Framework MVC

CodeIgniter, Zend Framework, Cake PHP, Yii, symfony, Prado, Seagull, Kohana, MODX, eZ Components

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
icsulescu
Average Member
Mesaje: 141
Membru din: Mie Iun 23, 2010 3:29 pm
Localitate: Brăila
Contact:

Framework MVC

Mesajde icsulescu » Sâm Mai 21, 2011 8:26 am

Vreau si eu sa-mi dati un framework MVC. Sa fie cat mai simplu, cel mai simplu posibil, sa aibe doar sistemul MVC implementat.



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Sâm Mai 21, 2011 9:22 am

pai ar fi codeigniter sau zend framework... (ar mai fi si altele dar de astea stiu sigur ca sunt mvc)

ca si tutoriale, ca sa intelegi sistemul mvc poti citi ce e pe aici
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

l33t
Senior Member
Mesaje: 216
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 7:31 pm

Mesajde l33t » Joi Iun 02, 2011 1:59 pm

Eu recomand doar codeigniter, este foarte simplu si are documetnatia buna pe site-ul lor - user guide, in plus se misca foarte repede.

caliux
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 18, 2011 3:12 pm

Mesajde caliux » Dum Dec 18, 2011 3:22 pm

Eu tot CodeIgniter iti recomand,mai ales datorita documentatiei si clasele de validare,upload,modificare care ajuta si la majoritatea site-urilor cu ele iti faci treaba.

expertphp
PHPRomania Supporter
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Oct 02, 2004 12:00 am
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde expertphp » Sâm Ian 07, 2012 5:27 pm

Schema MVC e foarte diferita de la aplicatie la aplicatie, e bine sa-ti concepi singur schema in functie de proiect, pentru ca face parte din logica core-ului. Daca nu ai mai facut nici o data, orienteaza-te dupa altele care exista. MVC arata stilul programatorului de aranjare a "treburilor", si de aici iti dai seama cat de bine e organizat un proiect ;)

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Sâm Ian 07, 2012 6:49 pm

expertphp scrie:Schema MVC e foarte diferita de la aplicatie la aplicatie, e bine sa-ti concepi singur schema in functie de proiect, pentru ca face parte din logica core-ului. Daca nu ai mai facut nici o data, orienteaza-te dupa altele care exista. MVC arata stilul programatorului de aranjare a "treburilor", si de aici iti dai seama cat de bine e organizat un proiect ;)


am recitit de 3 ori si nu am inteles ce ai vrut sa spui... lucrul in mvc e la fel, separi logica de date si de viewer, daca e in alt fel atunci nu mai e mvc...
exista coding standards la scrierea unei aplicatii, pe care un bun programator ar trebui sa le stie...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

expertphp
PHPRomania Supporter
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Oct 02, 2004 12:00 am
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde expertphp » Dum Ian 08, 2012 11:08 pm

@Birkoff, nu exista metoda MVC standard, si nici o grupare care sa tina evidenta la asa ceva (ex. W3C, RFC.. etc), e doar o chestiune de logica, atat si nimic mai mult ;) http://en.wikipedia.org/wiki/Model%E2%8 ... controller

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Ian 08, 2012 11:23 pm

expertphp scrie:@Birkoff, nu exista metoda MVC standard, si nici o grupare care sa tina evidenta la asa ceva (ex. W3C, RFC.. etc), e doar o chestiune de logica, atat si nimic mai mult ;) http://en.wikipedia.org/wiki/Model%E2%8 ... controller


da asta stiu si eu, dar tot nu am inteles ce ai vrut sa scrii acolo...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

expertphp
PHPRomania Supporter
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Oct 02, 2004 12:00 am
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde expertphp » Lun Ian 09, 2012 12:05 am

Am vrut sa scriu ca schema (logica) unei aplicatii e diferita de la un proiect la altul, aici intra in calcul si MVC, iar cu cat e mai buna (curata), e mai usor sa faci modificari ulterioare si denota ca acel developer stie ce face ;) P.S.: sper ca aceasta discutie sa nu fie "la misto" cu neintelesul.

V8Li
Junior Member
Mesaje: 48
Membru din: Vin Ian 06, 2012 8:19 pm

Mesajde V8Li » Lun Ian 09, 2012 10:09 am

Eu am incercat CodeIgniter si mi s-a parut destul de ok ca framework si o sa lucrez cu el. Era nevoie la un interviu de MVC, probabil asta e si la tine :)

Ce ar fi de zis este ca MVC ca principu eu l-am aplicat subconstient mult timp din necesitate. Desi s-a mai spus ca diferite framework-uri implementeaza MVC mai mult sau mai putin sa stii ca CodeIgniter mi s-a parut cam departe de el si in plus nu esti nevoit sa folosesti decat controller si view. Acum na, ei cer ca suna frumos cum e si cu oop dar putini stiu cum sa si ceara si mai ales cum sa-l foloseasca si de ce.

Recomand oricum CodeIgniter pentru documentatie si simplicitate.

Avatar utilizator
oriceon
PHPRomania Moderator
Mesaje: 480
Membru din: Vin Dec 24, 2004 3:48 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde oriceon » Lun Ian 09, 2012 2:54 pm

@expertphp ai dreptate in ceea ce spui despre MVC prin faptul ca acesta reprezinta organizarea logica a unui proiect si stilul programatorului.

@icsulescu daca vrei un Framework bun, la fel iti recomand CodeIgniter. Este foarte bine documentat, usor de lucrat cu el, contine protectii si foarte multe scripturi Helper.

P.S: Urasc lucrul cu astfel de proiecte :) Parca ma leaga la maini, sunt chestii ce nu le pot face cu usurinta prin ele, etc.

Mi-am conceput o structura de foldere, fisiere si cateva clase bune pentru template, cache, mail etc si asta e MVC-ul meu :)
.:: Develop and Fun in .Ro Style ::.
I love Firefox and i enjoy browsing web with Chrome

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Lun Ian 09, 2012 4:21 pm

oriceon scrie:Mi-am conceput o structura de foldere, fisiere si cateva clase bune pentru template, cache, mail etc si asta e MVC-ul meu :)
Mda, si eu la fel, doar ca e ceva "in house development". Oricum, daca as lucra pe un Drupal sau Codeigniter (CMS sau fw) cred ca mi-ar lua dublu sa fac acelasi lucru. Partea nasoala e ca, daca lucreaza cineva la acel proiect "dupa mine" se intampla cam rar sa gandeasca in aceiasi parametrii si proiectul ajunge o ciorba totala.

Avatar utilizator
oriceon
PHPRomania Moderator
Mesaje: 480
Membru din: Vin Dec 24, 2004 3:48 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde oriceon » Lun Ian 09, 2012 4:25 pm

Mda, si eu la fel, doar ca e ceva "in house development". Oricum, daca as lucra pe un Drupal sau Codeigniter (CMS sau fw) cred ca mi-ar lua dublu sa fac acelasi lucru. Partea nasoala e ca, daca lucreaza cineva la acel proiect "dupa mine" se intampla cam rar sa gandeasca in aceiasi parametrii si proiectul ajunge o ciorba totala.


Sigur nu esti vre-un frate de-al meu? :))

Aceeasi 'siguranta' o am si eu cand lucrez cu cate un Framework :)
.:: Develop and Fun in .Ro Style ::.

I love Firefox and i enjoy browsing web with Chrome

catalin.ciobanu
Average Member
Mesaje: 107
Membru din: Vin Dec 25, 2009 1:11 am
Localitate: Iasi

Mesajde catalin.ciobanu » Lun Ian 09, 2012 11:39 pm

Cred ca e cel mai bine sa incerci mai multe frameworkuri ca sa afli ce ti se potriveste/iti place cel mai mult.

Razvanx
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Mar Ian 10, 2012 7:07 pm

Mesajde Razvanx » Mar Ian 10, 2012 7:11 pm

catalin.ciobanu scrie:Cred ca e cel mai bine sa incerci mai multe frameworkuri ca sa afli ce ti se potriveste/iti place cel mai mult.


Nu neaparat intreaba pe cineva care stie ;)


Înapoi la “Framework-uri PHP”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori