Stergerea dateleor de pe un HDD (card memorie, telefon)

Orice discutie care nu se isi are locul in alt forum. Zona off-topic.

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

sebyku
Senior Member
Mesaje: 638
Membru din: Mar Ian 13, 2009 6:52 pm
Localitate: Suceava
Contact:

Stergerea dateleor de pe un HDD (card memorie, telefon)

Mesajde sebyku » Dum Iul 10, 2011 12:51 am

Salut, cred ca unii daca nu toti dintre voi stiu ca stergerea datelor de pe un hdd sau orice memorie nu este niciodata definitiva, adica sparge o banca printr-un calculator sau ceva un site bancar sa zicem din america (nu vreau sa fabulez doar dau exemplu) ... vin cei de la FBI iti iau hardul si scot de pe el si prima poza care ai avut-o pe calculator .. ok cum e posibil asa ceva avand in vedere ca un hard ar avea "memorie limitata", ok inteleg ca un hard de 1 TB sa mai aibe sa zicem 300 gb sau cine stie cat pentru stocarea diverselor informatii .. dar cum se face ca se pot recupera orce date ai avut si s-au sters ? Prin chestia asta tind sa crd ca un HDD ar avea memorie nelimitata. Exista posibilitatea asta?


http://www.ingersidemon.ro pentru doar 100 lei spatiu de reclama. 10.000 afisari zilnice garantate si 5000 vizite.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Iul 10, 2011 2:21 am

trebuie sa intelegi cum lucreaza intern un hdd sau un ssd/sd apoi iti dai seama cum se pot recupera datele de pe el...

un hdd normal (cu discuri) stocheaza la nivelul discului sub forma electromagnetica informatia (0-1)
fiecare disk contine un anumit numar de cercuri (ca la dvd) si fiecare cerculet de pe el este impartit in sectoare ce pot stoca o anumita cantitate de informatie (in functie de sistemul folosit FAT/FAT32/NTFS etc)
cand o informatie este scrisa intr-un sector ea ramane acolo nemodificata (starea electromagnetica a acelei portiuni) pana cand se cere rescrierea acelei portiuni, caz in care acel sector se suprascrie cu alte date.

pentru a creste viteza de scriere/citire a datelor sa luat hotararea ca la stergerea datelor de fapt sa nu se suprascrie nimic in acel sector ci doar sa fie trecut ca sters (ulterior putandu-se suprascrie datele in acel sector cu alte date noi)

astfel cand noi zicem ca am dat format sau delete de fapt sistemul doar a marcat acele sectoare ca fiind disponibile pentru o noua rescriere, nu sa sters nimic in realitate.

de aici pana la recuperarea datelor e doar un pas. aplicatiile specializate in asa ceva citesc fiecare sector in parte si incearca sa refaca din bucatele intregul (bine in realitate informatia pe un disck e impartita, exista primele 2 cercuri folosite pentru partea de boot, exista locatii unde se memoreaza unde este pus un fisier pe disk si cate sectoare ocupa etc... toate aceste informatii ajuta la recuperarea datelor de pe un disk magnetic.

pentru a sterge definitiv datele de pe un hdd trebuie de fapt rescris tot acel hdd cu alte informatii (astfel se suprascriu toate sectoarele, nemaiputandu-se recupera informatia anterioara). exista aplicatii care ofera aceasta facilitate (suprascrie tot hdd cu 0-1)

in ce priveste ssd-urile sau memoriile flash (stick, sd etc) aici e o alta organizare a datelor, nu se mai folosesc discuri magnetice ci o multime de tranzistori (circuite integrate) care isi modifica starea (0 sau 1) in functie de cerinte. si aici e aceeasi idee la stergere, doar se marcheaza blocurile respecitve ca fiind sterse, ulterior rescriindu-se cu alte date.

problema la aceste dispozitive e ca ele au un controler integrat care stabileste care blocuri se rescriu si care nu (in functie de numarul de utilizari al fiecaruia)
ideea de baza e ca tot ce e memorie flash are o durata de viata limitata si pentru a se prelungii cat mai mult durata de viata a acelei memorii sa implementat un algoritm in controler care face ca rescrierile sa fie propagate integral pe toate blocurile (adica sa nu fie unele mai folosite si altele mai nefolosite, ci se incearca folosirea tuturor blocurilor pentru maximizarea duratei de viata, altfel unele blocuri s-ar arde mai repede fata de altele care nu sunt prea folosite)

si aici singura solutie sigura pentru stergerea definitiva a datelor este suprascrierea intregii memorii cu date (0-1)

mai multe detalii despre ce am scris mai sus gasesti pe wikipedia.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Dum Iul 10, 2011 11:27 am

Versiunea lui birkoff intrata la apa:

Vrei sa stii cea mai sigura modalitate de-a eradica de pe fatza pamantului fisierul "istoricul-conversatiilor-cu-prietena-mea.txt"? Deschide-l in notepad, select all, delete, save.

PS: "stergerea datelor de pe un hdd sau orice memorie nu este niciodata definitiva" - ai vazut prea multe filme.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Iul 10, 2011 12:11 pm

nevvermind scrie:Vrei sa stii cea mai sigura modalitate de-a eradica de pe fatza pamantului fisierul "istoricul-conversatiilor-cu-prietena-mea.txt"? Deschide-l in notepad, select all, delete, save.


Atentie! daca documentul e word si il deschizi in word, e posibil ca totusi sa se mai poata recupera datele sterse din el deoarece word pastreaza logurile ultimelor modificari facute pentru a putea fi restaurate in cazul unei probleme...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Dum Iul 10, 2011 12:18 pm

:lol:

Exprimam principiul, chit ca m-am exprimat foarte practic. Vorbeam de supra-scriere, nu de supra-scriere cu programul x.

dechim
Senior Member
Mesaje: 1486
Membru din: Mar Mai 10, 2005 11:53 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde dechim » Dum Iul 10, 2011 9:47 pm

Stergerea selectiva nu tine orice ai face, inclusiv in cazul dat nevvermind, daca suprascrii un fisier cu unul gol, va scrie pe disc EOF si ceea ce a fost inainte tot va exista pana are nevoie controlerul de acel spatiu.

A existat low level format in bios, acum s-a renuntat, totusi exista programe care formateaza HDD astfel incat nimic sa nu mai poata fi citit.
De exemplu http://hddguru.com/software/2006.04.12-HDD-Low-Level-Format-Tool/
Nu m-ar mira sa existe un program care sa completeze tot spatiul ocupat de un fisier cu FF sau cu cat o trebui ca sa fie spatiu liber. Cred ca nici nu-i greu de facut, la modul simplist: citesti lungimea fisierului si il completezi cu "0", il salvezi si-l stergi. Il va recupera dar va citi numai zerourile.

dechim
Senior Member
Mesaje: 1486
Membru din: Mar Mai 10, 2005 11:53 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde dechim » Mar Iul 12, 2011 11:40 pm

Am discutat azi cu un coleg mai in tema despre aspectul recuperarii datelor sterse de pe HDD.
Discutiile noastre de mai sus se refereau la nivelul logic, programatori fiind era normal sa cautam solutii soft.
Am ajuns la concluzia ca numai topit ai siguranta ca nu se mai poate extrage nimic de pe el. Chiar si sectoarele suprascrise pot fi citite (informatia care era inainte de suprascriere). Cu scule ultra sensibile de detectie a armonicelor purtatoarei care inscrie semnalul digital se poate citi aproape orice. Eu credeam ca scrie pur si simplu dar controlerul HDD-ului e o uzina. Nu am inteles eu chiar foarte bine, acum observ cand vreau sa spun ca nu stiu, totusi m-a convins ca FBI-ul (cum zice sebyku) poate citi orice.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Iul 13, 2011 1:15 am

daca folosesti un magnet industiral de putere mare garantez nici fbi nu mai poate citi nimic de pe el indiferent de scule... (si cand ma refer la magent industrial ma refer la cele care odata lipit pe hdd nici cu toporul nu il mai dezlipesti :D nu dalea de difuzor) - merge si un electromagnet echivalent cu aceeasi putere :D
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

dechim
Senior Member
Mesaje: 1486
Membru din: Mar Mai 10, 2005 11:53 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde dechim » Vin Iul 15, 2011 1:27 am

:D
si eu zic la fel, v-am spus ce mi-a spus amicu' nu stiu cat e de real.
E o pseudoexplicatie ce mi-a spus el, se apropie de sf dar eu ma chinuiesc sa las poarta deschisa pentru orice nu stiu (poate intra!) :D

Avatar utilizator
icsfails
PHPRomania Moderator
Mesaje: 165
Membru din: Dum Mai 26, 2002 1:44 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde icsfails » Mar Iul 26, 2011 10:56 am

De citit:
http://www.usenix.org/publications/libr ... s/gutmann/

Daca nu aveti date care vor declansa un razboi mondial, nici numerele la loto pentru urmatorii 5 ani, cred ca asta e de ajuns:

Cod: Selectaţi tot

for i in {1..4}; do dd if=/dev/urandom /of=dev/hard_disk bs=64k;done
:D

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Mie Aug 03, 2011 6:36 pm

Nu e asa greu ... ai in principal 3 moduri:

1) Quick deletion, overwrite the files with zero characters.
2) Secure deletion in accordance with the US Department of Defence (DoD 5220.22-M).
Works like this:
Pass 1: Writes a zero and verifies the write
Pass 2: Writes a one and verifies the write
Pass 3: Writes a random character and verifies the write
3) Secure deletion, Gutmann method
Very slow.

Si apoi repetati de cateva ori.

Exista multe programe care folosesc fiecare metoda, si se gasesc free majoritatea.
Eu folosesc metoda 2 pentru informatiile sensibile (parole, conturi bancare, pinuri, etc), dar numai pentru ca mi se pare posibil sa imi fie furat laptopul.

Deci nu se pot recupera datele daca sunt sterse corect.

LXS
Senior Member
Mesaje: 375
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde LXS » Joi Aug 04, 2011 9:35 am

Foarte tare!, chiar nu ma gandeam ca la format nu se sterge tot de pe HDD.

Avatar utilizator
socu
Senior Member
Mesaje: 470
Membru din: Mie Apr 22, 2009 11:05 pm
Localitate: Marghita

Mesajde socu » Sâm Aug 06, 2011 9:12 pm

Ca tot veni vorba de sculele celor de la fbi, ce programe de recuperare date dupa X<5 formatari cunoasteti? Programe free sau nu, dar care le-ati folosit si sunteti multumiti de rezultate. As scormoni prin vechiul calculator niste date care le-am pierdut acum 6 ani si v-as fi recunoscator daca le-as putea recupera chiar si partial.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Sâm Aug 06, 2011 11:32 pm

eu mai recuperez uneori date de pe la clienti dar se recupereaza doar in cazul cand nu s-au rescris cu altceva.

ca si programe recomand
- easeus data recovery wizard profesional
- ontrack easy recovery profesional
- recuva (slabut dar uneori e de ajuns)

in caz ca windowsul nu mai vede partitiile (RAW) poate dura si 32 ore pana reusesc sa recuperez ceva de pe hdd si se recupereaza sub forma file001.extensie file002.ext... etc (unde ext e extensia fisierului jpg, doc sau ce e el) dar situatiile astea sunt rare...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

bresti
Senior Member
Mesaje: 215
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 5:03 am
Localitate: craiova
Contact:

Re: Stergerea dateleor de pe un HDD (card memorie, telefon)

Mesajde bresti » Mie Noi 26, 2014 2:45 pm

googe erase tec e destul de bun
gudmann dod.net se pot combina cred
catalin


Înapoi la “Discuţii generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori