Idee website?

Orice discutie care nu se isi are locul in alt forum. Zona off-topic.

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

dakes
Average Member
Mesaje: 53
Membru din: Joi Noi 24, 2011 9:53 pm

Idee website?

Mesajde dakes » Dum Ian 20, 2013 4:43 pm

De curand am achizitionat un domeniu : the-rapid.com
M-am gandit sa apelez la voi ( fara mistocarii si altele ) sa-mi dati un sfat.
Idei prea multe nu am,ce tema sa aiba,ce sa faca..Avand in vedere ca vreau sa fie ceva pe plan international sau cel putin in US,imi puteti da o idee?

Sper sa primesc niste sfaturi.
O zi buna va doresc!
Ultima oară modificat Lun Ian 21, 2013 2:34 pm de către dakes, modificat 1 dată în total.



double-bit
PHPRomania Supporter
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 29, 2012 3:22 pm

Re: Idee website?

Mesajde double-bit » Dum Ian 20, 2013 5:05 pm

Am o idee foarte buna, care chiar se potriveste cu domeniul tau. Nu o s-o dezvalui in public, insa contacteaza-ma in privat si-ti dau mai multe detalii, am chiar si un plan de idei. Ti le ofer gratuit, insa nu le fac publice si am aceasi rugaminte la tine. Daca te intereseaza, contacteaza-ma in privat (yahoo: web.doublebit sau skype: double.bit)

dakes
Average Member
Mesaje: 53
Membru din: Joi Noi 24, 2011 9:53 pm

Re: Idee website?

Mesajde dakes » Dum Ian 20, 2013 5:30 pm

Multumesc de raspuns. Mai astept si alte idei.

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Idee website?

Mesajde vectorialpx » Lun Ian 21, 2013 10:51 am

Well, o sa imi permit doua critici:
1. the-rapid.com e foarte aproape de "rape" (banuiesc ca stii ce inseamna) si, mi se pare cam neinspirat (nu se prea foloseste 'rapid' ca termen englezesc - sau cel putin n-am auzit eu)
2. mi se pare aiurea sa-ti iei un domeniu fara sa stii ce ai vrea sa faci cu el. In fine, deciza ne apartine tuturor.

Acum, sa-ti zic o idee constructiva, ai putea sa-l faci:
1. ceva de file-sharing (de genul transfer.ro - poti incepe cu un hosting shared dar iti trebuiesc resurse serioase daca incepi sa ai succes si, trebuie sa te misti rapid pentru ca altfel pierzi clienti)
2. daca tot are un "the" in fata, ai putea sa-l transformi intr-un blog de succes :) sa-l personalizezi cumva

Bafta!

Am o idee foarte buna, care chiar se potriveste cu domeniul tau. Nu o s-o dezvalui in public, insa contacteaza-ma in privat si-ti dau mai multe detalii, am chiar si un plan de idei. Ti le ofer gratuit, insa nu le fac publice si am aceasi rugaminte la tine.
Uau! Inca un milionar in euro! :lol:

dakes
Average Member
Mesaje: 53
Membru din: Joi Noi 24, 2011 9:53 pm

Re: Idee website?

Mesajde dakes » Lun Ian 21, 2013 11:26 am

vectorialpx scrie:Well, o sa imi permit doua critici:
1. the-rapid.com e foarte aproape de "rape" (banuiesc ca stii ce inseamna) si, mi se pare cam neinspirat (nu se prea foloseste 'rapid' ca termen englezesc - sau cel putin n-am auzit eu)
2. mi se pare aiurea sa-ti iei un domeniu fara sa stii ce ai vrea sa faci cu el. In fine, deciza ne apartine tuturor.

Acum, sa-ti zic o idee constructiva, ai putea sa-l faci:
1. ceva de file-sharing (de genul transfer.ro - poti incepe cu un hosting shared dar iti trebuiesc resurse serioase daca incepi sa ai succes si, trebuie sa te misti rapid pentru ca altfel pierzi clienti)
2. daca tot are un "the" in fata, ai putea sa-l transformi intr-un blog de succes :) sa-l personalizezi cumva

Bafta!

Am o idee foarte buna, care chiar se potriveste cu domeniul tau. Nu o s-o dezvalui in public, insa contacteaza-ma in privat si-ti dau mai multe detalii, am chiar si un plan de idei. Ti le ofer gratuit, insa nu le fac publice si am aceasi rugaminte la tine.
Uau! Inca un milionar in euro! :lol:



Numele domeniului l-am ales deoarece cuvantul "the rapid: are peste 16.000.000 de cautari lunare globale (Sursa google keywords tools)
Multumesc pentru sfaturi. Ideea lui double-bit e buna. Dar inca mai astept sfaturi.

double-bit
PHPRomania Supporter
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 29, 2012 3:22 pm

Re: Idee website?

Mesajde double-bit » Lun Ian 21, 2013 1:32 pm

http://translate.google.com/#en/ro/rapid

Asta e un mod foarte bun de a verifica rapid daca un cuvant exista in engleza.

Si ideea cu transferul de fisiere e buna, insa cere foarte multe resurse, iar pirateria e greu de oprit, nimeni nu vrea sa-i calce pe urme lui Kim dot Com in Romania, unde inainte de finalizarea anchetei esti extradat in US. :D

dakes
Average Member
Mesaje: 53
Membru din: Joi Noi 24, 2011 9:53 pm

Re: Idee website?

Mesajde dakes » Lun Ian 21, 2013 2:13 pm

double-bit scrie:http://translate.google.com/#en/ro/rapid

Asta e un mod foarte bun de a verifica rapid daca un cuvant exista in engleza.

Si ideea cu transferul de fisiere e buna, insa cere foarte multe resurse, iar pirateria e greu de oprit, nimeni nu vrea sa-i calce pe urme lui Kim dot Com in Romania, unde inainte de finalizarea anchetei esti extradat in US. :D


Buna idee,doar asa pot ajunge in US,si asa imi doresc mult :)).

Idei mi-au mai venit.. Dar vreau sa fac ceva ce sa aiba "succes".. Nu vrreau 544035348954 de vizite zilnice,dar oricum vreau sa fie ceva util,sa intrii zilnic pe site,sa te faca sa chemi si pe altii sau cel putin sa le starnesti interesul.

De aceea zic,cu cat mai multe sugestii,cu atat mai bine.. Poate le combin si fac o singura idee din toate care sa fie cape placul tuturor.
Btw nu pentru Romania.

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Idee website?

Mesajde vectorialpx » Lun Ian 21, 2013 3:46 pm

double-bit scrie:http://translate.google.com/#en/ro/rapid
Asta e un mod foarte bun de a verifica rapid daca un cuvant exista in engleza.
Well... ai citit un pic in diagonala.
vpx scrie:nu se prea foloseste 'rapid' ca termen englezesc
nu am zis ca nu exista.

double-bit scrie:iar pirateria e greu de oprit, nimeni nu vrea sa-i calce pe urme lui Kim dot Com in Romania, unde inainte de finalizarea anchetei esti extradat in US. :D
Nu e ilegal sa faci share de fisiere, atat timp cat nu le public peste tot, la nivel de "public sharing". Daca ai link-uri private (cum are transfer.ro care e dat de mine ca exemplu) atunci nu e nimic ilegal, indiferent ce se transfera.

double-bit scrie:Si ideea cu transferul de fisiere e buna, insa cere foarte multe resurse
Ca idee generala, orice e bun e greu. Exemplu: un antivirus care nu ocupa resurse dar e inutil VS unul care te indoaie dar nu trece nimic de el. Ca si principiu de business (nu ma refer la persoana) daca vrei sa nu ramai mediocru (sa fii "si tu p-acolo") atunci asta e prima greseala pe care o poti face: frate, as putea sa fac aia dar, e greu.


Înapoi la “Discuţii generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori