ERP in PHP?!?

Orice discutie care nu se isi are locul in alt forum. Zona off-topic.

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

lilutz
PHPRomania Supporter
Mesaje: 10
Membru din: Mie Oct 31, 2007 11:12 am

ERP in PHP?!?

Mesajde lilutz » Joi Noi 22, 2007 2:02 pm

Credeti ca dezvoltarea unui ERP in php este o alegere buna? Mentionez ca este vorba deptre o intreprindere mare cu multe lini de productie,urmarire ,etc .Orice parere este binevenita.



elrukn
Average Member
Mesaje: 167
Membru din: Sâm Iul 28, 2007 11:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde elrukn » Joi Noi 22, 2007 3:15 pm

eu acum am grija de un erp, its my job... :|

e un program care face all the dirty work cu baza de date sql


intre sql si mysql diferentele nu sunt mari

eu zic ca se poate, need any help ?

redcom
Average Member
Mesaje: 120
Membru din: Joi Mai 27, 2004 9:23 am
Localitate: iasi
Contact:

Mesajde redcom » Joi Noi 22, 2007 3:44 pm

alegeti un framework bun altfel o sa duci o munca mult mai grea

floorin
Senior Member
Mesaje: 247
Membru din: Joi Iun 29, 2006 6:03 pm

Mesajde floorin » Joi Noi 22, 2007 5:11 pm

eu zic c-ai pus-o... :(

dechim
Senior Member
Mesaje: 1486
Membru din: Mar Mai 10, 2005 11:53 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde dechim » Joi Noi 22, 2007 6:56 pm

Sunt de acord cu @floorin da' nu-i bai, daca esti hotarat da-i bataie.
Am si eu doua intrebari :
- vrei sa-l faci singur ?
- ai un proiect ?

EI AU REUSIT !
http://www.weberp.org/weberp/index.php

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Re: ERP in PHP?!?

Mesajde Pirahna » Joi Noi 22, 2007 7:31 pm

lilutz scrie:Credeti ca dezvoltarea unui ERP in php este o alegere buna? Mentionez ca este vorba deptre o intreprindere mare cu multe lini de productie,urmarire ,etc .Orice parere este binevenita.


De ce nu ? Daca e destinat intranet-ului, care e problema cu php ?

floorin
Senior Member
Mesaje: 247
Membru din: Joi Iun 29, 2006 6:03 pm

Mesajde floorin » Joi Noi 22, 2007 9:02 pm

cu php'ul nu e nici-o problema, ba din contra, e atat de puternic, si cu extensiile sale poti ataca orice gen de probleme, hiba (cel putin din punctul meu de vedere) e la viteza de dezvoltare. Si cum eu nu am vazut un erp pe care sa-l instalezi si sa pleci linistit... stii cum e: incepe frecusul cu modificari care se vor in viteza! Si din pdv al vitezei de ... rezolvat probleme, programarea web nu e totuna cu cea in Delphi sau Oracle Forms ori etc. Personal gasesc ca e singura hiba.

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Joi Noi 22, 2007 9:13 pm

floorin scrie:cu php'ul nu e nici-o problema, ba din contra, e atat de puternic, si cu extensiile sale poti ataca orice gen de probleme, hiba (cel putin din punctul meu de vedere) e la viteza de dezvoltare. Si cum eu nu am vazut un erp pe care sa-l instalezi si sa pleci linistit... stii cum e: incepe frecusul cu modificari care se vor in viteza! Si din pdv al vitezei de ... rezolvat probleme, programarea web nu e totuna cu cea in Delphi sau Oracle Forms ori etc. Personal gasesc ca e singura hiba.


Exista erp-uri ... dar cine a muncit la ele 2-3-6 luni, nu cred ca ti-l da tie pe gratis.
Viteza de dezvoltare oricum depinde de numarul de oameni care se ocupa de proiect.

Avatar utilizator
dbuhus
PHPRomania Supporter
Mesaje: 22
Membru din: Joi Mai 27, 2004 3:39 pm
Contact:

Mesajde dbuhus » Joi Noi 22, 2007 10:05 pm

In dezvoltarea unui ERP, cel mai important este modul in care este proiectata baza de date, si SGBD-ul. Depinde si de buget... unul restrans impune folosirea unui SGBD cum este de ex PgSQL, iar unul generos, s-ar orienta catre Oracle, insa nu din cauza performantelor, ci pentru ca stii cum este: unii manageri dorm mai linistiti noaptea atunci cand stiu ca au platit un produs, si nu s-a folosit unul OpenSource, chiar daca cel pe care a dat banuti nu este musai necesar pentru nevoile organizatiei (poate sa gandesc si la suportul tehnic, insa de regula, produsele OpenSource sunt foarte bine documentate).
Deci, in conditiile in care se proiecteaza bine o baza de date, si avem un SGBD ok (ok-ul este relativ la organizatie), consider ca PHP-ul este excelent pentru dezvoltarea interfetei dintre utilizator si baza de date. In plus, te scapa de instalarea de soft suplimentar pe statiile client, nu esti obligat sa configurezi conexiuni ODBC (alternatv un daemon pe server care sa trateze conexiunile si/sau cererile clientilor).
Sper sa nu ma insel, insa dezvoltatorii de sisteme ERP isi indreapta atentia catre dot net (exista functii API care usureaza destul de mult munca (presupune buget mare)) si AJAX. Deci, tehnologie web.
Cei mari, s-au plictisit de dezvoltarea sistemelor ERP, si abordeaza sisteme "business intelligence", care (se vrea) sa functioneze ca si niste sisteme predictive (ajuta managerii in luarea unor decizii, pot simula, furnizeaza situatii statistice, etc) insa (este o parere personala) pentru a putea fi exploatate corect, este nevoie de cantitate imensa de date spre analiza, si un top management al organizatiei relativ stabil.
Poti folosi cu succes PHP, si (foarte important), pe timpul dezvoltarii trebuie sa folosesti un sistem de management al versiunilor, pentru a salva proiectul in deferite stadii, si pentru a tine sursele sub control.

Succes maxim! ,\,,/

whooper
Senior Member
Mesaje: 866
Membru din: Mar Apr 05, 2005 9:58 pm
Localitate: Toronto ON

Mesajde whooper » Vin Noi 23, 2007 2:09 am

dbuhus scrie:
[..]
Sper sa nu ma insel, insa dezvoltatorii de sisteme ERP isi indreapta atentia catre dot net (exista functii API care usureaza destul de mult munca (presupune buget mare)) si AJAX. Deci, tehnologie web.
Cei mari, s-au plictisit de dezvoltarea sistemelor ERP, si abordeaza sisteme "business intelligence", care (se vrea) sa functioneze ca si niste sisteme predictive (ajuta managerii in luarea unor decizii, pot simula, furnizeaza situatii statistice, etc) insa (este o parere personala) pentru a putea fi exploatate corect, este nevoie de cantitate imensa de date spre analiza, si un top management al organizatiei relativ stabil.
[..]


SAP-ul practic este .NET (de la Netweaver 2004), dar foloseste modulele sale ABAP pentru compatibilitatea cu versiunile anterioare R/3 .. R/2 ... Oracle foloseste Java pentru PeopleSoft .. Microsoft-ul are ERP-ul lui botezat "Microsoft Dynamics" care normal .. este .NET.

Problema este ca sunt destule pe piata (BaaN, Infor, Sage in plus fata de cele de mai sus) si utilizatorii vor sa faca ceva cu datele din ele. Din cauza aia au inventat BI (Business Intellligence) care nu prea simuleaza mare lucru, fiind doar sisteme avansate de "reporting" care includ stocarea de date in mod specific -- CUBES. Includ insa ceva scule de genul WHAT-IF .. pe care le poti numi "forecasting" dar nu simulare.

BI poti sa faci cu MS-SQL - Analysis Services. Pachetul e gratis atat timp cat detii o licenta de MS-SQL. Desigur, poti avea acces la sisteme dedicate (Netezza, Clarity systems BI) .. dar aici trebuie sa ai idee de ce se intampla acolo.

weberp e un sistem foarte bun ca sa-ti dai seama ce presupune un ERP. E complet modificabil, si mai e si PHP. Decat sa iei totul de la capat, mai bine incerci sa vezi ce au facut aia si sa-i ajuti in continuare cu dezvoltarea. In timpul asta il poti si customiza pentru compania in care lucrezi.
Join The Forums - Time Well Wasted!

lilutz
PHPRomania Supporter
Mesaje: 10
Membru din: Mie Oct 31, 2007 11:12 am

Mesajde lilutz » Vin Noi 23, 2007 9:34 am

Multumesc tuturor celor care si-au spus parerea si ca sa raspund celor care mi-au pus intrebari o sa detaliez:
-nu, nu lucrez singura la acest proiect suntem doua echipe : prima se ocupa de urmarirea productiei si cea de-a doua de partea financiar-contabila(din care fac parte si eu :lol: ) Am pus aceasta intrebare deoarece fiind incepatoare in php am avut o reticenta in aceasta privinta ,dar acum sunt convinsa ca se poate si ca totul va fi ok :wink:

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Vin Noi 23, 2007 2:01 pm

Ah, esti femeie. :D

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Vin Noi 23, 2007 2:11 pm

auu piry... urata remarca... :P

larralex
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Mie Apr 25, 2012 10:27 am

Re: think open, work on source ;)

Mesajde larralex » Sâm Mai 12, 2012 9:51 am

Laudabila dorinta de a dezvolta ceva, orice, insa, la 20 de ani de la nasterea Internetului, e aproape imposibil ca, pentru o functionalitate oarecare, sa nu gasesti cel putin 3 aplicatii open-source care au in spate cateva mii de utilizatori. Avem de unde alege si un sistem erp: Openbravo, Compiere, Openerp, Weberp sunt sisteme mature, despre care site-urile ce urmaresc evolutia sistemelor erp sustin ca au depasit in functionalitati si performante sistemele proprietare.
SAP are cca 50 de ani, sistemele open-source sunt undeva in pubertate sau adolescenta comparativ cu varsta umana, incercarea de a dezvolta de la zero o solutie care trebuie sa indeplineasca atat de multe sarcini mi se pare un fel de re-inventare a rotii... Parerea mea e ca cea mai productiva abordare este implicarea in dezvoltarea unui sistem erp deja existent. Asta e motivul pentru care gigantii IT au considerat ca omenirea merita open-source si putem rula gratuit aplicatii Java sau PHP pe servere web open-source, cu baze de date open-source.. si putem vorbi pe messenger tot gratuit :D

Dupa numarul de downloaduri si instante instalate, liderul e Openbravo si au partener in Romania pe Kerp care, pe langa sistemul erp, ofera si solutii Helpdesk, CRM si Business Intelligence

SteveWorks
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 19, 2014 3:04 pm

Re: ERP in PHP?!?

Mesajde SteveWorks » Mie Noi 19, 2014 4:12 pm

Depinde...eu am lucrat o vreme pentru cei de la EBS si aveam o multime de clienti.


Înapoi la “Discuţii generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 30 vizitatori