Site in mai multe limbi in CodeIgniter

CodeIgniter, Zend Framework, Cake PHP, Yii, symfony, Prado, Seagull, Kohana, MODX, eZ Components

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
icsulescu
Average Member
Mesaje: 141
Membru din: Mie Iun 23, 2010 3:29 pm
Localitate: Brăila
Contact:

Site in mai multe limbi in CodeIgniter

Mesajde icsulescu » Mie Aug 07, 2013 11:41 pm

Salut.
De cateva zile am inceput sa invat CodeIgniter si m-am lovit de o problema. Vreau sa fac un site disponibil in mai multe limbi. Am citit cate ceva despre clasa language, dar am o intrebare: ei spun sa pun acele fisiere in system/language, dar eu le-am pus in application/language si au mers. Care e diferenta dintre cele 2 foldere: system si application.



Fast2Web
PHPRomania Supporter
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mar 11, 2010 12:43 pm
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Site in mai multe limbi in CodeIgniter

Mesajde Fast2Web » Sâm Aug 10, 2013 10:22 pm

Daca pui in sistems si faci un upgrade la codeigniter o sa pierzi toate modificarile.
Indicat este sa pui in application toate librariile ....

ewsjobs
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 06, 2014 3:54 pm

Re: Site in mai multe limbi in CodeIgniter

Mesajde ewsjobs » Lun Feb 10, 2014 12:00 pm

fi foarte atent sa nu pierzi datele vechi...

Chiribuc
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iul 14, 2013 7:04 pm

Re: Site in mai multe limbi in CodeIgniter

Mesajde Chiribuc » Lun Feb 10, 2014 5:58 pm

icsulescu scrie:Salut.
De cateva zile am inceput sa invat CodeIgniter si m-am lovit de o problema. Vreau sa fac un site disponibil in mai multe limbi. Am citit cate ceva despre clasa language, dar am o intrebare: ei spun sa pun acele fisiere in system/language, dar eu le-am pus in application/language si au mers. Care e diferenta dintre cele 2 foldere: system si application.


Ce ai întrebat tu și ce-ți răspund alții...

Tot ce vei găsi în directorul system sunt clase, funcții, metode etc. proprii ale CodeIgniter și cu ajutorul cărora el funcționează.
Ceea ce găsești aici e indicat să rămână neschimbat, în caz contrar riști ca aplicația sau întreg framework-ul să nu mai funcționeze cum ar trebui.

Directorul application conțineprintre altele, anumite fișiere de configurare a framework-ului, cum ar fi fișierul config.php din application/config/config.php unde poți aduce seta adresa aplicației, limba folosită, nivelul de afișare al erorilor etc.
Tot aici (în directorul application) ai posibilitatea de a extinde clasele pe care codeigniter la folosește în directorul system.
Așa cum fișierul Welcome.php din application/controllers extinde CI_Controller. Deci, întotdeauna extinde clasele deținute de CI nu le modifica.

Legat de fișierele de limbă, exact colo trebuiau puse, în application/language.
În manualul de utilizare al CI nu spune nimeni că trebuie să pui fișierele de limbă în system/language, ci doar că acolo se află și le poți copia pentru a le traduce și ca mai apoi să le copiezi în application/language.


Înapoi la “Framework-uri PHP”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 29 vizitatori