Baze de date pentru showroom auto

Întrebări legate de conectarea la baze de date MySQL prin intermediul PHP

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

Avatar utilizator
cristivstan
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Joi Noi 17, 2016 6:40 pm

Baze de date pentru showroom auto

Mesajde cristivstan » Dum Dec 25, 2016 5:02 pm

Salutare!

As dori sa creez o baza de date pentru un showroom auto. Printre tabele, se numara si tabelele "MODELE" si "OPTIONALE". In tabela "MODELE" se gasesc Cod_model, Den_model, Cod_marca, Cod_versiune, Cod_motor etc. si as vrea sa adaug si Cod_optional, din tabela "OPTIONALE". Dar un client poate sa adauge pe un model mai multe optionale. Cum fac sa adaug pentru un model mai multe optionale?


Ofer servicii de administrare si creare site-uri si scriu despre istoria fotbalului si statistici pe 90deminute.ro

takedown
Average Member
Mesaje: 153
Membru din: Joi Feb 07, 2013 8:50 pm
Contact:

Re: Baze de date pentru showroom auto

Mesajde takedown » Lun Dec 26, 2016 2:52 pm

Nu am prea inteles despre ce este vorba, dar poate te ajuta:

Mai ai nevoie de inca un tabel, sa zicem, model_optionala, in acest tabel vei avea coloanele id_model si id_optionala, astfel, poti avea pentru acelasi model, mai multe optionale, dar in aceleasi timp, o optionala poate fi in legatura cu mai multe modele.

model_optionala
-id
-id_model ( FK )
_id_optionala ( FK )

Cred ca este vorba despre o relatie "Many to Many" poti cauta mai multe informatii.

De exemplu, pentru modelul ce are id-ul 1, poti avea optionala ce are id-ul 2 si asa mai departe.Apropo, eu vorbesc aici despre o baza de date relationala, MySQL.

Avatar utilizator
cristivstan
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Joi Noi 17, 2016 6:40 pm

Re: Baze de date pentru showroom auto

Mesajde cristivstan » Lun Dec 26, 2016 6:27 pm

Da, ma ajuta sfatul tau. Merci frumos!
Ofer servicii de administrare si creare site-uri si scriu despre istoria fotbalului si statistici pe 90deminute.ro


Înapoi la “MySQL”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori