Conectare la Server MS SQLServer 2000 utilizand adresa IP

Întrebări legate de conectarea la alte baze de date relaţionale [PostgreSQL, mSQL, Oracle, Sybase, MS SQL Server] sau despre limbajul SQL în general.

Moderator: Moderatori

dutuc_nicolae
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 02, 2009 10:59 pm

Conectare la Server MS SQLServer 2000 utilizand adresa IP

Mesajde dutuc_nicolae » Lun Mai 17, 2010 2:30 pm

Salutare, imi poate spune cineva ce ar trebui sa fac ca sa ma pot conecta la un server MSSQL utilizand la server name adresa de ip? daca utilizez mssql_connect('server1', 'sa', ''); se conecteaza, dar as dori sa pot folosi adresa de ip: mssql_pconnect('192.168.1.100', 'sa', ''). Caut o sol. de vreo 2 zile si nu gasesc nimic. Va multumesc!



petruburac
PHPRomania Supporter
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 26, 2010 8:48 am
Localitate: Suceava
Contact:

Conectare la SQL Server folosind adresa IP

Mesajde petruburac » Mie Mai 26, 2010 9:46 am

Am gasit niste explicatii foarte utile in Manualul PHP la functia mssql_connect, la comentarii:

To connect using TCP/IP, you need also to check server network configuration, enable TCP/IP (listen all: yes), then go to addresses tab and setup port 1433 in all addresses you want the server listen on (by default, port is blank and server don't listen). Libraries involved in TCP/IP are ntwdblib.dll and dbnetlib.dll. Have fun!


Înapoi la “Alte baze de date”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 29 vizitatori