Vanzarea calculatoarelor vechi

Orice discutie care nu se isi are locul in alt forum. Zona off-topic.

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Vanzarea calculatoarelor vechi

Mesajde Pirahna » Sâm Apr 28, 2012 6:54 pm

Ma gandeam sa imi fac un upgrade si sa mai amortizez din costurile uriase necesare pentru asa ceva. Ma gandesc sa le vand cu un pret cu 70% mai mic decat cel de achizitionare.

V-ati vandut vreun calculator vechi (sau doar componente) ?
Se cumpara asa ceva la second-hand ?

Prin vechi ma refer la 2008.



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Apr 29, 2012 1:24 am

de cumparat se cumpara la magazinele second hand dar nu cred ca o sa iti convina cat vor ei pe el (max 20 % din valoarea noului calculator cumparat tot din acel magazin)

o solutie alternativa e okazii.ro il vinzi (tot sau pe bucatele, pe bucatele il vinzi oricum mai repede dar risti sa ramai cu bucati din el greu de vandut)
si cu banii obtinuti asa sa mergi sa iti iei ceva nou.

PS. cand zici costuri uriase ma gandesc la 6 luni de salariu, dar tinand cont ca un calculator bun e echivalentul unui salariu (maxim 2) de programator, cred ca exagerezi ;)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
zeuscool
Senior Member
Mesaje: 250
Membru din: Mie Sep 05, 2007 10:59 am
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde zeuscool » Dum Apr 29, 2012 2:19 pm

Eu am schimbat doar de doua ori calculatorul:
1998-2005 (PC)
prima schimbare ->
2005-2011 (PC)
a doua schimbare ->
2008-2012 (Laptop)

Si de fiecare data mi-a fost greu sa le vand asa ca nu le-am vandut, faceau parte din mine, din trecut etc ... am "strans din buci" si am luat altul nou fara sa-l vand pe cel vechi.
Follow me on (Da cu share, like, +1 sau ce mai stii !!!) sau comenteaza articolele, sugereaza etc, FII SOCIAL ... :) marianzburlea.com

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Dum Apr 29, 2012 8:37 pm

Ma nemultumeste sistemul actual.

Am probleme cu racirea sistemului, trebuie coolere noi, sa mut HDD-urile intr-un NAS si sa-mi iau un SSD ... daca tot le iau pe astea probabil ar trebui sa investesc si intr-o placa de baza, video si procesor nou. Si daca tot fac toate astea, ar fi bine sa vand si cele 2 monitoare si sa iau 3 noi.

Deci, costuri uriase ca sa fie treaba satisfacatoare, inlocuind un sistem perfect functional cand nu e foarte mare nevoie.

Daca tot mut hdd-urile intr-un NAS ma gandeam ca noul sistem sa fie ceva mini, gen Alienware X51. Parca m-am plictisit sa tot caut componente si sa le asamblez.


Mersi pentru raspunsuri, o sa imi fac niste calcule si o sa adaug niste oferte.

Archon
PHPRomania Supporter
Mesaje: 11
Membru din: Lun Apr 30, 2012 1:28 pm

Mesajde Archon » Lun Apr 30, 2012 3:46 pm

Si eu miam schimbat de doua ori pc-ul si in ambele ture am reusit sa vand doar procesor/placa video/rami si hdd. Cam atat.

Momentan pc-ul care il am vreau sa il schimb...si am inceput doar cu placa video.

keen
Senior Member
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 28, 2010 5:05 pm
Localitate: Br?ila
Contact:

Mesajde keen » Mar Mai 29, 2012 12:49 pm

Primul pc: 386 (a zacut pe la tara apoi cred ca a fost "depozitat" la gunoi. nu mai stiu nimic de el)
Al doilea pc: pentium 2 (l-am dat unui prieten dupa ce am achizitionat al 3-lea pc. Am pastrat doar monitorul)
Al trilea pc: compaq d500 parca (s-a ars sursa si ma costa 100 lei una in conditiile in care pc-ul m-a costat 260 lei)
Al patrulea pc: un amd procesor 3000+ (trimis la tara ... nu am vrut sa il vand. era prea bun...)
Al cincilea pc: am un hp dual core :D ... racire pe freon cred... pe procesor nu vad nici un cooler ... doar o mica "conducta" ... galagie nu face absolut deloc. O sa il mai tin 1 an sau 2...

Concluzia este urmatoarea: nu am vandut niciodata pc-urile de care m-am folosit. De fiecare data le-am donat sau le-am aruncat (cazul 386) :)


Înapoi la “Discuţii generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori