Problema Baza de date

Întrebări legate de conectarea la baze de date MySQL prin intermediul PHP

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

dpixelro
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Vin Iul 26, 2013 12:04 pm

Problema Baza de date

Mesajde dpixelro » Mar Sep 24, 2013 12:00 pm

Buna Ziua, Tot incerc sa import o baza de date de pe alt hosting , sa o import pe localhost. am reusit sa o import dar rezultatul cautarii http://localhost este Error establishing a database connection

Tin sa precizez , este o baza de date wordpress. am facut un backup inainte de a sterge site-ul de pe gazduirea dedicata, si la mysql si la continut.


EDIT :

am reusit sa conectez baza de date, dar site-ul nu se vede tot. nu se vad pozele. si daca dau click pe un link ma trimite pe site-ul original.



Avatar utilizator
mndrk
Senior Member
Mesaje: 271
Membru din: Mar Iun 22, 2010 12:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema Baza de date

Mesajde mndrk » Mar Sep 24, 2013 12:19 pm

Nu am lucrat prea mult cu wordpress..dar cred că merge pe un model vechi(cel puțin eu nu l-am mai folosit de mult) prin care URLul de bază este reținut într-o constantă. Am găsit aici o pagină ce ar putea să te ajute să schimbi url-ul pt noul tău host.

http://codex.wordpress.org/Changing_The_Site_URL

dpixelro
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Vin Iul 26, 2013 12:04 pm

Re: Problema Baza de date

Mesajde dpixelro » Mar Sep 24, 2013 12:26 pm

Perfect. iti multumesc, mai trebuie doar sa fac conexiunea intre baza de date si files, pentru ca ceva nu e in regula, nu`mi afiseaza pozele. imaginile se vede foarte aiurea.

cam asa se vede, si presupun ca este de la baza de date
Fişiere ataşate
sadasdasda.jpg
sadasdasda.jpg (33.36 KiB) Vizualizat de 2700 ori

Avatar utilizator
mndrk
Senior Member
Mesaje: 271
Membru din: Mar Iun 22, 2010 12:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema Baza de date

Mesajde mndrk » Mar Sep 24, 2013 12:40 pm

Ai modificat în config setările de conectare la baza de date? Apoi verifică și ce url-uri folosește pentru încărcarea fișierelor media(css, js, imagini etc). Probabil că e aceeași problemă. Poți verifica cu un click dreapta și inspect element (sau CTRL+U) pentru a vedea codul sursă. Posibil să aibă și wordpress ceva automat pentru asta.. e destul de mare, cred că s-au gândit la problema asta:) din păcate nu am lucrat cu el așa că nu prea te pot ajuta.

moof2010
Average Member
Mesaje: 55
Membru din: Sâm Aug 17, 2013 10:54 pm

Re: Problema Baza de date

Mesajde moof2010 » Dum Sep 29, 2013 6:15 pm

wordpress tine mare parte din template/link-uri etc in baza de date.

mutand fisierele s-a stricat din surse


verifica si daca versiunea ta de wordpress este compatibila 100% cu versiunea de baza de date, apache etc

tanatos
Senior Member
Mesaje: 269
Membru din: Vin Iun 06, 2008 8:01 pm
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Problema Baza de date

Mesajde tanatos » Mar Oct 01, 2013 5:19 am



Înapoi la “MySQL”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori