Clasa php pentru conectarea la mai multe tipuri de baze

Întrebări legate de conectarea la alte baze de date relaţionale [PostgreSQL, mSQL, Oracle, Sybase, MS SQL Server] sau despre limbajul SQL în general.

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Clasa php pentru conectarea la mai multe tipuri de baze

Mesajde Birkoff » Mie Mai 04, 2011 11:40 pm

Lucrand des cu mai multe tipuri de baze de date am creat niste clase pentru a nu mai modifica codul in functie de tipul bazei de date.

Sunt curios ce parere aveti si daca doriti sa ajutati la dezvoltare sunteti bineveniti.

Exemple de utilizare gasiti in fisierul example.php (am testat pe mysql, sqlite2, sqlite3)

Detalii aici http://sqlclassphp.sourceforge.net/


1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Joi Mai 05, 2011 8:38 am

Poti scoate clasele, ca nu folosesc la cine-stie-ce. Rolul lor e indeplinit de fisier in sine. Ce vreau sa zic este ca, daca tot e OOP, aste 4 clase ar trebui sa extinda o clasa comuna; acolo ar fi sezut asemanarile (care sunt destule in implementarea ta). Adica nitel ierarhizare/organizare/encapsulare daca tot sunt clase.

Si nu mi se zicea mereu sa nu reinventez roata?!
Ai incercat PDO? Sau MDB2? Mai mult sau mai putin face ce vrei tu. Sau cum abordeaza ZF problema. Nici ADOdb nu-i rau, dar nu ma omor dupa el.

Dar stiu ce fel e sa vrei sa-ti faci prorpiul cod.


Înapoi la “Alte baze de date”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori