AJAX - advantages & disadvantages

Orice discutie care nu se isi are locul in alt forum. Zona off-topic.

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

chester31
Junior Member
Mesaje: 48
Membru din: Lun Dec 03, 2012 8:58 pm
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

AJAX - advantages & disadvantages

Mesajde chester31 » Mar Mar 19, 2013 11:06 pm

salutare. Imi puteti da cateva avantaje , dezavantaje depre utilzarea Ajax ului. Stiu ca sunt multe chestii pe google ,dar vreau sa va aud si pe voi, dupa propria experienta . Ms



Avatar utilizator
mandix
Average Member
Mesaje: 142
Membru din: Dum Apr 01, 2012 2:04 am
Localitate: Santana, Arad
Contact:

Re: advantages & disadvantages

Mesajde mandix » Mar Mar 19, 2013 11:33 pm

Ce ai gasit tu pe google sunt raspunsuri tot din experienta programatorilor si chiar sunt foarte bine punctate avantajele si dezavantajele in cateva articole. La o comunitate de php, normal ca cel mai grav dezavantaj este ca AJAX depinde de Javascript, iar restul dezavantajelor nu prea ma preocupa, deoarece fara AJAX as fi "mort" .... si nu numai eu :D

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: advantages & disadvantages

Mesajde vectorialpx » Mie Mar 20, 2013 7:59 am

Principalul dezavantaj este cel SEO.

Trebuie sa faci o balanta intre user-friendly si SEO astfel incat sa impaci si motoarele de cautare si utilizatorul.
Asta se face in functie de aplicatie, de situatie. De exemplu:
1. Daca ai un brand, cum este Nike, BMW sau alt mare gigant, care se bazeaza pe marketing-ul outdoor (foarte putin pe site) atunci nu te deranjeaza sa ai Flash-uri si AJAX-uri.
2. Daca te uiti la site-urile mari (cum e de exemplu Amazon) vei observa ca AJAX-ul este folosit doar acolo unde nu este afectat SEO-ul si e foarte bine gandit. De exemplu, fiecare produs are pagina lui, nu este un AJAX care-ti serveste chestii instant, desi poate ar fi fost mai simpatic.
3. Site-urile ca Facebook, Yahoo! Mail, Google Mail, de asemenea, nu au nevoie de SEO pentru ca sunt aplicatii dependente de un user-login care daca a ajuns acolo, e considerat ca si client al site-ului.


Înapoi la “Discuţii generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori