Site-ul ma redirectioneaza catre vechiul URL

Plugin-uri, teme, configurare

Moderator: Moderatori

flinstone
PHPRomania Supporter
Mesaje: 19
Membru din: Mar Mar 18, 2014 3:04 pm

Site-ul ma redirectioneaza catre vechiul URL

Mesajde flinstone » Dum Iun 08, 2014 6:22 pm

Am mutat un site wordpress dupa un host pe alt host si am schimbat si domeniul. Am schimbat linkurile ca la carte si toate cele, dar mai am un link care imi da bataie de cap, cand vreau sa ma loghez, ma loghez , astept cateva secunde si ma redirectioneaza catre vechiul site.

Am cautat peste tot in site linku' buclucas, am extras baza de date si am cautat in notepadd++ dupa linku' vechi, baza de date e curata , nu mai este nici urma din vechiul URL, atunci, totusi, cum e posibil sa ma redirectioneze dupa ce ma loghez catre vechiul site? Ca nu e nici de la cache, am sters si cache-ul



MarPlo
Senior Member
Mesaje: 885
Membru din: Mie Sep 24, 2008 9:32 am
Localitate: Braila
Contact:

Re: Site-ul ma redirectioneaza catre vechiul URL

Mesajde MarPlo » Dum Iun 08, 2014 7:27 pm

Salut
Incearca sa verifici si fisier/e ".htaccess". Daca nu e de acolo, poate de la vreun cod javascript.

flinstone
PHPRomania Supporter
Mesaje: 19
Membru din: Mar Mar 18, 2014 3:04 pm

Re: Site-ul ma redirectioneaza catre vechiul URL

Mesajde flinstone » Dum Iun 08, 2014 8:28 pm

MarPlo scrie:Salut
Incearca sa verifici si fisier/e ".htaccess". Daca nu e de acolo, poate de la vreun cod javascript.


Asa arata .htaccesu' meu:

# BEGIN s2Member GZIP exclusions
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase //
RewriteCond %{QUERY_STRING} (^|\?|&)s2member_file_download\=.+ [OR]
RewriteCond %{QUERY_STRING} (^|\?|&)no-gzip\=1
RewriteRule .* - [E=no-gzip:1]
</IfModule>
# END s2Member GZIP exclusions

# BEGIN WordPress

# END WordPress

Unde sa gasesc codul? ca nu-mi dau seama unde ar putea fi, precizez ca nu eu am facut site-ul, doar il mut.

MarPlo
Senior Member
Mesaje: 885
Membru din: Mie Sep 24, 2008 9:32 am
Localitate: Braila
Contact:

Re: Site-ul ma redirectioneaza catre vechiul URL

Mesajde MarPlo » Dum Iun 08, 2014 8:41 pm

Din ce se vede, nu e in acel htaccess. Daca nu tu ai facut site-ul, e greu de gasit, posibil prin fisierele site-ului; poate cel care l-a facut are idee.
Poate e mai usor sa instalezi Wordpress de la 0, apoi importi acea baza de date; asa iti dai seama daca e de la baza de date.

flinstone
PHPRomania Supporter
Mesaje: 19
Membru din: Mar Mar 18, 2014 3:04 pm

Re: Site-ul ma redirectioneaza catre vechiul URL

Mesajde flinstone » Dum Iun 08, 2014 8:48 pm

MarPlo scrie:Din ce se vede, nu e in acel htaccess. Daca nu tu ai facut site-ul, e greu de gasit, posibil prin fisierele site-ului; poate cel care l-a facut are idee.
Poate e mai usor sa instalezi Wordpress de la 0, apoi importi acea baza de date; asa iti dai seama daca e de la baza de date.


Nu pot sa iau legatura cu cel care a creat site-ul, poveste lunga, de la baza de date sigur nu e, am zis, am extras baza de date text si am cautat in toata baza acel link, nu mai exista nici urma si totusi cand ma loghez in site, ma tine cateva secude si apoi ma redirectioneaza.

MarPlo
Senior Member
Mesaje: 885
Membru din: Mie Sep 24, 2008 9:32 am
Localitate: Braila
Contact:

Re: Site-ul ma redirectioneaza catre vechiul URL

Mesajde MarPlo » Lun Iun 09, 2014 7:24 am

Daca pagina cu adresa buna sta un timp, pare a fi un redirect cu javascript.
Inainte sa faca redirect, apasa CTRL+U ca sa vezi sursa html a paginii, si verifica daca e cumva un tag meta refresh:

Cod: Selectaţi tot

<meta http-equiv="refresh" content="2;URL='Adresa_Pagina'" />

sau un cod javascript cu: window.location (in vreun <script> in pagina, sau in fisier ".js" inclus).
Daca le gasesti, ramane sa cauti fisierele in care e acel cod.

flinstone
PHPRomania Supporter
Mesaje: 19
Membru din: Mar Mar 18, 2014 3:04 pm

Re: Site-ul ma redirectioneaza catre vechiul URL

Mesajde flinstone » Lun Iun 09, 2014 6:05 pm

MarPlo scrie:Daca pagina cu adresa buna sta un timp, pare a fi un redirect cu javascript.
Inainte sa faca redirect, apasa CTRL+U ca sa vezi sursa html a paginii, si verifica daca e cumva un tag meta refresh:

Cod: Selectaţi tot

<meta http-equiv="refresh" content="2;URL='Adresa_Pagina'" />

sau un cod javascript cu: window.location (in vreun <script> in pagina, sau in fisier ".js" inclus).
Daca le gasesti, ramane sa cauti fisierele in care e acel cod.


Merci frumos, am rezolvat cum ai zis tu, mai am o intrebare la u, cand comentez pe o pagina in wordpress, dupa ce trimit comentul ma redirectioneaza catre alta pagina, ai idee?


Înapoi la “Wordpress”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori