Plata sau donatie prin sms

Orice discutie care nu se isi are locul in alt forum. Zona off-topic.

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

catalinb
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 28, 2012 8:21 am

Plata sau donatie prin sms

Mesajde catalinb » Mie Noi 07, 2012 4:15 pm

Salut! As dori sa ma lamuriti, cei ce stiu, in urmatoarea problema: am infiintat o echipa de fotbal la nivel local pentru a dezvolta ideea de sport a tinerilor care au cam uitat ce insemna miscare. Am ales fotbalul deoarece este sportul cel mai indragit in zona si avem si teren destul de acceptabil pentru desfasurarea activitatilor. Dorinta mea este sa infiintam un club sportiv insa pentru acest lucru necesita ceva cheltuieli pe care inca nu ni le putem permite. Echipa infiintata activeaza in liga a cincea a judetului, suntem pe locul 2 si avem sanse la promovare...zicem noi. Dar, s-a ivit problema banilor, atat pentru deplasari cat si pentru plata arbitrilor la meciurile de acasa. De la primarie nu putem cere mereu deoarece nici ei nu pot da, echipa neavand o forma juridica. De la putinii spectatori nu putem cere, s-ar speria si nu ar mai veni nimeni. Ma gandeam la implementarea unui soft de plati prin sms pe site-ul echipei. Intrebarile ar fi:
1. Se merita implementarea acestui serviciu de plati prin sms?
2. Care serviciu mi-l recomandati?
3. Pot si cei din strainatate sa apeleze acest numar scurt pentru a trimite sms?
Poate intrebari ar mai fi dar...
Daca aveti alte idei si sfaturi le accept cu cea mai mare placere....
P.S. Am vorbit cu un prieten care asteapta sa ii iasa actele pentru club sportiv si mi-a zis ca daca gasesc sponsor pot face actele prin clubul lui si apoi el imi da banii....Pentru noi orice suma este bine-venita, chiar daca este 50 lei sau 100 lei sau 200 lei....
Va multumesc anticipat!



Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plata sau donatie prin sms

Mesajde vectorialpx » Mie Noi 07, 2012 4:45 pm

Poti incerca PayPal pentru plati din strainatate.
Iti trebuie un card international (Visa sau MasterCard, recomandat) si cont la ei.

Lumea pare multumita de www.mobilpay.ro
(e simplu de implementat, am facut si eu la un moment dat)

La o echipa de footbal locala, ma indoiesc ca veti avea donatii pe site,
asa ca mai bine cautati sponsori care sa va faca un print pe tricouri.
E un venit mult mai sigur.

catalinb
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 28, 2012 8:21 am

Re: Plata sau donatie prin sms

Mesajde catalinb » Mie Noi 07, 2012 4:47 pm

Ideea cu donatia facut prin sms inplementata pe site era ca eu dadeam adresa site-ului la persoanele dornice din strainatate... vor urma si cautarile de sponsori..speram sa gasim...multumesc pentru raspuns!

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plata sau donatie prin sms

Mesajde Birkoff » Mie Noi 07, 2012 4:58 pm

recomand sa apelezi la un manager bun, care sa se ocupe cu achizitiile si sponsorizarile.
Sunt multe firme in ro care pot face donatii la un club de fotbal, trebuie doar sa ai un om bun care sa stie sa vorbeasca cu fiecare firma in parte si sa obtina sponsorizare.
Trebuie insa ca acel club sa fie legal, si managerul respectiv sa lucreze cu contract (eventual pentru fiecare sponsorizare adusa sa ia si el un procent din castig ca sa fie motivat). Poti angaja mai multe persoane care sa se ocupe cu sponsorizarile, avand un target lunar, iar dupa 3 luni cei care nu se descurca sa ii inlocuiesti cu altii mai buni pana gasesti cei mai buni oameni care sa se ocupe de sponsorizari...

Revenind la intrebarile tale:
1) din ro, nu o sa prea ai donatii prin intermediul site-ului (romanii sunt zgarciti de obicei) dar daca ai si o varianta engleza a site-ului si echipa devine cunoscuta in afara atunci ai sanse sa primesti sponsorizari din afara
2) Paypal e foarte cunoscut in afara si foarte usor de integrat (pentru donatii prin card)

Cum am zis la inceput, abordarea ta e gresita, angajeaza oameni care sa se ocupe strict de gasit sponsori contra comision.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

catalinb
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 28, 2012 8:21 am

Re: Plata sau donatie prin sms

Mesajde catalinb » Mie Noi 07, 2012 5:53 pm

Multumesc pentru sfaturi. O sa tin cont de ele.

badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

Re: Plata sau donatie prin sms

Mesajde badtiger » Vin Noi 09, 2012 7:36 pm

Baietii au dreptate...
Eu as face cam asa:

1. Site ro+en. Buget mic = o tema wordpress frumoasa putin cosmetizata
2. Donatii Paypal
3. Twiter + Facebook -> cauta echipe inafara
4. Fa multe update-uri
5. Prezinta povestea voastra pe site si tine-o la curent (exact ca un serial.... sezoane, episoade)
6. Arata aprecierea celor care va ajuta

Cateva remarci:
1. Mi-a placut mult abordarea de pe forum si cred ca o sa reusesti
2. Pentru punctul 5. de mai sus iti recomand sa citesti povestea de pe http://www.koenigsegg.com/koenigsegg/philosophy/

cristiii
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Dum Feb 19, 2017 7:14 pm

Re: Plata sau donatie prin sms

Mesajde cristiii » Dum Feb 19, 2017 7:17 pm

Poti incerca la cei de la call-tracking.ro . Stiu ca pot sa iti implementeze plati prin sms. Sunt foarte priceputi. Eu ii folosesc deja sa trimit sms-uri.


Înapoi la “Discuţii generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori