Structura DB

Întrebări legate de conectarea la baze de date MySQL prin intermediul PHP

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

KingKonng
Junior Member
Mesaje: 42
Membru din: Mar Aug 09, 2011 2:34 pm

Structura DB

Mesajde KingKonng » Mie Dec 26, 2012 6:49 am

Va salut si sarbatori fericite! Va necajesc cu o intrebare acum la sarbatori. Avand in vedere ca mi-am perfectionat CMS-u la o securitate destul de ridicata , mi-am permis sa imi pun in plan o pagina unde sa reproduc intreaga baza de date. Tabele,coloane si randuri. Ei bine, stiu ca se lucreaza cu information.schema_tables, ceva de genu. Dar intrebarea mea ...

1.) Pe localhost am acces la acel information.schema_tables dar pe un webhost? Sa zicem free? Dar unul cumparat?
2.) Daca am acces oriunde la acel inf.sch_tables , sansa si necesitatea creearii unui "phpmyadmin" in miniatura pe propria platforma de lucru, este ridicata?

Va multumesc frumos, nu mancati grasimi si nu beti mult, dauneaza grav santatii [baliverne] :D



ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: Structura DB

Mesajde ViezuREX » Mie Dec 26, 2012 9:58 am

Salut! Accesul la resursele server-ului MySQL sunt o chestiune care depinde de privilegiile acordate de admin, asa ca nu se poate spune cu exactitate daca ai acces deplin la ele. In alta ordine de idei un anumit nivel de acces ai, pentru ca altfel nu ai putea sa folosesti server-ul MySQL.

In ceea ce priveste "necesitatea" de a avea propriul PHPMyAdmin este ceva ce depinde de tine, desi cred ca ar fi mai simplu sa customizezi un PHPMyAdmin decat sa faci unul nou, ca doar nu reinventezi roata. In plus de asta PHPMyAdmin nu este o aplicatie de o complexitate extraordinara insa nici simplu nu este, trebuie sa analizezi beneficiile si dezavantajele pentru oricare dintre solutii.

KingKonng
Junior Member
Mesaje: 42
Membru din: Mar Aug 09, 2011 2:34 pm

Re: Structura DB

Mesajde KingKonng » Mie Dec 26, 2012 1:45 pm

Mda, banuiam eu. Multumesc frumos, sarbatori fericite! :D


Înapoi la “MySQL”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori