Proiectarea unui sistem informatic de comert electronic

Întrebări legate de conectarea la baze de date MySQL prin intermediul PHP

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

radub
Average Member
Mesaje: 146
Membru din: Mar Apr 18, 2006 12:15 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Proiectarea unui sistem informatic de comert electronic

Mesajde radub » Lun Mar 12, 2007 1:07 pm

Salut !
Vreau sa realizez un magazin virtual. Stiu ca sunt o gramada pe net ... dar vreau sa il fac singur ca sa invat si e cum merge treaba si sa capat experienta in baze de date, php etc ...

Ideea e ca vreau sa il fac dupa standarde (Cum ne invata astia la facultate la PSI - proiectarea sistemelor informatice) ... ce metodologie ma sfatuiti sa abordez pentru ca pana acum daca ma apucam sa fac un soft il faceam "din ochi" cum se spune, iar acum as vrea sa lucrez mai profi :)

Multumesc !
Ultima oară modificat Mar Mar 13, 2007 1:20 pm de către radub, modificat de 2 ori în total.



Avatar utilizator
unics
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 30, 2006 2:55 am
Contact:

Mesajde unics » Lun Mar 12, 2007 7:40 pm

Daca vrei sa faci un magazin virtual in PHP recomand sa analizezi oleaca Oscommerce.
De obicei se zice ca nu e bine sa reinventezi roata dar cu siguranta ai ce invata de la un proiect gata facut , mai ales la partea de structura si functionalitate. Asa ca pune mana pe o carte Oscommerce si vezi ce poate face "programelu" asta si daca te tine nuti ramane decat sa imbunatatesti ceea ce crezi ca ca trebe sau sa scoti anumite parti.
Si eu am de facut un magazin virtual la licenta...si sincer nam facut nici unul pana acuma dar ideea de baza o am. Asa ca inainte sa te apuci imparte proiectul pe module gen CLIENT , ADMINISTRARE etc

Avatar utilizator
kleampa
Senior Member
Mesaje: 2774
Membru din: Dum Iul 10, 2005 2:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde kleampa » Lun Mar 12, 2007 8:25 pm

mi-e ca daca sa uita din prima pe osc, n-o sa inteleaga nimic
eu nu cred ca exista "metodologie" profi si amatoriceasca, ideea e ca fiecare are alt mod de gandire si programare => programarea nu se face dupa standarde ci dupa mintea fiecaruia

Avatar utilizator
unics
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 30, 2006 2:55 am
Contact:

Mesajde unics » Mar Mar 13, 2007 9:17 am

Da Oscommerce e destul de complicat ..dar la urma urmei vrei sa faci o aplicatie ce poate raspunde multor cerinte - evidenta reducerilor preturi, modul de administrare produse, poate si un newsletter .."parerea mea". 8O . Eu nu zic sa copii eu zic sa cauti "inspiratie" privind logistica aplicatiei. Nu tiai dori ca dupa ceva vreme dorind sa faci un update la aplicatie...sa trebuiasca sa o iei de la capat. Din ce am lucrat eu in php pana acuma..un lucru am invatat..inainte de a te apuca sa scrii o linie de cod e bine sa ai scris pe hartie cam tot ce ar trebui sa faca aplicatia.

Avatar utilizator
unics
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 30, 2006 2:55 am
Contact:

Mesajde unics » Mar Mar 13, 2007 9:21 am

Cat despre standarde....nu cred ca exista asa ceva.....Separarea partii de programare de design...folosirea claselor de functii....in fine regulile is nenumarate dar n-am reusit sa aplic pana acuma mare lucru din ce am invatat la facultate exceptie facand designul bazelor de date si cele 2 mentionate mai sus

radub
Average Member
Mesaje: 146
Membru din: Mar Apr 18, 2006 12:15 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde radub » Mar Mar 13, 2007 12:50 pm

Eu ma refeream strict la partea de proiectare ... modelare conceptuala a datelor etc ... gandirea sistemului pana la urma ... si ideea "e ca pix-ul si hartia" se traduce exact prin asta dupa parerea mea ... programarea vine dup-aia ...

Pe mine ma intereseaza pasii pe care trebuie sa ii parcurg de la inceput pana la sfarsit ... de la analiza sistemului informational unde se va implementa sistemul informatic si pana la analiza post-implementare.

Inca o data, nu imi e de folos sa ma uit peste oscommerce (deja am facut-o dar numai la nivel de structura ... nu si cod ... vreau sa iau lucrurile treptat) pentru ca vreau sa inteleg cum stau lucrurile descoperind din aproape in aproape si gandindu-le.

p.s. si eu tot pentru licenta fac

radub
Average Member
Mesaje: 146
Membru din: Mar Apr 18, 2006 12:15 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde radub » Mar Mar 13, 2007 12:54 pm

Si ca o paranteza:
Imi dau seama acum ca nu trebuia sa numesc topicul "Proiectarea bazei de date pentru un magazin virtual" ci "proiectarea unui sistem de comert electronic" :wink:

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Mar Mar 13, 2007 1:10 pm

poti sa redenumesit topic-ul [ai un `edit` acolo]...

ca sa faci un magazin virtual ai nevoie de cunostinte solide de PHP, in primul rand, apoi, ca sa faci baza de date eu iti propun sa pui pe hartie tabele si legaturi intre ele, te gandesti la nevoile pe care le ai si la ce va implica aplicatia...

daca vrei sa furi un oscommerce, n-ai decat... nu-i mare branza sa dai un copy/paste. Nu e rau sa te uiti la alte exemple si la alte aplicatii dar ideea e ca daca copiezi o structura poti sa zici ca n-ai invatat nimic...

deci... structura ti-o creezi tu, dupa nevoi... asta nu numai la oscommerce, ci la orice proiect... e bine sa pui pe hartie si sa desenezi legaturi logice ca sa stii care e semnificatia campurilor

spor!

radub
Average Member
Mesaje: 146
Membru din: Mar Apr 18, 2006 12:15 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde radub » Mar Mar 13, 2007 1:18 pm

Nu pot sa zic ca am cunostinte solide ... medii mai de graba (poate) ... oricum ideea ca inveti facand lucruri nu dandu-ti cu presupusul (cum mai fac unii) ... ca de vb toata lumea stie ...

Ideea e ca ma intereseaza sa stiu cum ati aborda voi porblema .... cei cu mai multa experienta in primul rand din problematica proiectarii sistemului informatic ... si apoi programarea

P.S.
asta cu creionul si hartia o stiam :) si o si folosesc ... sigur trebuie sa mai fie si altele ...

discutia continua ....

carco
Senior Member
Mesaje: 2799
Membru din: Joi Mai 27, 2004 4:36 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde carco » Mar Mar 13, 2007 2:16 pm

Pai avem asa, ca metodologii de modelare:
http://en.wikipedia.org/wiki/Software_d ... ess_models

Ca standard de reprezentare a mazgaliturilor rezultate:
http://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Modeling_Language

O metodologie care se pare ca "a prins la public" ar fi http://en.wikipedia.org/wiki/Agile_Modeling
Ceva mai abstract (matematic): http://en.wikipedia.org/wiki/Formal_method
Programator cu experienta in Magento/ZF, Typo3/Flow3, Symfony, B2B, CRM, ERP, SMB... vand betoniera

radub
Average Member
Mesaje: 146
Membru din: Mar Apr 18, 2006 12:15 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde radub » Mar Mar 13, 2007 3:11 pm

@carco
Multumesc mult ... super articolele ... le recomand si eu mai departe celor interesati

Oricum subiectul ramane deschis ... poate e cineva care poate sa prezinte un studiu de caz ... ceva din experienta ... probleme cu care s-a confruntat ... etc

PopAlexandra
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Mie Aug 09, 2017 2:24 pm

Re: Proiectarea unui sistem informatic de comert electronic

Mesajde PopAlexandra » Mie Feb 28, 2018 10:07 am

Multumesc pentru resuerse.
Foarte utile si aplicabile chiar si la momentul actual.
____________________________________________________________
Alexandra de la Innovation Partner


Înapoi la “MySQL”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori