Angajare cu diploma

Orice discutie care nu se isi are locul in alt forum. Zona off-topic.

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

alex77
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mai 13, 2016 8:58 pm

Angajare cu diploma

Mesajde alex77 » Vin Mai 13, 2016 11:37 pm

Parintii mei mi-au explicat ca daca nu ai diploma esti un nimeni.Cum judecati acest fapt inutil?Eu sincer sa fiu am vrut sa fiu repartizat la un profil umanist de cand eram copil dar a intervenit o problema financiara cu bugetul familiei mele.Vedeti voi eu nu am resursele necesare pentru a cumpara piese sau pentru a fauri ceva.De cate ori ma revoltam de bani sau de alte chestii parintii mei se opuneau progresului meu de a deveni cineva si mereu ma tratau cu inferioritate.Va intreb pe voi,cu ce ma ajuta diploma daca nu e insotita de cunostinte profesionale?Ma ajuta la ceva?Ma ajuta sa trec de starea de infometare pe care o am zi de zi cand urmez cursurile liceului fara a stii ca profesorii nu au resurse financiare decente?
Explicati-mi si mie ce e cu diplomele astea pe care le primesti tot timpul.Ce semnifica ele?As vrea sa ma angajez la 18 ani dar nu stiu cu ce sa contribui la locul de munca.Ce ai nevoie la locul de munca?



nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: Angajare cu diploma

Mesajde nevvermind » Sâm Mai 14, 2016 11:34 am

Diploma este o "chitanta" profesionala: cineva atesta ca ai nivelul A in domeniul X.
Dupa ce o primesti, asta chitanta e folosita in a-ti mari sansele de angajare/plata.

Din pacate, cand *toata lumea* are acea chitanta, procesul e inflationist: valorea diplomei scade. Cu cat mai multi oameni au diploma in X, cu atat importanta ei scade.

Asta se intampla si in cazul tau: diploma de liceu abia te angajeaza. Din pacate pentru tine, ai picat intr-o perioada de inflatie academica atat de puternica (nu numai in Romania; e-o chestie globala), incat si o diploma *de facultate* garanteaza foarte putin, inspre nimic.

Tu ai sanse sa te angajezi la 18 ani, dar depinde unde vrei. Normal ca poti contribui intr-un job: in constructii sau ca ospatar sau sofer taxi/maxi-taxi. Dar... asta vrei?

Exista o exceptie: fa-te programator. Nimanui nu-i pasa de varsta, numai sa poti arata buletinul, si toata lumea te vrea. Cererea e atat de mare incat ai sanse destul de mari chiar doar cu liceu sau fara facultate in domeniu. Dar cum spun reclamele: grabeste-te. Oferta nu va dura pt totdeauna.
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/


Înapoi la “Discuţii generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori