Ajutor cu mutarea unei baze de date

Întrebări legate de conectarea la alte baze de date relaţionale [PostgreSQL, mSQL, Oracle, Sybase, MS SQL Server] sau despre limbajul SQL în general.

Moderator: Moderatori

sorin1
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 12, 2009 1:50 am

Ajutor cu mutarea unei baze de date

Mesajde sorin1 » Sâm Dec 12, 2009 1:57 am

Am primit de curand un site in php si trebuie sa il mut intr-un subdomeniu. Am pus siteul dar nu stiu cum sa mut baza de date. Ce am primit ca baza de date este un fisier nume_db.txt de vreo 42 de mega. Locul in care trebuie sa o gazduiesc are suport pentu o baza de date dar m-am uitat prin adminul de la gazduire si sunt vreo 6 optiuni pentru a crea baza de date nu si a importa.
Cu cine trebuie sa vorbesc ca sunt total depasit si nu stiu ce sa fac.



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Sâm Dec 12, 2009 4:26 am

ai mai multe optiuni.

1. contra cost pui anuntul in sectiunea cerere oferta si vezi cine se ofera (ma pot baga si eu daca vrei)

2. o optiune ar fi asa:
- lasi baza de date pe domeniu actual si doar modifici setarile de conectare in scripturile php

3. alta optiune ar fi importi fisierul ala la tine in calculator (cu phpmyadmin sau ceva asemanator) si de acolo exporti bucati de 2 mb (sau cat permite acel server) si le importi din phpmyadmin-ul serverului... (daca serverul nu are instalat phpmyadmin, il instalezi tu intr-un director faci importul si apoi il stergi sau il protejezi din htacces)

4. alta optiune, iei legatura cu hostingul si le trimiti cumva acel fisier ca sa il importe ei (desi nu e treaba lor, da poate ai noroc si te ajuta)

5. mai sunt si alte optiuni dar incearca-le pe cele de mai sus si daca tot nu iese revino cu intrebari...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

Mesajde badtiger » Dum Dec 13, 2009 8:45 pm

eu am facut in felul urmator pentru ca avea o baza de date foarte mare si nu o puteam importa cu phpmyadmin am spart-o in fisiere de cate cate 1 query (100 rows/query) apoi cu un script care-si dadea refresh am luat fisierele la rand si am rulat query. E maxim 1 ora de joaca si dupa aia in functie de cat de mare e bd. (dar in acest timp poti face ce vrei);

Ca avantaj principal: nu omoara serverul ca un import f mare


Înapoi la “Alte baze de date”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori