Problema Conectare MSSQL 2005 x64

Întrebări legate de conectarea la alte baze de date relaţionale [PostgreSQL, mSQL, Oracle, Sybase, MS SQL Server] sau despre limbajul SQL în general.

Moderator: Moderatori

tektronix
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 31, 2011 4:17 pm

Problema Conectare MSSQL 2005 x64

Mesajde tektronix » Lun Ian 31, 2011 4:43 pm

Salut la toata lumea.

Am o problema si poate ma ajutati voi.
Am un server WIN 2003 cu MSSQL 2005 x32 administrat de cineva.
Ma conectez la el dupa alt server de linux (gentoo mai exact) cu php 5.3.4 si totul e perfect.
Scriptu de conectare e mai jos.

<?php
error_reporting(E_ALL);


$myServer = "192.168.x.x";
$myUser = "sa";
$myPass = 'parola';
$myDB = "baza_mea";

//connection to the database
$dbhandle = mssql_connect($myServer, $myUser, $myPass)
or die("Couldn't connect to SQL Server on $myServer");


//select a database to work with
$selected = mssql_select_db($myDB, $dbhandle)
or die("Couldn't open database $myDB");


?>

Acum cel ce se ocupa de MSSQL a mutat baza de pe un server WIN 2008 cu MSSQL 2005 x 64 si se pare ca nu ma mai pot conecta.

Intrebarea e daca e ceva de la mine (adica trebuie sa modific eu prin php.ini sau pe serveru de linux ceva) sau defapt e ceva de la noul server de MSSQL si trebuie sa rezolve nenea care se ocupa ?

Va multumes anticipat pentru raspuns.



Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Lun Ian 31, 2011 5:37 pm

cand vine vorba de baze de date microsoft mi se face o greata de-mi vin e sa vars

1. Da-i un ping la server pe portul de baza de date (3306 e la mysql) si, vad ca google zice ca 1433 e la SQL Server. Daca are alt port, sa ti-l zica nenea.

2. Vezi daca ai ceva in log-ul de acces sau de Apache

3. vezi daca are PHP error handling pentru mssql
[eu nu stiu ca n-am lucrat si nici nu voi lucra vr-odata]

Bafta!

tektronix
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 31, 2011 4:17 pm

Mesajde tektronix » Lun Ian 31, 2011 10:08 pm

Am observat si urmatoarea chestie:

Cand ma conectez la SQL 2000 cu SQL Server Management ca host am ip-ul serverului fara instanta (192.168.x.x), daca pun instanta (192.168.x.x\instanta) nu se mai conecteaza.
In schimb la SQL 2005 e invers, adica ma conectez numai cu instanta.

Am impresia ca in php aici gresesc eu ceva cu instantele astea sau cum fac SQL 2005 sa mearga fara \ instanta.

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Mar Feb 01, 2011 12:42 am

nu inteleg ce vrei sa zici prin "\instanta"
Daca e ceva dubios, intreaba-l pe cel care administreaza... ai avantajul ca mai stie si el ceva :D

Avatar utilizator
EmanuelSerban
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 26, 2011 2:22 pm

Mesajde EmanuelSerban » Mar Apr 26, 2011 2:37 pm

tektronix scrie:Am observat si urmatoarea chestie:

Cand ma conectez la SQL 2000 cu SQL Server Management ca host am ip-ul serverului fara instanta (192.168.x.x), daca pun instanta (192.168.x.x\instanta) nu se mai conecteaza.
In schimb la SQL 2005 e invers, adica ma conectez numai cu instanta.

Am impresia ca in php aici gresesc eu ceva cu instantele astea sau cum fac SQL 2005 sa mearga fara \ instanta.

Salut,

Un server MS SQL poate fi instalat atât sub instanță default, de forma: SERVER, cât și sub diferite instanțe de forma: SERVER\INSTANȚĂ

Nu poți să faci să meargă sau nu fără instanță. Acest lucru a fost stabilit la instalare de către administratorul bazei de date respective. Trebuie să afli de la acesta cum este respectiva sesiune - cu sau fără INSTANȚĂ. Din ceea ce ai afirmat, se pare că este cu.

Sunt mai multe variante pentru a te conecta la o baza de date MS SQL Server, folosind:

SERVER
SERVER\INSTANȚĂ
IP
IP\INSTANȚĂ
IP,PORT
etc.

În cazul tău te poți conecta folosind IP\INSTANȚĂ


Înapoi la “Alte baze de date”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori