Vând desenez.net

Ai un site de vanzare sau doar un domeniu. Aici e locul in care poti posta.

Moderatori: vectorialpx, Moderatori

GhitaB
PHPRomania Supporter
Mesaje: 14
Membru din: Lun Oct 04, 2010 7:26 pm

Vând desenez.net

Mesajde GhitaB » Mie Feb 22, 2012 6:17 pm

Vreau să vând site-ul cu tot ce ţine de el. Cred că am făcut cât m-a dus capul. Vreau să-l dau pe mâini bune. :)

Am început lucrul prin 2009, traficul a început de la 0 prin Aprilie 2010. Nu am plătit nici un ban pentru reclamă. A crescut încet, dar sigur. Acum sunt vreo 1000 de vizitatori pe zi şi vreo 10000 de pageviews.

1778 conturi (activează regulat probabil că o treime), 8903 desene publicate pe site de către desenatori, vreo 25000 de comentarii. Creşte în continuare, atmosfera comunităţii este una plăcută.

Pe scurt: site-ul este o colecţie de desene, încărcate de desenatorii care au cont. Se pot comenta desenele, se pot vota - pe baza voturilor apar topurile desenelor. Este şi o pagină în care avem tot timpul un concurs de desen. Există secţiune de Lecţii (destul de slabă momentan). Are blog, forum şi chat.

E drept că e primul meu proiect. Am lucrat aşa cum m-am priceput. Multe lucruri pot fi îmbunătăţite. Partea perfectă e că site-ul funcţionează şi aşa cum este. Sunt moderatori care aprobă desenele încărcate, există şi parte de administrare cu opţiunile de bază. Eu zic că are potenţial...

Nu mă grăbesc cu vânzarea. E site-ul meu de suflet. Predau TIC la clase V-VIII... n-am vrut să ruginesc... am învăţat multe lucrând la acest site.
Aştept oferte. Nu am idee cât ar merita un astfel de site. Visul meu e să-mi cumpăr un laptop bun măcar...

Momentan ies vreo 20 de euro pe lună din AdSense. Primesc şi produse de la ProfiArt.ro în valoare de 100 de lei lunar (sunt pasionat şi de desen).

Chiar dacă nu vreţi să-l achiziţionaţi, m-aţi putea ajuta să-mi fac o idee despre valoarea corectă a produsului. Răspund cu plăcere la întrebări. Mă găsiţi şi la ghita_bizau[at]yahoo[dot]com...



GhitaB
PHPRomania Supporter
Mesaje: 14
Membru din: Lun Oct 04, 2010 7:26 pm

Mesajde GhitaB » Mie Feb 22, 2012 6:20 pm

Am uitat:
142 de oameni înscrişi la noutăţi (prin FeedBurner)
Peste 1100 de fani pe pagina de Facebook.

GhitaB
PHPRomania Supporter
Mesaje: 14
Membru din: Lun Oct 04, 2010 7:26 pm

Mesajde GhitaB » Vin Feb 24, 2012 4:30 pm

Am primit o ofertă: 200 euro.
Cum vi se pare?
Mie mi se pare prea puţin încât să mi se merite să-l vând.

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Vin Feb 24, 2012 5:29 pm

Pare destul de putin dar, tu stii mai bine cat ai muncit.

LXS
Senior Member
Mesaje: 375
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde LXS » Vin Mar 02, 2012 4:50 am

Un pret estimativ ar fi undeva la 2400 - 2700 eur.

bsorin
Junior Member
Mesaje: 41
Membru din: Dum Oct 08, 2006 9:05 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde bsorin » Joi Mar 08, 2012 5:06 pm

2500 de Euro pentru un site cu câștig de 20E/lună e destul de mult. La fel cum 200E e o sumă pentru care nu merită să renunți la el.

În general cred că fiecare trebuie să-și stabilească propriul preț, dar aici mi se pare că s-au spus sume care sunt la extreme.

Dacă cineva dă 200E pe el e clar că nu vede niciun potențial în el, îl ia ca să-l exploateze iar peste câteva luni va apărea de vânzare doar domeniul. Pe de altă parte 2500 de Euro e o sumă destul de mare (cu care ai putea cumpăra un domeniu asemănător, plăti un programator, și să-i faci și ceva reclamă. Și ai ieși mai ieftin.

GhitaB, nu mă înțelege greșit, mi se pare fenomenal că ai făcut proiectul ăsta din plăcere, iar dacă alegi să nu-l mai continui e decizia ta și ar trebui să rămâi cu ceva după munca ta. Zic doar că 2500 mi se pare tras de păr. Dacă m-ar interesa domeniul de activitate 1000-1500 de Euro ar fi un preț pe care să-l iau în considerare. Dar asta e o părere personală, din partea cuiva care s-a uitat doar 5 minute pe el (acum o săptămână, pentru că acum nu merge). Ai deja 3 păreri, combină-le cu judecata ta, și mai ales cu cât va fi dispus cineva să-ți dea pe el și ai o sumă. După aia vezi dacă merită.

GhitaB
PHPRomania Supporter
Mesaje: 14
Membru din: Lun Oct 04, 2010 7:26 pm

Mesajde GhitaB » Joi Mar 08, 2012 5:21 pm

Mulțumesc mult pentru comentarii. Exact genul ăsta de mesaje mi-l doream.

Am hotărât să-l țin în continuare
sau
dacă dorește cineva să-l cumpere îl dau cu 5000 lei (aprox. 1150 euro).

Nici mai mult nici mai puțin... 5000 RON.

bsorin
Junior Member
Mesaje: 41
Membru din: Dum Oct 08, 2006 9:05 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde bsorin » Joi Mar 08, 2012 11:33 pm

Mi se pare o decizie bună. Felicitări! :)

GhitaB
PHPRomania Supporter
Mesaje: 14
Membru din: Lun Oct 04, 2010 7:26 pm

Re: Vând desenez.net

Mesajde GhitaB » Mie Noi 28, 2012 5:34 pm

A mai crescut site-ul. Am adus îmbunătățiri. Și traficul e mai bun.
M-am gândit și am ajuns la concluzia că am două variante care-mi convin:
1. OFERTĂ: Dacă se găsește un cumpărător până la sfârșitul anului (2012) îl dau cu 6000-6500 lei.
2. Dacă nu... cred că voi renunța la gândul să-l vând. :) Dacă voi investi ceva timp și resurse anul viitor voi putea să-l fac mult mai profitabil.

(Luna aceasta până în prezent site-ul a făcut în jur de 41 de euro din AdSense... Nu-i sigur că și lunile viitoare va face la fel de mult. Și anul trecut prin octombrie-decembrie a crescut venitul... Dar cred că un redesign care ar ține cont și de poziția reclamelor ar fi ceva. :) ...)

GhitaB
PHPRomania Supporter
Mesaje: 14
Membru din: Lun Oct 04, 2010 7:26 pm

Re: Vând desenez.net

Mesajde GhitaB » Mie Dec 05, 2012 4:56 pm

5500 lei... Vrea cineva? :)

Fișierele + baza de date + domeniul...
N-am mai vândut site-uri. Poate-mi explică cineva cum se procedează... :)

GhitaB
PHPRomania Supporter
Mesaje: 14
Membru din: Lun Oct 04, 2010 7:26 pm

Re: Vând desenez.net

Mesajde GhitaB » Joi Dec 06, 2012 7:37 am

5000 lei? :)

rejja
PHPRomania Supporter
Mesaje: 13
Membru din: Lun Feb 28, 2011 7:11 pm
Localitate: Sfantu Gheorghe
Contact:

Re: Vând desenez.net

Mesajde rejja » Mie Dec 19, 2012 8:42 pm

Buna Ghita, sincer sa fiu nu stiu cum vrei tu 5000 de lei pentru site care produce 20-30 euro/ luna. Spor la vanzare

GhitaB
PHPRomania Supporter
Mesaje: 14
Membru din: Lun Oct 04, 2010 7:26 pm

Re: Vând desenez.net

Mesajde GhitaB » Joi Dec 20, 2012 7:12 am

rejja scrie:Buna Ghita, sincer sa fiu nu stiu cum vrei tu 5000 de lei pentru site care produce 20-30 euro/ luna. Spor la vanzare

Momentan face vreo 60 euro / lună plus 100 lei / lună din bannere.
Cred că ar face și mai mult dacă cineva priceput s-ar ocupa de el.

Dacă cineva vrea să-l cumpere și să-l lase așa... atunci nu cred că merită.
Dacă nu găsesc client, anul viitor am în vedere:
- să îmbunătățesc design-ul și poziția reclamelor
- să fac publicitate site-ului prin afișe în orașe (o să-i rog pe desenatori să le pună mai ales în școlile de artă) :: nu am făcut niciodată reclamă de genul ăsta și cred că ar aduce oameni valoroși pe site, ceea ce ar da un avânt site-ului
- concursuri de desen cu premii consistente
- o secțiune serioasă de lecții de desen :: am găsit deja o persoană care scrie lecții :: Și asta cred că ar aduce din nou o grămadă de vizitatori.

Deci, prețul de 5000 lei nu e pentru ceea ce reprezintă site-ul acum, ci pentru ceea ce poate deveni cu destul de puțin efort.
Dacă nu găsesc client, o să fie - probabil - din cauza prețului. Dar e ok... îl păstrez și o să încerc să-l dezvolt pe cont propriu, ca până acum.

Avatar utilizator
mandix
Average Member
Mesaje: 142
Membru din: Dum Apr 01, 2012 2:04 am
Localitate: Santana, Arad
Contact:

Re: Vând desenez.net

Mesajde mandix » Joi Dec 20, 2012 3:08 pm

Tine-l pentru tine si vei face mult mai mult cu el. Sincer, are o groaza de desene. Ce ai tu acolo e o comunitate, iar cei care posteaza desenele sunt bucurosi ca au unde sa isi arate valoarea, sa studieze altele, etc . Nu il poti da pe mana oricui, mai ales ca stii ca ai depus mult efort ca sa ajunga in stadiu in care ii acum. Ii ok oricat produce, decat deloc si sigur pentru multi ii un loc de retragere.

GhitaB
PHPRomania Supporter
Mesaje: 14
Membru din: Lun Oct 04, 2010 7:26 pm

Re: Vând desenez.net

Mesajde GhitaB » Joi Ian 24, 2013 5:06 pm

mandix scrie:Tine-l pentru tine si vei face mult mai mult cu el. Sincer, are o groaza de desene. Ce ai tu acolo e o comunitate, iar cei care posteaza desenele sunt bucurosi ca au unde sa isi arate valoarea, sa studieze altele, etc . Nu il poti da pe mana oricui, mai ales ca stii ca ai depus mult efort ca sa ajunga in stadiu in care ii acum. Ii ok oricat produce, decat deloc si sigur pentru multi ii un loc de retragere.

Cea mai bun preț care mi-a fost oferit a fost: 2500 lei.
Într-adevăr e o comunitate și aș da site-ul pe mâini bune, care să facă mai mult decât am reușit eu.

Îl păstrez, până găsesc o ofertă care să-mi convină.
Se poate închide topicul. Cei interesați mă pot contacta prin email sau mesaj privat.

Numai bine! :)


Înapoi la “Vanzari/Cumparari domenii/site-uri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori