Convertire MSSQL (bak file) -> MYSQL (sql file)

Întrebări legate de conectarea la alte baze de date relaţionale [PostgreSQL, mSQL, Oracle, Sybase, MS SQL Server] sau despre limbajul SQL în general.

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
catalinxpro
Average Member
Mesaje: 186
Membru din: Mie Iul 12, 2006 1:43 pm
Contact:

Convertire MSSQL (bak file) -> MYSQL (sql file)

Mesajde catalinxpro » Mie Mai 02, 2012 9:33 pm

Salutare,


am si eu o mare problema... trebuie sa convertesc un *.bak (din ce m-am informat este un restore de mssql server) in *.sql si nu am nici cea mai mica idee cum as putea face asta. Am tot cautat pe google dar nu am gasit nimic foarte relevant.

Cu stima,

Catalin



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Mai 02, 2012 9:38 pm

deschide fisierul intr-un editor (notepad de exemplu) si vezi ce e in el... testeaza cu o aplicatie de lucru cu mssql vezi daca merge importat, sau cu comenzi de mssql din consola...

fisierele sql sunt fisiere text deci ar trebui sa poti citi ce scrie in ele daca le deschizi cu un editor...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
catalinxpro
Average Member
Mesaje: 186
Membru din: Mie Iul 12, 2006 1:43 pm
Contact:

raspuns

Mesajde catalinxpro » Mie Mai 02, 2012 9:41 pm

Birkoff scrie:deschide fisierul intr-un editor (notepad de exemplu) si vezi ce e in el... testeaza cu o aplicatie de lucru cu mssql vezi daca merge importat, sau cu comenzi de mssql din consola...

fisierele sql sunt fisiere text deci ar trebui sa poti citi ce scrie in ele daca le deschizi cu un editor...



nu este vorba de sql e vorba de bak.

bak-ul e un restore de mssql din cate m-am informat eu.... si nu are decat vreo 6gb asa ca notepad = 0.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Mai 02, 2012 10:19 pm

1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
catalinxpro
Average Member
Mesaje: 186
Membru din: Mie Iul 12, 2006 1:43 pm
Contact:

Mesajde catalinxpro » Mie Mai 02, 2012 10:21 pm




Acum am incercat. Nu pot da restore. Motiv: nu pot sa ma conectez la serverul local de sql. Nu stiu nici macar daca e instalat ok. O sa mai incerc sa ma conectez si dupa sa vedem ce iese.

Multumesc mult.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Mai 02, 2012 10:29 pm

nu stiu cat stii tu pe parte de mssql /iis dar poate te ajuta tutorialele de pe site
http://www.phpromania.net/articol/42/Instalare_IIS.html
si http://www.phpromania.net/articol/43/IIS_Manager.html
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
catalinxpro
Average Member
Mesaje: 186
Membru din: Mie Iul 12, 2006 1:43 pm
Contact:

Mesajde catalinxpro » Mie Mai 02, 2012 10:30 pm

Birkoff scrie:nu stiu cat stii tu pe parte de mssql /iis dar poate te ajuta tutorialele de pe site
http://www.phpromania.net/articol/42/Instalare_IIS.html
si http://www.phpromania.net/articol/43/IIS_Manager.html



Pe partea de mssql / iis nu stiu mare lucru (extrem de putin). Multumesc mult pentru tutoriale cred ca or sa fie un real ajutor.


Înapoi la “Alte baze de date”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori