Evaluare site metin2fun.ro

Ai realizat site-ul ? Acum află şi părerea membrilor comunităţii despre el. Încercaţi doar critica constructivă.

Moderatori: cristi, Moderatori

cristibk
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mar 15, 2014 3:05 am
Localitate: Timişoara

Evaluare site metin2fun.ro

Mesajde cristibk » Sâm Apr 12, 2014 12:45 am

Salutare tuturor,

Am realizat acest site (http://www.metin2fun.ro) pentru serverul de Metin2 al unui prieten si as dori sa stiu parerea voastra despre el. Este primul site pe care il realizez de la zero, spun asta pentru ca pana acum am folosit doar CMS-ul PHP-Fusion.

Astept cu nerabdare postarile voastre (in speranta ca vor fi constructive si ma vor ajuta sa imbunatatesc siteul si de ce nu si abilitatile mele).

Va multumesc mult,
Cristi



Avatar utilizator
artur99
Average Member
Mesaje: 55
Membru din: Joi Ian 10, 2013 9:00 pm
Contact:

Re: Evaluare site metin2fun.ro

Mesajde artur99 » Mar Apr 15, 2014 10:28 pm

Designul este frumos, profesional chiar, dar ceva il face sa para cam monoton, si devine uneori plictisitor, asa ca incearca sa mai imprastii putin culorile.
O problema este ca body-ul este cam mare, sau ai bagat un margin sau ceava, ca nu se incadreaza bine pe rezolutii mai mici.
Nu e vulnerabil la SQL injection.
Insa nu ai 404 si 403.
Dar in general e ok :)

phphp
Average Member
Mesaje: 69
Membru din: Mie Oct 23, 2013 7:28 pm

Re: Evaluare site metin2fun.ro

Mesajde phphp » Mar Apr 15, 2014 11:20 pm

Cateva sfaturi la prima vedere: de pus captcha pe formulare, poate un link la homepage pe logo si mod rewrite (la blog ar arata mult mai bine "metin2fun.ro/blog/la-noi-deja-a-venit-iepurasul" decat "metin2fun.ro/blog.php?post=2"

cristibk
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mar 15, 2014 3:05 am
Localitate: Timişoara

Re: Evaluare site metin2fun.ro

Mesajde cristibk » Joi Apr 17, 2014 6:09 pm

Va multumesc mult @artur99 & @phphp. Am trecut deja ce mi-ati sugerat in lista de "to do".

Alte sugestii/critici?! :)

sim72
PHPRomania Supporter
Mesaje: 22
Membru din: Mie Feb 26, 2014 10:43 am
Contact:

Re: Evaluare site metin2fun.ro

Mesajde sim72 » Joi Apr 24, 2014 10:24 pm

Daca ar fi al meu:
- la clasament as face un foarte fin background la mouseover. Cred ca ar fi mai usor de urmarit liniile.
- la formularul de inregistrare as afisa erorile de validare in dreapta campurilor ca ai destul loc. Tot aici cred ca poti sa pui un titlu "Formular de inregistrare" si eventual daca sunt erori la validare sa tragi un mesaj "Ai comis 5 greseli din 4 posibile. Completează formularul cu atenţie".
In rest e ok. Arata foarte bine ... culori, font-uri, layout. Bravo!

Ar mai fi ceva. Ca sa ma inregistrez am nevoie de un cod de securitate. Ca sa obtin un cod de securitate trebuie sa fiu inregistrat. Nu am facut eu ceva bine? Sunt pasta la jocurile astea. :)

cristibk
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mar 15, 2014 3:05 am
Localitate: Timişoara

Re: Evaluare site metin2fun.ro

Mesajde cristibk » Vin Apr 25, 2014 2:31 am

@sim72 iti multumesc mult pentru raspuns.

Finisajele (validarea formularelor, etc) am ales sa le las pentru la sfarsit pentru ca trebuie sa termin cat mai repede pagina de administrare si pentru ca nu ma pricep prea bine si mi-ar lua mult timp pana le-as "bibili" asa cum imi place mie. Stiu ca nu e ok/profesional dar nu am avut de ales. As aprecia daca mi-ai recomanda o solutie usor de integrat (un jQuery, ceva).

Legat de codul de securitate care trebuie sa-l treci la inregistrare, ala e defapt o alta parola pe care o folosesti doar atunci cand vrei sa stergi un caracter din cele 4 pe care le poti face in joc. Asa e jocul si nu am cum sa renunt la prostia aia.

sim72
PHPRomania Supporter
Mesaje: 22
Membru din: Mie Feb 26, 2014 10:43 am
Contact:

Re: Evaluare site metin2fun.ro

Mesajde sim72 » Vin Apr 25, 2014 9:50 am

Nu imi place si nu pricep deloc jocul asta. Sunt total pe langa el :)

Pentru validare poti sa folosesti http://jqueryvalidation.org/

cristibk
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mar 15, 2014 3:05 am
Localitate: Timişoara

Re: Evaluare site metin2fun.ro

Mesajde cristibk » Vin Apr 25, 2014 5:01 pm

Multumesc frumos @sim72!

Nici eu nu joc Metin2, doar ma ocup de site. Jocul are o grafica oribila, e plin de bug-uri si totusi vad ca sunt foarte multi jucatori. Ce sa zic, fiecare cu gusturile lui! :)


Înapoi la “Evaluare site”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 38 vizitatori