Oracle8+php

Întrebări legate de conectarea la alte baze de date relaţionale [PostgreSQL, mSQL, Oracle, Sybase, MS SQL Server] sau despre limbajul SQL în general.

Moderator: Moderatori

pd
PHPRomania Supporter
Mesaje: 12
Membru din: Lun Aug 06, 2007 3:57 pm

Mesajde pd » Mie Aug 08, 2007 12:23 pm

m-am gandit si eu la asta dar nu am, am cautat... am crezut ca exista un php.ini si in c:\windows dar nu este



floorin
Senior Member
Mesaje: 247
Membru din: Joi Iun 29, 2006 6:03 pm

Mesajde floorin » Mie Aug 08, 2007 4:42 pm

pune in php.ini sa-ti afiseze erorile, schimba denumirea fisierului php_oracle.dll si incearca sa rulezi din cmd scriptul. Ar trebuie sa-ti dea eroare cum ca nu gaseste fisierul php_oracle.dll. Daca nu-ti da aceasta eroare inseamna ca nu umbli in fisierul php.ini care trebuie.

ebogdan
Senior Member
Mesaje: 218
Membru din: Joi Iul 27, 2006 2:45 pm
Localitate: Constanta

Mesajde ebogdan » Mie Aug 08, 2007 5:22 pm

Poate aberez eu, dar ce versiune de PHP ai ? Nu de alta, dar am impresia ca functiile Oracle vechi (ora_*) au fost pana in PHP 5.1 RC1... Apoi pa-pa.

Iar cat despre OCI, functia nu se numeste oci_connect ? Cu un underscore ?

floorin
Senior Member
Mesaje: 247
Membru din: Joi Iun 29, 2006 6:03 pm

Mesajde floorin » Mie Aug 08, 2007 7:05 pm

eu am PHP/5.1.2, enabled pe php_oracle.dll plus clientul de Oracle instalat si-mi merge perfect.
Si functiile "nu sunt" in PHP ci in extensiile pe care le incarci sau nu. In mod categoric el nu incarca extensia respectiva (si poate verifica asta cu un phpinfo) si de aceea nu poate folosi functiile.

ebogdan
Senior Member
Mesaje: 218
Membru din: Joi Iul 27, 2006 2:45 pm
Localitate: Constanta

Mesajde ebogdan » Mie Aug 08, 2007 7:39 pm

floorin, eu am PHP 5.2.3 si nu am nici un php_oracle.dll in \ext, ci doar php_oci8.dll, si la fel in php.ini. Daca si pd are la fel, atunci ar fi cazul sa decomenteze linia cu php_oci8, caci in 5.2 php_oracle este obsolete.

floorin, cred ca e destul de clar ca "functiile nu sunt in PHP", ci in librariile cu care vine distributia de PHP :D, dar problema este ca daca nu are un php_oracle.dll compilat pentru versiunea lui de PHP atunci nu ramane sa incerce decat extensia php_oci8.dll.

pd, ai o directiva in httpd.conf de genul

Cod: Selectaţi tot

PHPIniDir "C:/PHP"
? Cred ca acolo o sa gasesti php.ini pe care il ia de fapt PHP-ul. Si, te-ai uitat prin error log-ul Apache ? Ai locatia dll-urilor clientului bagate pn PATH-ul de windows ?

pd
PHPRomania Supporter
Mesaje: 12
Membru din: Lun Aug 06, 2007 3:57 pm

Mesajde pd » Joi Aug 09, 2007 11:23 am

Versiunea php pe care o folosesc este 5.2.1

am gasit problema, multumesc celor care s-au straduit sa ma ajute

php.ini pe care il apela era in apache\bin si nu in directorul php
am decomentat cele doua linii si acum merg functiile cu ora, dar cand am restartat apache mi-a dat de doua ori eroarea:

The procedure entry point OCIStmtPrepare2 could not be located in the dynamic link library OCI.dll

aveti idee ce poate fi?

korfos
Average Member
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Iul 02, 2005 8:00 am

Mesajde korfos » Lun Mar 24, 2008 1:41 pm

Cu aceiasi problema ma confrunt si eu. In directorul windows nu exista nici un php.ini iar celelate doua sunt configurate asa cum a spus si pd. La mine xampp este instalat pw windows iar server-ul oracle este linux redhat.
Daca mai are cineva vre-o sugestie....
Multumesc anticipat.


Înapoi la “Alte baze de date”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori