drepturi Sql Server 2000 - pe BD readonly

Întrebări legate de conectarea la alte baze de date relaţionale [PostgreSQL, mSQL, Oracle, Sybase, MS SQL Server] sau despre limbajul SQL în general.

Moderator: Moderatori

lucianmoi
PHPRomania Supporter
Mesaje: 22
Membru din: Mie Sep 23, 2009 12:06 pm

drepturi Sql Server 2000 - pe BD readonly

Mesajde lucianmoi » Lun Aug 23, 2010 11:40 am

Salutare, sper ca scriu unde trebuie....

Problema sta asa:

pe un sql server 2000 am o baza de date read-only, rezultata in urma unui plan de log shipping.

Intrebarea este:

Cum pot da drepturi pe aceasta baza de date fara sa o scot din read-only si fara sa aduc userii din baza de date de productie, de pe care se face log shipping?

Nu as vrea sa corectez SID-ul rolului in baza de date.


Am incercat sa fac o alta baza de date pe acelasi server cu cea read-only, am creat acolo o procedura. Am dat grant exec pe aceasta procedura unui login. Procedura respectiva facea un select pe baza de date readonly, insa nu a functionat pentru ca trebuia sa dau drepturi de select... pe baza de date readonly... lucru pe care nu-l pot face...



Astept idei,
multam fain!





Salut, vad ca nu a raspuns nimeni...Deci in materie de sql server nu suntem tari :D :D

Am rezolvat problema, lasand orfani niste useri din baza de date de productie. Aceasta replicandu-se pe serverul de raportare, are pentru anumiti useri (cei de domeniu, sau sa.. cred ca doar atat) acelasi SID.

Cum pe serverul de raportare existau log-ini cu acel SID, autentificarea a avut loc cu mult succes.


Multumesc,



Înapoi la “Alte baze de date”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori