Ceai de măceșe

Orice discutie care nu se isi are locul in alt forum. Zona off-topic.

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

vital.soft
Average Member
Mesaje: 63
Membru din: Joi Noi 01, 2007 10:26 am
Contact:

Ceai de măceșe

Mesajde vital.soft » Mie Oct 12, 2016 3:41 pm

Mie îmi place tot ce se poate face din măceșe - ceai, dulceață. Și cum duminica trecută a fost o zi frumoasă, cu soare, am făcut o mică escapadă împreună cu familia la cules de măceșe în afara orașului. :) :) :)

Astăzi am hotărât să face ceva cu bunătățile culese, așa că m-am dus dis-de-dimineață la bucătărie și am pus o cratiță să fiarbă ceai de măceșe. După aceea am revenit la calculator, cu intenția de a mă întoarce în cca 5 minute, la ceaiul meu. Dar de unde, dacă nu se trezea soția mea la timp, cred că se lăsa cu o oală arsă... Oricum mai rămăsese puțin lichid neevaporat în cratiță. :( :( :(

Întrebare: ”Genul acesta de lucruri se întâmplă doar cu mine? Sau mintea altor programatori funcționează la fel?”

Eu când mă scufund în ale programării, tind să cam uit de alte lucruri din jurul meu. Sunt o excepție sau cam aceasta este regula în lumea programării???!!!



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ceai de măceșe

Mesajde Birkoff » Joi Oct 13, 2016 1:06 am

desii mesajul tau suna de la o posta a reclama mascata la site-ul ala, ma bag in joc si iti raspund :)
personal, si eu am probleme cu trecerea timpului, dar ma ajuta mult cook timer il pun cand am ceva pe foc si ma bazaie cand trebuie sa merg sa opresc focul, la fel, cand lucrez la cod il pun sa ma bazaie dupa 1 ora ca sa iau pauza (norma, 1 ora lucru, 10 min pauza)
e fain ca merge de pe stick, asa ca il car dupa mine pe unde ma duc + ca merg instante multiple (1 pentru aragaz de exemplu si 1 pentru cod)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

vital.soft
Average Member
Mesaje: 63
Membru din: Joi Noi 01, 2007 10:26 am
Contact:

Re: Ceai de măceșe

Mesajde vital.soft » Joi Oct 13, 2016 9:33 am

Va trebui să implementez și eu soluția cu alarma care sună după o anumită perioadă de timp. Nu de alta dar dar chiar nu vreau să se lase cu oale arse în viitor...

Astăzi pare dis-de-dimineață să fie o zi frumoasă. Dacă lucrurile rămân tot așa, cred că mai fac o escapadă la culesul de măceșe în afara orașului, măcar pentru vreo două ore. Mie chiar îmi plac măceșele... :) :) :)

În rest, o zi bună pentru toată lumea. Și atenție mare la oalele pe care le-ați pus pe foc!!!

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: Ceai de măceșe

Mesajde nevvermind » Joi Oct 13, 2016 12:41 pm

Lel, iti cizelezi abilitati de copywriter aci?

Ceai de macese... :lol:
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

vital.soft
Average Member
Mesaje: 63
Membru din: Joi Noi 01, 2007 10:26 am
Contact:

Re: Ceai de măceșe

Mesajde vital.soft » Joi Oct 13, 2016 10:04 pm

nevvermind scrie:Lel, iti cizelezi abilitati de copywriter aci?

Ceai de macese... :lol:


Chiar am făcut astăzi o ieșire în natură, pentru vreo 2 ore, la culesul de măceșe. Am reușit să culeg în total vreo 7 kg. Sunt greu de cules, iar țepii lor sunt tare nesuferiți - mi-au lăsat urme pe aproape toate degetele de la mâini.

Acum însă va trebui să negociez cu nevastă-mea și cu fiică-mea pentru a stabili unde, într-un final, vor ajunge până la urmă măceșele mele: în borcanul lor cu dulceață sau în oala mea cu ceai... :) :) :) Urați-mi succes la negociat!!!


Înapoi la “Discuţii generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 44 vizitatori