Problema convert HEX

Întrebări legate de conectarea la baze de date MySQL prin intermediul PHP

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

DeNeDe
Junior Member
Mesaje: 33
Membru din: Joi Apr 14, 2011 10:37 pm

Problema convert HEX

Mesajde DeNeDe » Mie Ian 04, 2017 2:58 pm

Salutare si La Multi Ani. Se pare ca noul an imi incepe cu probleme :cry:
Incerc sa dau convert la niste valori care nu au rezultatul pe care-l astept :(

Am niste valori intr-o coloana de char(20) care doresc sa ii dau HEX intr-o coloana de varchar(40).
Coloana de char(20) e utf8_general_ci, iar cea de varchar(40) e utf8_unicode_ci ..nu ca ar avea asta vreo importanta.

Ce am facut pana acum:

Cod: Selectaţi tot

ALTER TABLE numetabela ADD  coloana2  varchar(40) COLLATE utf8_unicode_ci NOT NULL;
UPDATE numetabela SET coloana2 =hex(coloana1);

Problema e ca sirul de HEX nu este identic cu ce ar trebui. In niste fisiere exista un HEX care trebuie sa fie identic cu sirul din baza de date pentru a putea fi recunoscute.

Exemplu:

ÌÑ*¶˜»´‹Þ¨tS•tß dupa hex imi da valoarea de C38CC3912AC29DC2B6CB9CC2BBC2B4E280B9C281, dar ar fi trebuit sa primesc valoarea de CCD12A9DB698BBB48B81DEA8745304031B9574DF.
De ce zic asta si de unde stiu !? Aceeasi valoare pe care ar trebui sa o primesc este in fisier si daca pun prima valoare din char(20) intr-un convertor online imi da exact ceea ce imi trebuie.
Nu am idee de ce primesc o alta valoare HEX... Aveti idei cum ar trebui sa procedez?
Multumesc :)



Înapoi la “MySQL”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 34 vizitatori