Canale IRC PHP

Orice discutie care nu se isi are locul in alt forum. Zona off-topic.

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Canale IRC PHP

Mesajde nevvermind » Dum Sep 26, 2010 6:33 pm

Foloseste cineva? Sunt utile? Nu-mi spuneti ca intrati pe cele romanesti unde probabil se agata fete care programeaza in PHP.
Am incercat cateva dar sunt mici si probabil sunt paleolitice.
Nici mailling-list-ul PHP nu-i cine stie ce, ca tot veni vorba.



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Sep 26, 2010 7:09 pm

programatorii adevarati nu au timp de stat la taclale pe irc... abia apuca sa stea pe mess cand vor sa se relaxeze... deci nu o sa gasesti profesionisti pe aceste canale...
tot forum-ul e de baza...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Dum Sep 26, 2010 11:52 pm

Exista fete care programeaza in php ?

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Sep 27, 2010 3:14 am

fete care programeaza efectiv in php nu am intalnit... dar am intalnit fete care mai modifica un template in wp mai fac copy paste la cate ceva (cod html sau php sau css, de obicei template-uri sau editari...) dar fata care sa faca efectiv programare php de la a la z nu am intalnit
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

arhimede
Junior Member
Mesaje: 39
Membru din: Lun Dec 05, 2005 6:54 am
Contact:

Mesajde arhimede » Lun Sep 27, 2010 3:39 am

Sunt 4 fete certificate ZCE in Romania, deci exista fete care lucreaza in PHP la nivel inalt.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Sep 27, 2010 3:49 am

nu zic ca nu exista, zic doar ca nu am intalnit fete care sa codeze efectiv intr-un limbaj inalt sau macar intr-un pseudolimbaj gen php sau asp...
de obicei sunt raritati... si de obicei nu au timp sa stea pe forum-uri ca noi... sau nu gasesc o placere in ai ajuta pe new beginners
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

arhimede
Junior Member
Mesaje: 39
Membru din: Lun Dec 05, 2005 6:54 am
Contact:

Mesajde arhimede » Lun Sep 27, 2010 3:50 am

Birkoff scrie:nu zic ca nu exista, zic doar ca nu am intalnit fete care sa codeze efectiv intr-un limbaj inalt sau macar intr-un pseudolimbaj gen php sau asp...
de obicei sunt raritati... si de obicei nu au timp sa stea pe forum-uri ca noi... sau nu gasesc o placere in ai ajuta pe new beginners

Ei , stau ele si pe forumuri
Dar pe alea culinare :-)

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Lun Sep 27, 2010 10:05 am

De ce "nivel inalt"? Au acelasi avatar ca si tine?

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Sep 27, 2010 12:32 pm

nevvermind scrie:De ce "nivel inalt"? Au acelasi avatar ca si tine?


nu am inteles ce ai vrut sa zici...

din ce stiu eu limbajul de programare la cel mai inalt nivel e cel in cod masina, asambler, dupa care urmeaza limbajele de genul C sau java (compilate) apoi la nivelul cel mai de jos limbajele interpretate de genul php, asp... (poate gresesc, sa ma corecteze cineva)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Lun Sep 27, 2010 12:50 pm

@Birkoff - nu catre tine era directionat post-ul. Sorry, n-am precizat.

Gresesti putintel. Codul-masina este "low-level". Dar dl. Αρχιμήδης era ceva mai specific: spunea de "PHP de nivel inalt".
Remarca am facut-o vazand legatura pe care a facut-o dintre ZCE (acronim cu sonorizare importanta) si "programare de nivel inalt". Ca si cum Ionica de la 3, programand de pe vremea cand nici nu era "Z", neavand foaie, nu programeaza "high-level". E ceva in remarca aia ce m-a zgariat. O fi orgoliul, o fi snobismul. Al meu sau al lui.
Plus afirmatia lui spiritualo-falocratica: "Ei , stau ele si pe forumuri Dar pe alea culinare".

LE: @arhimede: Tre' sa-mi explic glumele...
Am reactionat la asta:
arhimede scrie:Sunt 4 fete certificate ZCE in Romania, deci exista fete care lucreaza in PHP la nivel inalt.

Fiind arhimede, trebuie ca stii de polisilogisme. Din ce ai spus tu rezulta "Certificarea ZCE presupune lucrul cu PHP la nivel inalt" (premisa majora). Ori tu ai avatar "ZCE Certified". De aici rezulta "Eu lucrez in PHP la nivel inalt". "Modestia" asta subtila m-a deranjat. Acu sper c-ai inteles. Nu faceti logica la cursurile Zend?
Ultima oară modificat Lun Sep 27, 2010 3:32 pm de către nevvermind, modificat 1 dată în total.

arhimede
Junior Member
Mesaje: 39
Membru din: Lun Dec 05, 2005 6:54 am
Contact:

Mesajde arhimede » Lun Sep 27, 2010 1:59 pm

nevvermind scrie:De ce "nivel inalt"? Au acelasi avatar ca si tine?

Nu are legatura cu avatarul
ci cu expresia " fete care mai modifica un template in wp mai fac copy paste la cate ceva (cod html sau php sau css, de obicei template-uri sau editari...) dar fata care sa faca efectiv programare php de la a la z nu am intalnit"
adica scripter ( modificare de template wp) versus developer ( programare php de la a la z , dupa cum zicea Birkoff)

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re:

Mesajde nevvermind » Joi Apr 02, 2015 7:11 pm

Birkoff scrie:programatorii adevarati nu au timp de stat la taclale pe irc... abia apuca sa stea pe mess cand vor sa se relaxeze... deci nu o sa gasesti profesionisti pe aceste canale...
tot forum-ul e de baza...


Vroiam sa pun aceeasi intrebare, acu, in 2015. Bine ca am cautat mai intai.
Auzi la el, hehe. Profesionistii nu stau pe aceste canale... Visited freenode much?
Se sta la greu pe irc, newsletter-e (da, alea din anii '90) si stackoverflow (care si ala are chaturi nonstop). Dimpotriva, pe forumuri nu prea se sta.
"/list" pe freenode iti da asta:
Imagine
Tot as vrea un irc php pt romanasi.
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Re:

Mesajde Birkoff » Joi Apr 02, 2015 7:27 pm

nevvermind scrie:
Birkoff scrie:programatorii adevarati nu au timp de stat la taclale pe irc... abia apuca sa stea pe mess cand vor sa se relaxeze... deci nu o sa gasesti profesionisti pe aceste canale...
tot forum-ul e de baza...


Vroiam sa pun aceeasi intrebare, acu, in 2015. Bine ca am cautat mai intai.
Auzi la el, hehe. Profesionistii nu stau pe aceste canale... Visited freenode much?
Se sta la greu pe irc, newsletter-e (da, alea din anii '90) si stackoverflow (care si ala are chaturi nonstop). Dimpotriva, pe forumuri nu prea se sta.


tu ai vazut cand am scris mesajul ala?
Dum Sep 26, 2010 4:09 pm

sincer, nici acum nu am timp sa stau sa pierd vremea pe mess, daca altii dupa 8 ore de munca + ~ 1 ora drumu... le place sa stea inca 2-4 ore pe chaturi, inseamna ca nu au viata sociala :)) (doar viata virtuala)
nu confunda un profesionist cu un dependent ;)
imi place de indieni si canadieni ei la ora la care sa terminat programul sparg usa nu mai stau sa piarda vremea la pc in continuare :))
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: Canale IRC PHP

Mesajde nevvermind » Joi Apr 02, 2015 8:04 pm

Judeci cu prea mare usurinta chatul. Si oamenii din el. Mie unu imi place sa-mi pierd viata pe-acolo cand am timp.
Cand e munca, e munca.

Si app, norocul unora ca tu ai ales sa-ti "pierzi viata" pe forumul asta, unde ai facut-o mai mult decat majoritatea combinata (asta e un compliment, app). Imi inchipui de ce esti asa de obsedat de optimizarea timpului liber.

PS: Chat nu inseamna taclale. Nu neaparat. N-ai frecat niciodata menta in timpul celor 8 ore?
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: Canale IRC PHP

Mesajde nevvermind » Joi Apr 02, 2015 8:06 pm

nevvermind scrie:Judeci cu prea mare usurinta chatul. Si oamenii din el. Mie unu imi place sa-mi pierd viata pe-acolo cand am timp.
Cand e munca, e munca.

Si app, norocul unora ca tu ai ales sa-ti "pierzi viata" pe forumul asta, unde ai facut-o mai mult decat majoritatea combinata (asta e un compliment, app). Imi inchipui de ce esti asa de obsedat de optimizarea timpului liber.

PS: Chat nu inseamna taclale. Nu neaparat. N-ai frecat niciodata menta in timpul celor 8 ore?


LE: Tot spui mess. Care-i faza? Nu vreau sa par "posh", dar eu n-am mai folosit mess de ani intregi. Acolo taclale, nu pe chat.
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/


Înapoi la “Discuţii generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori