Pensiune

Ai realizat site-ul ? Acum află şi părerea membrilor comunităţii despre el. Încercaţi doar critica constructivă.

Moderatori: cristi, Moderatori

Ruben
Average Member
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iul 04, 2013 10:31 pm

Pensiune

Mesajde Ruben » Joi Aug 15, 2013 2:46 pm

Pareri despre site-ul meu:
http://pensiuneaady.besaba.com/
Datele sunt deocamdata puse doar de forma. Dar asta e structura website-ul, daca aveti ceva probleme nu exitati sa imi scrieti sa rezolv. L-am hostat pe un host gratuit + domeniu gratuit.



Avatar utilizator
virus
Average Member
Mesaje: 153
Membru din: Dum Feb 27, 2011 3:16 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pensiune

Mesajde virus » Joi Aug 15, 2013 3:48 pm

Nu iti merg toate imaginile din slider (header)
Background urat :)

Daca acesta e site-ul de care vorbeai in postul anterior , adica site-ul care l-ai facut pentru cineva si nu stii cat sa ii ceri , as zice maxim 50 lei , dar asta e doar parerea mea.

Am facut site-uri de genul asta (si mai bune ca acesta) mult mai ieftin.

Exemple :
http://lumea-acvatica.webatu.com/ - 50 RON
http://sgs-romania.comeze.com/ - am cerut 50 RON , mi-a dat 100 RON
http://cinemagia.hostei.com/ - am cerut 50 RON , mi-a dat 100 RON
http://magazin-online.comyr.com/ - 50 RON
http://birou-juridic.comule.com/ - gratuit :))
echo ($busy === TRUE) ? "F**k Off" : "Hello. Can I help You?" ;

Ruben
Average Member
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iul 04, 2013 10:31 pm

Re: Pensiune

Mesajde Ruben » Joi Aug 15, 2013 5:45 pm

Sliderul sti uca nu ruleaza. Pe localhost merge, pe server nu stiu de ce nu merge dar am sa rezolv, si background-ul e chiar frumos, nu e urat deloc.

Ruben
Average Member
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iul 04, 2013 10:31 pm

Re: Pensiune

Mesajde Ruben » Joi Aug 15, 2013 6:01 pm

Backgroud fixat, mai trebuie rezolvat sliderul, apropo, iti aparea cu dungi albe background-ul? Ca sa stiu daca aia era problema. Oricum, eu vad ca acuma e fixat background-ul si mai trebuie sliderul.

Ruben
Average Member
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iul 04, 2013 10:31 pm

Re: Pensiune

Mesajde Ruben » Joi Aug 15, 2013 6:51 pm

Am fixat tot ce e de fixat (inafara de un lucru), ruleaza excelent pe firefox chiar si pe internet explorer 8 sau 9, nu mai stiu exact.
Cine se pricepe in javascript sa ma lamureasca de ce nu merge sliderul pe site. Eu ma pricep doar in HTML si CSS. Pe localhost functioneaza foarte bine. Multumesc!

Ruben
Average Member
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iul 04, 2013 10:31 pm

Re: Pensiune

Mesajde Ruben » Sâm Aug 17, 2013 4:34 pm

Am inchis site-ul. M-am hotarat la pret. Multumesc oricum daca vroiati sa dati o parere.

Ruben
Average Member
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iul 04, 2013 10:31 pm

Re: Pensiune

Mesajde Ruben » Dum Sep 01, 2013 8:40 pm

Deja am postat, cam multe mesaje, (scuzati), rog un moderator sa stearga ultimele 2 mesaje daca se poate.
Linkul este acelasi deoarece am redeschis site-ul, ca ma tot bate gandul sa fixes sliderul. Am avulte alte idei dar am la concluzia ca merita fixat slider-ul.
Rog pe cineva cine se pricepe in javascript, ajax, jQuery (tot carnatu acela) sa ma ajute sa fixex sliderul. Multumes anticipat!

chester31
Junior Member
Mesaje: 48
Membru din: Lun Dec 03, 2012 8:58 pm
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Pensiune

Mesajde chester31 » Dum Sep 01, 2013 8:54 pm

1. un margin top n-ar strica la header, din moment ce ai si margin bottom.
2. la locuri de vizitat. ai pus textul sa apara in mijloc, arata urat. mai bn ai numerota gen:
1. blablalba
2. blalbalba
3. blablalba etc
3. ca idee mai intai meniul apoi mai jos slideul , ar arata mai bine .
4. la Contact . formularul arata f.urat, culoarea aia ii foarte enervanta. ca sa nu mai zic la value ="" abia se vede ce ai scris
5. la Galerie , pozele sunt mari, greu se incarca (Google iti evalueaza siteul si dupa timpul de incarcare). Ca idee mai bine ai pune un slideshow mai micut cu ceva text. sau sa pui mai multe poze sub forma de lista si la click sa ti se mareasca.
6. la Home , un justify text n-ar strica, ar alinea textul ala . la fel si un margin bottom.
7. te astept sa-mi scrii si tu o parere despre siteul http://www.cazare-carei-strand.ro . Am postat siteul la tema : evaluare site.
8. Spor la munca !

Ruben
Average Member
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iul 04, 2013 10:31 pm

Re: Pensiune

Mesajde Ruben » Lun Sep 02, 2013 12:25 pm

Sliderul l-am fixat, a fost problema de extensie la poze. deoarece eu am pus 2.jpg si poza era 2.JPG... bine ca am rezolvat :)
Multumesc chester pentru atentia trasa am sa fixez totul cat se paote de bine si am sa iti scriu si tie o parere de indata ce imi termin de rezolvat la mine problemele. :D

Ruben
Average Member
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iul 04, 2013 10:31 pm

Re: Pensiune

Mesajde Ruben » Lun Sep 02, 2013 2:25 pm

Am fixat cate ceva mai ales la cont.
Chester31 mi-ai dat putin de gandit la faza cu mai intai meniul si apoi sliderul dar eu cred ca mai bine asa cum ii, oricum nu e site-ul meu, eu doar l-am facut, site-ul este pentru cineva si ar cam trebui sa ii respect si lui cerintele daca doreste ceva schimbat. Oricum multumesc pentru idee.
Sliderul mie mi se incarca instat, poate ai tu internet mai slab sau ai prins tu un moment prost la server. Site-ul e pe un server gratis deci cred ca nici prea mare viteza nu am.
Am adaugat si box shadow, acuma nu stiu ce sa zic cat de frumos arata asa ca cer parerea voastra daca sa pastrez shadow sau nu.
Alte idei/pareri? :D

Ruben
Average Member
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iul 04, 2013 10:31 pm

Re: Pensiune

Mesajde Ruben » Joi Sep 05, 2013 5:02 pm

Problema: Cum sa activez diacriticele pe server? In loc de diacritice imi pune un romb cu semnu intrebari. Vreo idee ceva?

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pensiune

Mesajde Birkoff » Vin Sep 06, 2013 3:46 am

http://www.tutorialeonline.net/ro/artic ... or-in-site

PS. cauta acolo cand nu stii ceva, de obicei gasesti.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Ruben
Average Member
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iul 04, 2013 10:31 pm

Re: Pensiune

Mesajde Ruben » Vin Sep 06, 2013 12:21 pm

Multumssc frumos, am rezolvat. Problema era din fisier, era setata ca UTF-8 fara BOM.

moof2010
Average Member
Mesaje: 55
Membru din: Sâm Aug 17, 2013 10:54 pm

Re: Pensiune

Mesajde moof2010 » Sâm Sep 14, 2013 11:15 pm

Prietene tu chiar ai facut site-ul ala?

Stiu multi pusti de 15 ani care faci ceva la fel poate chiar mai bine.

Site-ul ala imi da un efect de bling bling, ceea ce ma face sa cred ca defapt tu ai copiat bucati de cod de colo si de colo, le-ai customizat putin si le-ai pus la cap ....

La contact acolo, pe bune, chiar nu ai putut face un amarat de contact form in php? are 10 randuri fratica, nu este inginerie? + ca nu puteai si tu conditiona acel form ca sa nu ruleze daca nu il completez?

poi ori programam ori suntem carpaci?


nici 20 lei nu merita site-ul ala de 2 ore cat iti ia sa faci unul identic, mai mult timp imi ia sa caut o gama culori pentru tema.


PS: Template nu pot analiza caci eu lucrez ca web developer, nu am mai facut un template de 3 ani ci doar aplicatii web.

Ruben
Average Member
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iul 04, 2013 10:31 pm

Re: Pensiune

Mesajde Ruben » Dum Sep 15, 2013 12:43 pm

Site-ul este unul simplu pentru cineva.
Codul l-am scris compelt eo.
Stiu ca puteam sa pun si PHP dar nu vroiam.
Cand aveam site-ul aveam 12 ani. Nu zic ca mare inginerie dar la cat stiam atunci o fost un mare lucru pentru mine. Nu l-am mai optimizat de atunci. Am site personal, defapt un joc in PHP care arata de mult mai multe ori mai bine decat site-ul acesta. Multumesc pentru parere.


Înapoi la “Evaluare site”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 36 vizitatori