Development Tips & Tricks

Orice discutie care nu se isi are locul in alt forum. Zona off-topic.

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Development Tips & Tricks

Mesajde Pirahna » Dum Oct 18, 2009 10:36 am

Erm ... propun sa facem un topic cu diverse mici mici probleme care pot sa apara in timpul unei dezvoltari (din propriile experiente) ...

Incep eu ...

Daca vrei sa iei cu cURL un feed de la Digg, va trebui neaparat sa setezi headerele si user-agentul, pentru ca altfel iti freaca procesul apache 100%, umple ramul, pana da eventual rateu dupa timpul limita alocat (default 30 de secunde). Mi-a luat 30 de minute sa ma prind de ce imi dadea rateu scriptul, si absolut nimic nu avea vreo logica (ORICE alta adresa web mergea).
Ultima oară modificat Dum Oct 18, 2009 11:45 pm de către Pirahna, modificat 1 dată în total.



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Oct 18, 2009 12:11 pm

interesanta ideea, poate ar fi mai sugestiv daca redenumesti topicul in "Stiati ca..." sau "Know-how" or "Tips & Tricks" si fiecare sa vina cu chestii bune de stiut...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
azzuro
Senior Member
Mesaje: 297
Membru din: Mar Iul 05, 2005 2:30 am

Mesajde azzuro » Lun Oct 19, 2009 12:27 pm

Stiati ca Zend Encoder provoaca memory leak intr-o bucla care face fork?

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Oct 19, 2009 3:14 pm

azzuro scrie:Stiati ca Zend Encoder provoaca memory leak intr-o bucla care face fork?


poti sa detaliezi? cum se intampla, in ce situatie?
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Lun Oct 19, 2009 3:18 pm

Daca faci un script de upload pentru imagini de mari dimensiuni si apoi vrei sa faci thumbnail din poza originala, ai mare grija la dimensiunea ocupata de poza in memorie, poate bloca scriptul daca dimensiunea pozei incarcata in memorie depaseste memoria setata in php.ini
Dimensiunea fizica a pozei poate fi de 10 Mb dar in memorie poate fi de 300 Mb, asa ca aveti grija cum scrieti scripturile pentru a nu da eroare de memorie...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
azzuro
Senior Member
Mesaje: 297
Membru din: Mar Iul 05, 2005 2:30 am

Mesajde azzuro » Lun Oct 19, 2009 4:36 pm

Pe un linux, am un script care intr-o bucla infinita asculta pe un socket si primeste niste xml-uri. Scriptul a rulat perfect luni intregi, neencodat. In momentul in care l-am encodat, a crapat cu fatalul "allowed memory exhausted". Se pare ca Zend Encoder are niste probleme cu eliberarea resurselor si face un memory leak.
Si din una in alta , ajung la fatalul memory leak in Internet explorer.
Am o pagina care se updateaza continuu(niste cotatii). In spate e un ajax, care face cereri la interval de o secunda. Am facut research la greu despre memory leak in IE si am optimizat destul de mult. Insa, din pacate memory leak-ul desi s-a redus considerabil, inca exista, si pentru ca e o pagina care ruleaza 8-9 ore pe zi, la sfarsitul zilei merge extrem de greu.

Avatar utilizator
Amenthes
Senior Member
Mesaje: 1370
Membru din: Lun Dec 12, 2005 8:00 am
Contact:

Mesajde Amenthes » Lun Oct 19, 2009 5:48 pm

azzuro scrie:Pe un linux, am un script care intr-o bucla infinita asculta pe un socket si primeste niste xml-uri. Scriptul a rulat perfect luni intregi, neencodat. In momentul in care l-am encodat, a crapat cu fatalul "allowed memory exhausted". Se pare ca Zend Encoder are niste probleme cu eliberarea resurselor si face un memory leak.
Si din una in alta , ajung la fatalul memory leak in Internet explorer.
Am o pagina care se updateaza continuu(niste cotatii). In spate e un ajax, care face cereri la interval de o secunda. Am facut research la greu despre memory leak in IE si am optimizat destul de mult. Insa, din pacate memory leak-ul desi s-a redus considerabil, inca exista, si pentru ca e o pagina care ruleaza 8-9 ore pe zi, la sfarsitul zilei merge extrem de greu.


Sa inteleg ca partea cu Zend Encoder nu are legatura cu IE, nu? Ca ar fi cam ciudat.
I'm under construction | http://igstan.ro

Avatar utilizator
kleampa
Senior Member
Mesaje: 2774
Membru din: Dum Iul 10, 2005 2:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde kleampa » Lun Oct 19, 2009 7:21 pm

daca faceti parsere care umbla pe mii/sute de mii de site-uri si iau anumite informatii, rulati-l din linia de comanda ca sa nu aveti probleme de memorie

in cmd scrieti asa:

c:/folder php/php.exe -f cale/parser.php

Avatar utilizator
darkyndy
Senior Member
Mesaje: 295
Membru din: Vin Mar 27, 2009 3:35 pm
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde darkyndy » Lun Oct 19, 2009 7:39 pm

Daca site-ul trebuie suportat pe toate browserele si mai multe S.O. aveti grija la imagini .png. Recomandat e sa nu le folositi pentru ca cel putin IE-ul are probleme in randarea lor (azi m-am lovit de aceasta problema cand in editor am ales culoarea #747474 si in IE imi vedea #696969), dupa ce am testat pe MAC am observat ca si acolo apar astfel de probleme, asa ca folositi de preferinta .gif

Daca site-ul trebuie suportat doar pe browsere pe Windows atunci exista un programel care fixeaza PNG-urile pentru IE (trebuie sa scoate-ti proprietatea gAMA din png). Mai multe info puteti gasi la: http://blog.netscraps.com/internet-expl ... arker.html si softul pentru remove gAMA este: http://entropymine.com/jason/tweakpng/ , dar repet asta e pentru Windows.
There are 10 kinds of people in the world, those who understand binary, and those who don't.
Auto embed video from link

Avatar utilizator
azzuro
Senior Member
Mesaje: 297
Membru din: Mar Iul 05, 2005 2:30 am

Mesajde azzuro » Lun Oct 19, 2009 8:11 pm

@Amenthes

Nu au legatura. :D
Zend encoder provoaca memory leak.
IE provoaca memory leak.

Avatar utilizator
Amenthes
Senior Member
Mesaje: 1370
Membru din: Lun Dec 12, 2005 8:00 am
Contact:

Mesajde Amenthes » Lun Oct 19, 2009 8:25 pm

azzuro scrie:@Amenthes

Nu au legatura. :D
Zend encoder provoaca memory leak.
IE provoaca memory leak.

Incearca cu long-polling. Adica, nu executa o cerere la fiecare secunda
trecuta. Lanseaza o cerere si las-o asa pana cand ii raspunde server-ul.
Iar in server, executa un while pana cand obtii un raspuns. Asta e posibil
sa cam incarce server-ul, dar vezi si tu. Apoi, lansezi o alta cerere in
momentul in care cererea precedenta executa onreadystatechange.

Nu am incercat, dar am citit ca long polling e solutia preferata pentru
conexiuni "neintrerupte" cu server-ul.
I'm under construction | http://igstan.ro

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Mar Mai 04, 2010 5:36 pm

In Firefox 2 elementele care au overflow:hidden vin peste cele care au position:absolute [indiferent de z-index]

Well... solutia gasita de mine nu e cea mai buna [dar e cea mai comoda]
- se scoate overflow:hidden [daca se poate]

whooper
Senior Member
Mesaje: 866
Membru din: Mar Apr 05, 2005 9:58 pm
Localitate: Toronto ON

Mesajde whooper » Vin Mai 14, 2010 4:01 am

http://bugs.php.net/bug.php?id=50696

Just for a laugh :) merita citite cu atentie TOATE comentariile :)

and now the hint .. "Do your homework first!".
Join The Forums - Time Well Wasted!

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Lun Iun 07, 2010 7:05 pm

da, tare... sa ai onoarea sa te certi cu nea' Rasmus :P


Înapoi la “Discuţii generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 47 vizitatori