Performanta Wordpress

Plugin-uri, teme, configurare

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
Tudy
Senior Member
Mesaje: 506
Membru din: Mie Sep 22, 2004 7:00 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Performanta Wordpress

Mesajde Tudy » Mie Feb 19, 2014 2:54 pm

Salutare tuturor.

Imi poate spune si mie cineva cam cat duce de la sine, un Wordpress? Ma refer la debit de vizitatori. Deci punem un Wordpress, ca oricare altul, cu articole, categorii, posturi. Nimic rocket-science, si i-i dam multe multe vizite. Pana unde duce asa standard fara sa trebuiasca sa intri in el cu "adaugiri" pe partea de server, cache, sau de astea? Deci un Wordpress curat.

Merci mult.



elrukn
Average Member
Mesaje: 167
Membru din: Sâm Iul 28, 2007 11:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Performanta Wordpress

Mesajde elrukn » Mie Feb 19, 2014 3:57 pm

cel putin 2 utilizatori

Avatar utilizator
socu
Senior Member
Mesaje: 470
Membru din: Mie Apr 22, 2009 11:05 pm
Localitate: Marghita

Re: Performanta Wordpress

Mesajde socu » Mie Feb 19, 2014 7:39 pm

realizezi ca asta nu depinde in mare parte de wordpress, nu?
depinde de hardware, cum e configurat serverul si alte minuni legate de limitarile sistemului de operare.
apoi depinde si unde e situate serverul, viteza conexiunii si alte magarii.
prin urmare nu exista un raspuns general, exista un raspuns pentru fiecare in parte.

Avatar utilizator
Tudy
Senior Member
Mesaje: 506
Membru din: Mie Sep 22, 2004 7:00 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Performanta Wordpress

Mesajde Tudy » Joi Feb 20, 2014 4:51 pm

elrukn scrie:cel putin 2 utilizatori


:))

Baieti, stiu ca nu tine de wordpress, dar ma refeream la un pachet standard cum are tot omu. Daca isi pune un shared, un wordpress pe el. Trebuie sa fie mai ingreunata situatia cand servesti un wordpress decat cand servesti static HTML, nu?

Nu ceream niste informatii clare... doar asa, daca cineva s-a batut de o situatie de genu: a pus un wordpress pe un shared, si de la X vizite, a inceput sa "ceara atentie" la nivel de server sau "trickuri" in plus... deci foarte foarte informativ.

Avatar utilizator
Tudy
Senior Member
Mesaje: 506
Membru din: Mie Sep 22, 2004 7:00 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Performanta Wordpress

Mesajde Tudy » Mar Mar 04, 2014 3:48 pm

Ok, hai sa o luam atunci altfel. Am un VPS gol, curat, Debian pe el. 2x 3 Ghz, 2GB RAM, 2GB Swap.

Am pus un Apache, php (prin mod_php) si un MySQL si am instalat un singur WordPress. S-a ajuns la 50.000 vizite pe luna, si a inceput sa crape urat. Merge f greu, a trebuit sa-i dau la PHP memory_limit de 256MB, MySQL-ul crapa o data pe saptamana (pur si simplu se inchide).

Ma gandesc si eu ca voi gasi solutii de optimizare, dar... vi se pare normal sa crape la doar 50.000 / luna? Asta inseamna undeva la 1000 si ceva pe zi. Nu e cam putin? Si mai ales ca e un VPS doar pentru acest site.

Merci.

mirlila
Average Member
Mesaje: 120
Membru din: Mar Sep 06, 2005 8:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Performanta Wordpress

Mesajde mirlila » Sâm Mai 17, 2014 10:35 am

Salut Tudy,

Functionarea Wordpress depinde de:

    resursele de pe server,
    de numarul si calitatea plugin-urilor instalate,
    de modul in care este proiectata tema de Wordpress (daca este sau nu optimizata dpdv al interogarilor pe server, de ex).

Sunt si cateva lucruri specifice Wordpress cum este Cron-ul de Wordpress care trebuie dezactivat pentru site-uri cu trafic mare.
Cu acest acest ultim punct trebuie inceput, pentru site-uri cu trafic semnificativ. Altfel, la un numar mare de vizite in interval mic de timp solicitarile pe server vor fi asa de mari ca site-ul nu va mai functiona.

Dezactivarea cronului se face din /wp-config.php. Are si consecinte care trebuie cunoscute: multe activitati interne ale CMS-ului se bazeaza pe cron, cum este de exemplu programarea publicarii unor articole la o data si ora in viitor.

Exista un plugin: P3 Profiler care ofera un raport despre cat incarca Wordpress core si fiecare plugin in parte.

In general, ca un site de Wordpress sa fie optimizat trebuie sa folosesti solutiile de programare recomandate (de exemplu: sa eviti query_posts() si sa inlocuiesti cu modificarea main query inainte de obtinerea setului de date, aplicand modificarea prin hook action pre_get_posts)

Apoi se poate evita dublarea, triplarea etc unor interogari folosind diferite tehnici (pastrarea setului de date in vectori globali)

Si bineinteles, utilizarea unui numar redus de plugin-uri. In schimb e preferabila crearea propriilor plugin-uri optimizate.

Si trebuie amintite aici si utilizarea cache-ului iar Total 3 Cache plugin este excelent in acest sens. Poate reduce consumul de resurse la 80% ceea ce este intr-adevar o rezolvare.

Avatar utilizator
Tudy
Senior Member
Mesaje: 506
Membru din: Mie Sep 22, 2004 7:00 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Performanta Wordpress

Mesajde Tudy » Sâm Mai 17, 2014 4:26 pm

Merci de informatii.

Totusi, la serverul si numarul de vizite de mai sus, avand in vedere un wordpress curat, simplu, cu o tema free din "store", fara prea multe pluginuri (un newsletter care e folosit evident, f rar, un adrotate care sa zicem ca poate ingreuna ceva situatia) sa crape cam la 2-3 ore si sa tina serverul in capacitate maxima mai tot timpul?

Acum intreb asta doar asa, pentru a-mi face o idee pentru alte posibile cazuri de viitor. Site-ul despre care povesteam a fost rezolvat intre timp, migrandu-l pe o alta platforma.

mirlila
Average Member
Mesaje: 120
Membru din: Mar Sep 06, 2005 8:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Performanta Wordpress

Mesajde mirlila » Lun Mai 19, 2014 12:38 pm

Nu ai pentru ce...

Daca exista varf de trafic in anumite momente ale zilei cred ca rularea wp-cron.php la fiecare vizita ar fi o explicatie pentru supraincarcarea si caderea serverelor. Dezactivarea cronului din wp-config.php ar rezolva aceasta problema. Vezi aici descrierea: http://www.inmotionhosting.com/support/website/wordpress/disabling-the-wp-cronphp-in-wordpress

Toate cele bune


Înapoi la “Wordpress”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori