ODBC - ENCODING DIACRITICE

Întrebări legate de conectarea la alte baze de date relaţionale [PostgreSQL, mSQL, Oracle, Sybase, MS SQL Server] sau despre limbajul SQL în general.

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
radu_paraleste
Senior Member
Mesaje: 352
Membru din: Lun Iul 02, 2007 8:53 pm
Localitate: Galati
Contact:

ODBC - ENCODING DIACRITICE

Mesajde radu_paraleste » Joi Mar 08, 2012 2:43 pm

Salut,

Am o baza de date .mdb si am urmatoarea problema. Am niste tabele care contin diacritice: Agenţii spre exemplu. cand fac o selectie imi zice ca nu le gaseste. Aveti cumva idee ce pot face?

Cod: Selectaţi tot

<?php

//------------------------------------------------------------------------------------------------------------

$mdbFilename = 'C:\xampp\htdocs\horia\db\db.mdb';

$user = '';

$password = '';

$connection = odbc_connect("Driver={Microsoft Access Driver (*.mdb)};Dbq=$mdbFilename", $user, $password);

//------------------------------------------------------------------------------------------------------------

$Result = odbc_exec($connection, "SELECT * FROM Agenţii") or die(odbc_error());

while($row = odbc_fetch_array($Result))
{
   print_r($row);   
}

//------------------------------------------------------------------------------------------------------------

?>


Warning: odbc_exec() [function.odbc-exec]: SQL error: [Microsoft][ODBC Microsoft Access Driver] The Microsoft Jet database engine cannot find the input table or query 'Agenţii'. Make sure it exists and that its name is spelled correctly., SQL state S0002 in SQLExecDirect in C:\xampp\htdocs\horia\example.php on line 15

Daca redenumesc tabela in Agentii merge, dar nu doresc acest lucru.

Multumesc,
Radu


Am un site cu Jocuri gratis, Jocuri Mario si recomand Gazduire Web - NSHOST.RO

Înapoi la “Alte baze de date”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori