O parere despre Zend framework.

CodeIgniter, Zend Framework, Cake PHP, Yii, symfony, Prado, Seagull, Kohana, MODX, eZ Components

Moderator: Moderatori

SergiuM
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Dum Apr 01, 2018 12:10 pm

O parere despre Zend framework.

Mesajde SergiuM » Dum Apr 01, 2018 12:19 pm

Salut. As avea o intrebare despre framework-ul Zend. Sa incep cu inceputul.
Am inceput de aproximativ 2 ani sa invat PHP urmat de framework-ul Laravel. Pe langa acestea am mai studiat si partea de FrontEnd.
Sunt la un nivel de junior as spune, iar de curand m-am hotarat sa incep cautarea unui job in domeniu.
Intr-un final am fost contactat de un hr de la o firma de IT care cauta webdeveloperi in php. Totul bine si frumos, am stabilit un interviu in care mi s-a spus ca va urma sa am un test tehnic de 3 ore. Testul consta intr-un website demo in framework-ul ZEND in care va trebui sa rezolv anumite bug-uri si sa fac anumite functionalitati. Tind sa precizez ca nu am lucrat pana acuma cu acest framework. Tipa zicea ca daca cunoscut Php si Laravel ar trebui sa ma descurc.
Dupa ce am dat un search sa ma documentez putin despre framewor-ul Zend am ajuns la concluzia ca sunt asemanatoare, dar totusi diferite.

Cer o parere daca intr-adevar ar avea rost sa merg pentru ca mi s-a parut ca ar trebui sa stai sa te documentezi si sa inveti cum sa faci anumite implementari in Zend. Ma gandesc cumva sa nu merg si sa ma uit ca prostul la ce am de facut.

Voi ce parere aveti?. Mersi.



nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: O parere despre Zend framework.

Mesajde nevvermind » Dum Apr 01, 2018 2:10 pm

2 ani si inca esti junior? Cum asa?

Interviul este o experienta in sine, asa ca primeste-o. Care-i cel mai rau lucru care se poate intampla? Vei fi refuzat?
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

SergiuM
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Dum Apr 01, 2018 12:10 pm

Re: O parere despre Zend framework.

Mesajde SergiuM » Dum Apr 01, 2018 2:26 pm

Inca nu lucrez in domeniu. Am stat in acesti 2 ani sa aprofundez cand mai mult. Am creat si cateva website-uri pentru practica, iar acum m-am hotarat ca e timpul sa caut un job.
Sunt o fire mai perfectionista si nu imi place sa fac ceva pana nu sunt sigur. Nu e o problema ca sunt refuzat, numai ca nu imi place ideea de a merge acolo cu premiza ca merg degeaba pentru ca oricum nu stiu sa lucrez in respectivul framework.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: O parere despre Zend framework.

Mesajde nevvermind » Dum Apr 01, 2018 3:32 pm

Tu o numesti perfectionista, ok. Eu as numi-o "taraganare".

Perfectionismul este un sindrom al incepatorului (si al poetului romantic), fiindca aci, in lumea reala, nimic nu e perfect; construim jumatati de masura si compromisuri care functioneaza numai 98% din timp. Tre' sa functioneze destul cat sa fie practic.
Plus ca perfectionismul - nu-i asa? - este scuza perfecta pentru a nu aplica la job.

Revenind...

"nu imi place ideea de a merge acolo cu premiza ca merg degeaba pentru ca oricum nu stiu sa lucrez in respectivul framework"
Din nou - cui ii pasa de ZF? Du-te sa vezi ce fel e, omu'. Capeti incredere. Atitudinea asta ai avut-o timp de 2 ani?
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

SergiuM
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Dum Apr 01, 2018 12:10 pm

Re: O parere despre Zend framework.

Mesajde SergiuM » Dum Apr 01, 2018 5:32 pm

Cam da. Problema cea mai mare este ca mi-am depus Cv-ul la peste 30 de firme in decurs de 2 luni si am fost sunat de 2 firme. Si asta a fost putin cam dezamagitor.


Înapoi la “Framework-uri PHP”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori