C#

Orice discutie care nu se isi are locul in alt forum. Zona off-topic.

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

sebyku
Senior Member
Mesaje: 638
Membru din: Mar Ian 13, 2009 6:52 pm
Localitate: Suceava
Contact:

C#

Mesajde sebyku » Dum Noi 06, 2011 9:43 pm

Vreun developer C# pe aici? :)


http://www.ingersidemon.ro pentru doar 100 lei spatiu de reclama. 10.000 afisari zilnice garantate si 5000 vizite.

Avatar utilizator
socu
Senior Member
Mesaje: 470
Membru din: Mie Apr 22, 2009 11:05 pm
Localitate: Marghita

Mesajde socu » Lun Noi 07, 2011 1:09 pm

Sigur.
Sper ca nu e tema pentru scoala...

sebyku
Senior Member
Mesaje: 638
Membru din: Mar Ian 13, 2009 6:52 pm
Localitate: Suceava
Contact:

:)

Mesajde sebyku » Lun Noi 07, 2011 5:15 pm

Nu, nu e tema si nici un proiect pentru vre-un client, cu toate ca la universitate asta fac.

M-a "palit" pe mine cum am vazut la multe restaurante acea aplicatie unde te autentifici tu ospatar si intri in forma cu mesele restaurantului si adaugi comenzi.

Am facut partea de autentificare, acum eram la partea cu mesele ... eu pot sa zic ca is pe la inceput cu C# si acum intrebam .. dupa cum am facut acum fiecare masa din cele 9 cate sunt pe forma e cate un buton .. care l-am adaugat din visual studio 2010. Un buton redimensionat pe care scrie Masa 1 sau masa 2 ... e normal sa fac asa mesele? Nu ar fi trebuit sa fie ceva mai dinamic?
http://www.ingersidemon.ro pentru doar 100 lei spatiu de reclama. 10.000 afisari zilnice garantate si 5000 vizite.

Avatar utilizator
socu
Senior Member
Mesaje: 470
Membru din: Mie Apr 22, 2009 11:05 pm
Localitate: Marghita

Mesajde socu » Lun Noi 07, 2011 6:11 pm

Trebuie sa le adaugi dinamic dintr-un fisier de configurare (xml de exemplu) pentru ca un restaurant poate are 10 altul 20 de mese. Trebuie sa ai cod scalabil si mai ales sa tratezi toate exceptiile ca sa nu ai crashuri si sa bagi restaurantul in pierdere.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Mar Noi 08, 2011 8:09 am

@sebyku - problema ta ar fi fost aceeasi indiferent de limbaj (aproape). Asa ca incepe direct cu ea (problema) decat cu limbajul. Ti-ar fi raspuns la fel de era PHP sau Ruby.

Avatar utilizator
socu
Senior Member
Mesaje: 470
Membru din: Mie Apr 22, 2009 11:05 pm
Localitate: Marghita

Mesajde socu » Mar Noi 08, 2011 9:45 am

Cel mai usor este sa faci un UserControl numit Masa. Acolo adaugi ce controale vrei sa fie pe masa (button, textbox, etc.) si poti chiar si sa o stilizezi putin. Pe formul principal adaugi un container Panel (sa zicem) numit loc_restaurant. Cand citesti fisieru de configurare creezi cate un obiect Masa si il adaugi in loc_restaurant.

Cod: Selectaţi tot

foreach(citire mese din xml)
{
Masa m = new Masa(xml.nume, xml.x, xml.y); //acest constructor trebuie sa-l faci tu, x si y se refera la pozitia mesei in panel
this.loc_restaurant.Controls.Add(m);
}

//constructorul e ceva de genul
public Masa(string nume, int x, int y)
{
  InitializeComponent();
  this.Left = x;
  this.Top = y;
  this.label_nume.Text = nume; //trebuie sa adaugi un label numit label_nume
}

Toate actiunile unei mese se vor petrece in clasa Masa (de la UserControl).


Înapoi la “Discuţii generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori