Call to undefined function mssql_connect()

Întrebări legate de conectarea la alte baze de date relaţionale [PostgreSQL, mSQL, Oracle, Sybase, MS SQL Server] sau despre limbajul SQL în general.

Moderator: Moderatori

REGO
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Joi Noi 09, 2006 10:30 pm
Localitate: Cluj - Napoca

Call to undefined function mssql_connect()

Mesajde REGO » Lun Noi 13, 2006 11:38 pm

sorry de inca un stres pe cap ... dar ...
Call to undefined function mssql_connect() este ce-mi apare in loc sa mi se conecteze la serveru de mssql
ce am facut eu ... am scos ; din fata la extension=php_mssql.dll din php.ini ... am cautat si pe net ... dar tot nu merge iar partea din manualul php parca nu am prea inteles-o ... "copying ntwdblib.dll from \winnt\system32 on the server to \winnt\system32 on the PHP box" probabil pentru ca am win xp sp2 apache 2.0X si php 5.20, iar sistem32 in the PHP box nu am vazut:(( ?
pls help me



lucianmoi
PHPRomania Supporter
Mesaje: 22
Membru din: Mie Sep 23, 2009 12:06 pm

Mesajde lucianmoi » Mie Sep 23, 2009 12:11 pm

baga intr-un .php phpinfo();
acolo vezi unde e pus php.ini De obicei la win e in system32. Fa modificarile alea. Copiaza fisierul php_mssql.dll in folderul in care e executabilul php. asta ar trebui sa fie. Daca nu merge pune fisierul php_mssql.dll si in system32.


ca sa testezi, daca ai adaugat calea spre php in enviroment variables mergin start- run - cmd si scrie php. O sa-ti dea acolo erori si te ajuta mai mult.

Bafta!

oceans
Senior Member
Mesaje: 504
Membru din: Mar Noi 13, 2007 3:06 pm

Mesajde oceans » Mie Sep 23, 2009 7:07 pm

lucianmoi, e posibil sa-si fi rezolvat problema dupa 3 ani. Tu ce crezi ?


Înapoi la “Alte baze de date”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori