Afisare dupa anumite criterii.

Întrebări legate de conectarea la alte baze de date relaţionale [PostgreSQL, mSQL, Oracle, Sybase, MS SQL Server] sau despre limbajul SQL în general.

Moderator: Moderatori

Relax
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 27, 2010 2:29 am

Afisare dupa anumite criterii.

Mesajde Relax » Vin Aug 27, 2010 2:41 am

Buna ziua, as dori daca se poate sa ma ajutati cu o informatie, am o data de baza in care am urmatoarele varcharuri: auth, password, access, flag, nume.La access sunt trecute acesele de genul "abcdefghijklmnoprstuvxz" unde acest access de exemplu se numeste Admin si tot asa alte acese fiecare avand o alta denumire.As dori daca se poate sa scot intr-un index doar ce scrie in varcharul Nume si Access, si in acelasi timp sa se aranjeze dupa numele care le au acesele, respectiv Admin, Ajutor, etc.
Exemplu:
Mihai Admin (unde Mihai este scris in varcharul Nume si Admin este accesul "abcdefghijklmnoprstuvxz").
Mircea Ajutor (unde Mircea este scris in varcharul Nume si Ajutor este accesul "abcdefghijklmnoprstu").

Sper sa fi fost destul de explicit.
In speranta ca ma veti ajuta va multumesc anticipat.



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Vin Aug 27, 2010 3:37 am

SELECT * FROM tabelul_tau WHERE ce ai tu nevoie
ORDER BY nume, access ASC

asta ti le va ordona dupa nume si acces ascendent (in mysql, daca asta folosesti)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Alte baze de date”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori