Framework romanesc!?

Ai un proiect pe care l-ai realizat în PHP? Doreşti să propui un proiect pe care să îl realizăm în cadrul comunităţii?

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

Avatar utilizator
Abbadon
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Mie Mai 18, 2005 8:59 am
Localitate: in LAMP !
Contact:

Framework romanesc!?

Mesajde Abbadon » Mar Noi 04, 2008 10:46 pm

Aveti idee de vreun framework PHP dezvoltat de romani? Vreau sa stiu, deoarece sunt in pragul de a lua o decizie cu privire la lansarea unui framework PHP (bazat pe MVC, intr-o masura care nu se departeaza prea mult de concept) sub licenta GPL.

Exista printre voi programatori care cred/doresc sa se implice in dezvoltarea lui mai departe? (in sensul: hai sa facem si noi ceva de calitate sa aratam ce putem ...)


Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie meta-fizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.

Avatar utilizator
Abbadon
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Mie Mai 18, 2005 8:59 am
Localitate: in LAMP !
Contact:

Mesajde Abbadon » Mar Noi 04, 2008 10:56 pm

Precizez ca daca exista doritori, exista cativa pasi ce trebuie neaparat urmati:
- un website/wiki de documentatie, pt. prezentarea platformei;
- o colaborare cu PHPRomania, in vederea atragerii de programatori pe acest framework;
- pot da acces SVN pe /branches si celor capabili pe /trunk - deci mediul de lucru ca sa zic, il am deja setat.
- se va implementa si o lista de mailing (deja am aceste lucruri pregatite, deci ce priveste serverul e totul OK)
- ar fi nevoie de: website maintainers, documentation maintainers si NU in ultimul rand, efectiv programatori obisnuiti cu un stil de lucru ordonat ...

Avantajele: destul de multe. Codul lansat GPL va ramane GPL, ideologia va fi bazata pe meritocratie (the best are respected) ... voi fi dornic sa se poata crea un consiliu care sa directioneze proiectul in ce directie se crede buna. (deci, scoatem dictatura din concept ...)
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie meta-fizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.

Avatar utilizator
Abbadon
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Mie Mai 18, 2005 8:59 am
Localitate: in LAMP !
Contact:

Mesajde Abbadon » Mie Noi 05, 2008 12:41 am

Rog cei care au raspuns, sa continue discutia aici. E bine sa ne cunoastem fiecare pe fiecare. Deja am doi oameni care mi-au dat PM, i-as ruga sa discutam si aici.
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie meta-fizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Mie Noi 05, 2008 9:50 am

Sunt interesat ca programator, dar as vrea mai multe detalii (un plan de bataie al fw-ului).

Avatar utilizator
Abbadon
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Mie Mai 18, 2005 8:59 am
Localitate: in LAMP !
Contact:

Mesajde Abbadon » Mie Noi 05, 2008 10:14 am

La toti cei ce s-au aratat interesati, i-am rugat sa ma contacteze. In total (cu mine) ar fi 4 oameni pana acum. O sa te rog si pe tine acelasi lucru (YM: catalin_alx_z ...)
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie meta-fizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.

Avatar utilizator
kyron
Senior Member
Mesaje: 639
Membru din: Joi Sep 16, 2004 1:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Framework romanesc!?

Mesajde kyron » Mie Noi 05, 2008 11:56 am

Abbadon scrie:Aveti idee de vreun framework PHP dezvoltat de romani?


Eu stiu ca Aurelian a dezvoltat un framework PHP, din pacate el nu mai posteaza pe phpromania. Este vorba despre Medick. Exista si developer blog

Avatar utilizator
Amenthes
Senior Member
Mesaje: 1370
Membru din: Lun Dec 12, 2005 8:00 am
Contact:

Mesajde Amenthes » Mie Noi 05, 2008 12:50 pm

Dar nu putem sa vedem si noi ce contine framework-ul asta?
Daca tot se vrea a fi open-source, de ce nu este asa de pe acum?
Sau inca nu exista nimic scris pentru acest framework?
I'm under construction | http://igstan.ro

Avatar utilizator
kyron
Senior Member
Mesaje: 639
Membru din: Joi Sep 16, 2004 1:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde kyron » Mie Noi 05, 2008 1:08 pm

Amenthes, te referi la Medick ? Sau la cel propus de Abbandon ?

Avatar utilizator
Abbadon
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Mie Mai 18, 2005 8:59 am
Localitate: in LAMP !
Contact:

Mesajde Abbadon » Mie Noi 05, 2008 1:23 pm

Exista, 8000+ linii, insa dupa cum am specificat la inceput, sunt pasi:
- realizare website;
- punere la dispozitie a codului pentru cei ce s-au aratat interesati;
- plus ca e implementat un concept destul de interesant in fw, incat prefer codul sa fie vizionat de cativa programatori dintre cei ce s-au aratat interesati. Daca l-as elibera acum, ca sa intre in tonul discutiilor de aici, as risca sa inceapa sa fie criticat sau sa nasca discutii contradictorii pe modul in care a fost implementat. In Romania toti ne dam cu parerea, nimeni nu face nimic, asa ca pentru inca o saptamana o sa ramana secret.

Ca idee, utlizatorii de pe forum care s-au aratat interesati:
- rakimonmic: ii voi da acces (FTP/MySQL, tot ce are nevoie) pentru a se ocupa de administrarea website-ului pt. acest framework.
- hunt_h_er: s-a aratat interesat, inca n-am discutat cu el ce parte din acest proiect doreste sa se ocupe.

Amenthes, daca ar fi sa stau sa scriu tot ce contine si cum poate fi utilizat, asta inseamna sa scriu toate tutorialele. Pentru asta e nevoie de documentaristi, oameni capabili sa inteleaga un cod PHP, sa inteleaga documentatia care exista deja in fisierele framework-ului dar care sa o poata transforma ceva mai accesibil programatorilor PHP incepatori.

Pe scurt, te invit sa tinem legatura si pe parcurs ce apare website-ul (1 week max, se ocupa rakimonmic), pe masura ce fac si un .tar.gz/.zip al fw-ului, sa te poti uita in el. Vreau sa evit sa incepem discutia aici si sa dezbatem ce e bun si ce e rau in fw, ci vreau prin acest thread sa fac o invitatie la acest proiect. Odata cu varianta download-able, va exista si SVN access pentru acei cativa dintre programatori care doresc sa contribuie cod.

Pe scurt, din puterea mentenantei comunitatii vreau sa o dau celor care se arata interesati si merita, astfel incat: sa exista 1, doi, N website maintainers, care sa aiba rolul de a mentine la zi informatiile legate de developmentul fw-ului, sa existe 1, 2 community maintaineri, care sa se ocupe de relatia intre programatori, sa se realizeze un release schedule, de comun acord cu toti sau discutat intr-un mailinglist, ASTFEL incat puterea asupra fw-ului sa treaca din mana mea, in mana mai multa membrii ai comunitatii care sa directioneze fw-ul in directia in care cadem toti de acord ca e buna.

Sper Amenthes ca te-am facut sa intelegi de ce imi place sa iau pasi marunti. Nu vreau sa fie un proiect GPL, destinat sa moara, iar pentru asta trebuie sa ofer responsabilitatea mentinerii proiectului unor oameni care doresc sa contribuie la mentenanta proiectului. De aceea, chiar te rog si pe tine, daca ai timp si vrei, sa te implici si in urma discutiei cu tine, vom putea stabilii ce anume te intereseaza sa faci din lista de mai sus (website, documentatie, contributing code, community mainter, etcetera).

Multumesc celor doi ca si-au aratat interesul.
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie meta-fizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.

Avatar utilizator
Abbadon
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Mie Mai 18, 2005 8:59 am
Localitate: in LAMP !
Contact:

Mesajde Abbadon » Mie Noi 05, 2008 1:43 pm

Hai sa ofer un preview al capacitatilor fw-ului:
    - structura MVC, diferita de Zend/CodeIgniter/etc. prin faptul ca NU obliga programatorul sa defineasca o metoda pentru orice actiune din website. De aici se subinteleg toate avantajele modelului, inclusiv un template engine cu cacheing, un model SQL dedicat simplitatii, etc;
    - model apropiat eZ Components: o baza de cod PHP, deasupra carora vin instalate module (1 modul = 1 conglomerat de actiuni ce pot fi efectuate, 1 metoda = 1 actiune posibila)
    - ideea revolutionara: Strong Type Hinting. Nu accepta tipuri de date decat cele definite de framework.
    - capacitati de "hooking" -> un programator poate sa inregistreze hook-uri in zone cheie ale fw-ului unde poate sa intervina cu cod propriu ... cod care nu afecteaza fisierele de baza ale fw-ului. Asta se traduce prin lipsa "hack & slash-ului", in sensul ca vor putea inlocuii o versiune a fw-ului cu alta mai noua cu siguranta ca nu-si vor pierde "hack-urile" ...
    - un modul de generare de formulare. (cu verificari pe input, cu tot ce se doreste);
    - si mai sunt cateva aspecte la care, pentru a fi intelese ar tb. sa scriu 5 pagini. (spre ex: mergand pe ideea de Strong Type Hinting, fw-ul se apropie de limbajul Java, in sensul ca $a = new S ('un_string'); $a->replaceToken ('string', 'gogu'); => $a = 'un_gogu'; ... )

    Sper ca am starnit interesul celor curiosi. Evident, documentaristii ar face o treaba mai buna decat mine la a sublinia aspectele fw-ului. :)
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie meta-fizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.

Avatar utilizator
kleampa
Senior Member
Mesaje: 2774
Membru din: Dum Iul 10, 2005 2:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde kleampa » Mie Noi 05, 2008 1:43 pm

facut de un roman mai e si ELF PHP

Avatar utilizator
Amenthes
Senior Member
Mesaje: 1370
Membru din: Lun Dec 12, 2005 8:00 am
Contact:

Mesajde Amenthes » Mie Noi 05, 2008 2:05 pm

@Abbadon, ok, acum am inteles motivele si iti respect decizia.
La momentul cand o sa fie lansat public am sa arunc si eu un ochi sa
vad despre ce e vorba. Deocamdata nu are rost sa ma implic ca si asa
am destule pe cap. Oricum, bafta multa!
I'm under construction | http://igstan.ro

Avatar utilizator
Abbadon
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Mie Mai 18, 2005 8:59 am
Localitate: in LAMP !
Contact:

Mesajde Abbadon » Mie Noi 05, 2008 2:07 pm

Noroc cu mihaita, am uitat sa specific: error handling se face, la greu. Ideea era asa de subinteleasa ca nici n-am mai specificat-o. Si intr-adevar, mai sunt feature-uri (controleaza mediul PHP in care se executa, capabilitati de URL Rewriting prin metode din obiectele fw-ului, auto-management de fisier .htaccess, etcetara) ...

Pana acum: 4 people and hopefully, counting :) ...
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie meta-fizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.

Avatar utilizator
Amenthes
Senior Member
Mesaje: 1370
Membru din: Lun Dec 12, 2005 8:00 am
Contact:

Mesajde Amenthes » Mie Noi 05, 2008 2:25 pm

Chiar m-a facut curios...

Pot sa trag si eu un ochi peste el fara insa a promite ca ma si implic
daca imi place? :)
I'm under construction | http://igstan.ro

Avatar utilizator
Abbadon
Average Member
Mesaje: 56
Membru din: Mie Mai 18, 2005 8:59 am
Localitate: in LAMP !
Contact:

Mesajde Abbadon » Mie Noi 05, 2008 2:38 pm

Ar fi gresit fata de ceilalti. Ii voi da lui rakimonmic acces zilele acestea sa puna website-ul la punct, si cand el termina acest lucru, toti vor avea acces @ zip/targz-uri si @ SVN (read only) ...

Write for primii doar comitteri. So :) ... patience ... please. :)
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie meta-fizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.


Înapoi la “Proiecte”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori