sqlite3 vs mysql

Întrebări legate de conectarea la alte baze de date relaţionale [PostgreSQL, mSQL, Oracle, Sybase, MS SQL Server] sau despre limbajul SQL în general.

Moderator: Moderatori

danutz0501
Average Member
Mesaje: 104
Membru din: Vin Sep 10, 2010 7:43 pm

sqlite3 vs mysql

Mesajde danutz0501 » Dum Oct 28, 2012 9:59 pm

Nu intreb care e mai bun. Doar o simpla intrebare, e vreo diferenta sesizabila de performanta pt un site care foloseste sqlite3 ca baza de date si unul care foloseste mysql. Faptul ca as folosii sqlite ar creste consumul de resurse al serverului prea mult.



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sqlite3 vs mysql

Mesajde Birkoff » Dum Oct 28, 2012 10:19 pm

am creat cateva aplicatii pe sqlite2 si sqlite3 si pot spune ca sunt ceva diferente, atat la sintaxa cat si la performanta comparativ cu mysql.
recomandarea mea este lucreaza in continuare pe mysql e mai bine gandit pentru volum mare de date si volum mare de accesari.
eu personal am avut probleme mari la tranzactii, sqlite3 crapa des la tranzactii si volum mediu de date/trafic.
recomand sa folosesti sqlite3 doar la aplicatii mici, eventual pentru android, care nu necesita trafic mare de date/useri altfel vei intampina aceleasi probleme ca si mine...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: sqlite3 vs mysql

Mesajde ViezuREX » Lun Ian 14, 2013 9:26 pm

Subscriu la cele spuse de Birkoff mai sus, nu se recomanda folosirea sqlite nici macar pentru volume medii de date, ca sa nu mai vorbesc de sute de mii de randuri.

double-bit
PHPRomania Supporter
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 29, 2012 3:22 pm

Re: sqlite3 vs mysql

Mesajde double-bit » Lun Ian 14, 2013 10:05 pm

Avantajul sqlite este ca il poti folosi fara sa ai un server, asta inseamna o dependinta in minus. In ceea ce priveste php, 99% din serverele care au php au si mysql, deci nu are rost sa te complici cu sqlite.


Înapoi la “Alte baze de date”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori