Propunere moderatori

Orice discutie care nu se isi are locul in alt forum. Zona off-topic.

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Propunere moderatori

Mesajde Birkoff » Joi Iun 26, 2008 10:38 pm

Cine vrea sa fie moderator pe acest forum sa specifice aici si vedem cine ramane...

Regulile unui bun moderator:

1. sa aiba cat mai putine offtopicuri

2. sa aiba minim 500 mesaje din care sa se vada ca vrea sa ajute sau sa indrume programatorii din aceasta comunitate (daca nu aveti, nici o grija, vi se monitorizeaza mesajele si daca consideram ca merita veti fi anuntati si vi se vor schimba drepturile pentru moderare)

3. sa se poata abtine de la comentarii chiar si cand este atacat personal

4. sa dea dovada de tact si intelegere cu noii veniti chiar daca acestia incalca regulile forumului si sa intervina atunci cand situatia o cere pentru a inchide topicul, bloca userul sau in alte situatii aparute in forum

5. un moderator nu este un gardian, nu trebuie sa pazeasca si sa se ia de toate discutiile de pe forum, ci rolul lui este de a modera discutiile (spunand clar si concis raspunsul la problema sau avertizand cand se incalca regulile) si trebuie sa dea dovada de rabdare si intelegere cu persoanele cu un caracter mai coleric (toti facem parte din comunitate si trebuie sa ne acceptam reciproc)

6. pentru moderare nu trebuie sa intrati pe forum, pentru a fi la curent cu toate mesajele e de ajuns RSS, e de ajuns sa parcurgeti toate mesajele in rss si sa interveniti doar la cele la care credeti ca e necesar in timpul vostru liber (sper ca stiti sa lucrati cu un cititor de feed-uri rss si chiar aveti unul instalat pe pc...)

7. sa vrea sa modereze si sa poata aloca un anumit timp pe zi pentru moderare


1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

alin4lex
Average Member
Mesaje: 124
Membru din: Mie Iun 01, 2005 9:38 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde alin4lex » Joi Iun 26, 2008 11:23 pm

bag si eu o fisa :D

crivion
Senior Member
Mesaje: 781
Membru din: Mar Apr 10, 2007 4:20 pm
Localitate: Somewhere

Mesajde crivion » Vin Iun 27, 2008 2:20 pm

I'm in!

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Vin Iun 27, 2008 2:25 pm

Daca chiar e criza... (si este, din ce am vazut) m-as baga si eu. Problema e ca punctul 3 nu ma reprezinta ;)

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Dum Aug 03, 2008 3:20 pm

nu pot sa inchid thread-ul asta... asa ca am sters post-urile inutile ;)

votul meu [daca intereseaza pe cineva]: mihaitha e activ pe forum dar...

TREBUIE sa
- se tempereze si sa lase lumea sa-l injure mai mult...
- sa aiba grija sa nu stearga thread-uri si post-uri celor care il enerveaza [asta cu sters-ul post-urilor e o chestie pretentioasa pentru ca omul a investit timp sa scrie tampenii iar tu i le stergi. E ideal sa stergi doar cand tampeniile depasesc limita bunului simt complet]
si, altele... care se subanteleg...

Birkoff, banuiesc ca or sa se cerceteze bine oamenii carora li acorda drepturi

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Dum Aug 03, 2008 4:40 pm

vectorialpx scrie:votul meu [daca intereseaza pe cineva]: mihaitha e activ pe forum dar...
... stiu. Tocmai de asta am spus ca punctul 3 nu ma reprezinta, pentru ca sunt cam coleric... Oricum hotararea va apartine voua, nu mie.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Aug 03, 2008 9:23 pm

vectorialpx scrie:nu pot sa inchid thread-ul asta... asa ca am sters post-urile inutile ;)

votul meu [daca intereseaza pe cineva]: mihaitha e activ pe forum dar...

TREBUIE sa
- se tempereze si sa lase lumea sa-l injure mai mult...
- sa aiba grija sa nu stearga thread-uri si post-uri celor care il enerveaza [asta cu sters-ul post-urilor e o chestie pretentioasa pentru ca omul a investit timp sa scrie tampenii iar tu i le stergi. E ideal sa stergi doar cand tampeniile depasesc limita bunului simt complet]
si, altele... care se subanteleg...

Birkoff, banuiesc ca or sa se cerceteze bine oamenii carora li acorda drepturi


M-as fi suparat eu daca l-ai fi inchis, asa sa stergi mesajele inutile inteleg si eu fac asta...
In ce priveste mihaita, degeaba e activ daca nu stie sa comunice, nu il pot sustine ca moderator, mai are de invatat pe parte de comunicare..
Stiti ca in Canada esti dat afara doapar pe motiv ca nu poti vorbi fara accent la telefon? Asa cum altii au standarde ridicate, si aici este neoie de un anumt regulament ca sa nu se provoace dezordine... daca ai un temperament coleric nu esti bun de moderator...

Crivion are sustinere din partea mea
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
azzuro
Senior Member
Mesaje: 297
Membru din: Mar Iul 05, 2005 2:30 am

Mesajde azzuro » Dum Aug 03, 2008 9:37 pm

mihaita, ai de la mine un vot.

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Dum Aug 03, 2008 11:24 pm

M-as fi suparat eu daca l-ai fi inchis, asa sa stergi mesajele inutile inteleg si eu fac asta...

iti dai seama ca nu inchideam un thread deschis de tine pentru ca a postat un user o aiureala :) ... tocmai d-aia am specificat ca NU POT sa-l inchid. Si, am specificat tocmai ca sa inteleaga si el ca posteaza aiurea [atat referitor la locatie cat si la content]. Nu bag mana in foc ca a inteles...

In ce priveste mihaita , degeaba e activ daca nu stie sa comunice, nu il pot sustine ca moderator, mai are de invatat pe parte de comunicare..

emm... da, sunt de acord cu tine si, am spus is eu asta, ca un "dar" :) si, nu stiu daca isi poate schimba comportamentul peste noapte...

[trebuie sa induri multe ca moderator.. de la "moderatorii stau degeaba" cand tu stii ca faci tot ce poti pana la injuraturi]

Crivion are sustinere din partea mea

mda... pare destul de matur dar, sa vedem cum sta cu nervii :)

dar, ma mir ca nu se mai ofera nimeni... se vede ca majoritatea userilor viziteaza doar "zonele de interes" :)

mandriva2007
Senior Member
Mesaje: 254
Membru din: Mar Oct 02, 2007 2:26 pm

Mesajde mandriva2007 » Dum Aug 03, 2008 11:25 pm

eul l-as propune pe dechim sau octavian,pana acum un adevart cavaler al mediatorilor
"It started with lessons with ho I should hate
Listening to everything spoken to me
Now there is a chance that you were just using me
Innocents turned to see your way of life
It's ripping through me everyday
My head keep spinning with the shit that you said
You even had me get down on my knees
Praying for something that I never believed
"

By SEPULTURA

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Dum Aug 03, 2008 11:48 pm

[offtopic] si acum iar o sa se ia lumea de tine
- e vorba de moderator... daca as fi mediator, nu mai postam pe forum :)
- eu sunt deja moderator [multumesc de laude!] mai sus de atat, pot fi administrator... ceea ce nu vreau

cred ca e bine ca aici sa "ridice mana" cei ce doresc iar admin va alege pe cine vrea. Birkoff cunoaste mai bine lumea si, poate propune el...

Avatar utilizator
szerky
Average Member
Mesaje: 130
Membru din: Joi Iul 10, 2008 4:06 am

Mesajde szerky » Dum Aug 03, 2008 11:52 pm

mihaitha , cel putin macar odata pe zi il vad online pe forum iar asta conteaza cel mai mult.

Ar mai fii de luat in calcul experienta sa , maturitatea ... un punct slab este ca l-am vazut putin cam orgolios :) .

In rest cred ca merita .

Pana la urma din punct de vedere al timpului petrecut online de catre moderatori eu sunt de parere ca este nevoie de cel putin inca 2 ..

Parerea mea !

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mar Sep 02, 2008 12:10 am

Pentru cei care se intreaba unde le sunt mesajele, am sters eu toate offtopicurile incepand cu cel facut de bash, si o sa sterg in continuare daca mai apar, discutati doar pe subiectul topicului...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
kyron
Senior Member
Mesaje: 639
Membru din: Joi Sep 16, 2004 1:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde kyron » Mar Sep 02, 2008 11:26 am

ma inscriu si eu. Citesc forumul (rss) zilnic de cativa ani, as putea modera discutiile cand e cazul.

romeo51
Average Member
Mesaje: 115
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:34 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde romeo51 » Lun Iul 20, 2009 12:39 pm

dupa vreo 5000 de mesaje imi depun candidatura... :D


Înapoi la “Discuţii generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 30 vizitatori