Auto Increment

Întrebări legate de conectarea la baze de date MySQL prin intermediul PHP

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

rRed
PHPRomania Supporter

Auto Increment

Mesajde rRed » Lun Iul 19, 2010 8:58 pm

Va salut. Mi-am facut cont, avand in vedere ca o sa vin, cel putin in viitor, cu niste intrebari. Sper ca mai este "activitate" pe aici...

Deocamdata ce ma preocupa, desi nu este o problema majora, ar fi...

Sa zicem ca am un tabel, din care nu lipseste sectiunea id cu proprietatea de Auto Incrementare. Pana aici, e ok.

Eu tot introduc "linii" in acest tabel, si logic, creste singur numarul din coloana id . Intre timp, eu sterg ultimele 2 linii care, sa zicem, aveau id-urile 8 si 9. La urmatoarea introducere a unei linii, clar, id-ul va fi 10. Ei bine, tot ce vreau eu sa aflu, este... cum sa fac ca la introducerea unei noi linii, id-ul sa continuie de la cel mai mare numar ramas din coloana respectiva, fara a tine cont de faptul ca eu am sters ultimele linii (dar vreau sa-si pastreze proprietatea de Auto Incrementare coloana id) ??

Astept raspuns. Sper sa nu fi parut stupid.

rudisoft
Average Member

Mesajde rudisoft » Lun Iul 19, 2010 9:20 pm

Bun venit în comunitate!

Vestea bună e ca nu ai părut stupid :-) Întrebarea este legitimă și interesantă.

Vestea rea e că nu (prea) se poate, din simplul motiv că scopul AUTO_INCREMENT nu este de a-ți numerota ție înregistrările din baza de date, ci de a ține cont de înregistrările unice ...
Sper ca ai înțeles ideea.
Pentru aprofundare (și aflarea cazului în care AUTO_INCREMENT se comportă cum dorești tu) consultă cu încredere manualul
Professional PSD/Image to XHTML/CSS services: Design2Code | Web Services | Android Developer

rRed
PHPRomania Supporter

Mesajde rRed » Lun Iul 19, 2010 9:29 pm

Multumesc pentru primire si promptitudine. :)

Am inteles cum sta treaba cu Auto Increment-ul. Nu e sfarsitul lumii...

Revin... nu stiu cand, dar, stiu ca va gasesc aici.

Înapoi la “MySQL”