybody else? :)
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie meta-fizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.


Înapoi la “Proiecte”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori