(micro)framework pt un site mic ?

CodeIgniter, Zend Framework, Cake PHP, Yii, symfony, Prado, Seagull, Kohana, MODX, eZ Components

Moderator: Moderatori

teddycarebears
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 20, 2008 10:41 am

(micro)framework pt un site mic ?

Mesajde teddycarebears » Lun Dec 08, 2014 1:58 pm

vreau sa fac un site mic cu o baza de date in SQLite si n-am gasit niciun microframework decent la care sa nu fie nevoie sa reinventez roata ... am tot pierdut timpul cautand si cred ca terminam si site-ul daca il faceam in PHP simplu ...

criteriile dupa necesitatile mele ar fi:
- sa aiba un ORM simplu pt SQLite
- sa stie de templateuri gen Twig sau Blade
- sa se integreze usor cu Twitter Bootstrap sau Gumby
- sa aiba o documentatie buna sau macar o cumunitate activa pe IRC


ca o curiozitate ... este cineva care a lucrat cu FuelPHP pe aici ? poate sa ne spuna cateva opinii si impresii in functie de cum l-a folosit ? personal ma intereseaza integrarea lui cu Twitter Bootstrap sau Gumby Framework si cat de bine se preteaza pentru site-uri responsive (chit ca aspectul asta nu tine atat de mult de PHP).


ps: topicul asta nu e creat pt flameuri si nici pt best of ... ma intereseaza strict sa descopar daca exista un framework care s-ar putea preta necesitatilor mele ... daca aveti si experienta cu el este chiar un mare plus ...



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: (micro)framework pt un site mic ?

Mesajde Birkoff » Lun Dec 08, 2014 4:27 pm

nu iti pot raspunde la intrebarile tale pentru ca nu stiu, dar din lucrul cu sqlite iti pot spune doar atat:

1) nu se descurca bine cu trafic mare (e lent)
2) nu se pot face tranzactii multiple (daca la un vizitator incerci sa scrii ceva in bd si la altul sa citesti in acelasi timp, al doilea va primi eroare neputand accesa baza de date) (cam aceeasi probleme care le ai cand ai o baza de date in format txt)
3) cautarea pe baze de date mari (peste 500mb) dureaza si 30 min pana iti returneaza datele (am eu o baza de date de 2gb si pana fac un select din ea mor, desi am optimizato la maxim)

Pe scurt, sqlite se preteaza la proiecte mici unde un singur user trebuie sa acceseze baza de date nu mai multi in acelasi timp.
ca si clasa, am folosit clasa din semnatura pentru a lucra cu sqlite2/3

legat de intrebarile tale, teoretic ai putea folosi orice framework cunosti tu care stie pdo (prin pdo te poti conecta la multe tipuri de baze de date) sau ai putea folosi orice framework stii dar cu clasa din semnatura mea (daca acel framework nu are o librarie dedicata pentru sqlite)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

legendarboy
PHPRomania Supporter
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Aug 17, 2013 9:31 pm

Re: (micro)framework pt un site mic ?

Mesajde legendarboy » Sâm Dec 20, 2014 10:34 am

Silex este tatal microframework-urilor.

fantomel
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mar 17, 2008 1:15 pm

Re: (micro)framework pt un site mic ?

Mesajde fantomel » Lun Mar 09, 2015 2:41 pm

silex is the way cel mai bun micro framework dupa parerea mea. ai baza si restul adaugi in functie de necesitati.



Înapoi la “Framework-uri PHP”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori