Editoare php ?

Editoare, compilatoare, acceleratoare sau alte aplicaţii realizate cu/pentru PHP

Moderatori: cristi, Moderatori

sharp20
Junior Member
Mesaje: 36
Membru din: Joi Iul 12, 2007 11:12 am
Localitate: sushiava
Contact:

Mesajde sharp20 » Dum Iul 22, 2007 12:11 am

PHP Eclipse http://www.phpeclipse.de/tiki-view_articles.php pentru ca are cam toate facilitatile unui editor care se respecta(managementul unu proiect cu arborescenta stufoasa, code folding, marcaje pentru TODO, FIXME ..., auto format pentru cod, outline pentru metode, functii, campuri din cadrul claselor, etc. nu are refactoring... pacat) + debugger + posibilitatea de a deschide un browser in cadrul Eclipse-ului ca un tab. 3

Folosesc urmatoarele plugin-uri:

- Quantum DB pentru manipularea BD-urilor(pot fi configurate mai multe drivere am incercat doar cel de MySQL). Extrem de util cand vreau sa testez query-uri mai complexe.

- plugin pentru tortoise SVN.

- Adobe Eclipse Javascipt editor - foarte tare pentru javascript.

- sync pentru CVS

- plugin pentru upload download de pe FTP, SFTP, WebDAV - se pot configura mai multe locatii.

- si nu in ultimul rand plugin-uri pentru GMail(se pot trimite fisiere dand clic dr -> send :D ) , Gtalk, Yahoo Messenger ... doar ca pe ultima platforma de Eclipse nu prea merg cum trebuie. Dar sunt optimist ca in viitor se va rezolva.

- si mai sunt o gramadoaie de pluginuri si facilitati, dar pe care nu stiu sa le folosesc.

Aa.. pentru cine nu stie, Eclipse si toate pluginurile astea sunt Open Source (adica moca cum zicem noi).


Nihil Sine Deo.

matricks
Average Member
Mesaje: 90
Membru din: Sâm Oct 09, 2004 2:39 am
Localitate: Turda
Contact:

Mesajde matricks » Lun Iul 23, 2007 7:19 pm

Am citit absolut toate comentariile de pana acum, sperand ca unul din ele sa fie solutia la problema mea. Dar nu e sa fie.
Asa ca am sa formulez foarte concret ce vreau:

Un editor care sa aiba urmatoarele caracteristici:
1. Sa fie pentru linux
2. Sa aiba highligth
3.Sa aiba autocompletion (de preferat sa poata fi si dat disable la el), care sa stie sa completeze si din clasele incluse de mine. Daca stie sa afiseze si lista de argumente cerute de o metoda sau de o functie, are nota 10.
4. DACA E POSIBIL sa fie free, daca nu, si pe bani. Daca merita, merita ;)

Exclus ZS si Eclipse.
Quanta aproape ca e ceea ce imi doresc, insa nu am reusit sa il conving sa faca autocompletion din clase incluse. Stie doar functiile din pagina sau functiile sistemului.

Deci, este vreo speranta? ;)

XCoder
PHPRomania Supporter
Mesaje: 13
Membru din: Lun Iul 18, 2005 4:51 pm

Mesajde XCoder » Lun Iul 23, 2007 7:36 pm

Pai
Non WYSIWYG: vi, emacs
WYSIWYG: Quanta, KDeveloper

Eu te-ash sfatui la primele 2. Daca n-ai mai lucrat cu ele probabil la inceput o sa fie mai greu.

Success.

matricks
Average Member
Mesaje: 90
Membru din: Sâm Oct 09, 2004 2:39 am
Localitate: Turda
Contact:

Mesajde matricks » Mar Iul 24, 2007 8:05 am

Alte alternative mai stie cineva?

vi si emacs nu vreau sa ma apuc de invatat. As pierde multa vreme pana m-as obisnui cu scurtaturile, si nu pot sa pierd vremea acum. Poate pe viitor am sa le acord o atentie mai mare.

Quanta ca si KDevelop sunt bazate pe acelasi editor ca cel de krusader (pe care il folosesc la ora actuala) si in privinta autocompletarii sunt tare slabute.

Se pare ca noi, utilizatorii de linux suntem cam napastuiti la acest capitol. Se pare ca editoarele si IDE-urile pentru php sunt tare limitate ca numar.

Zend-ul imi omoara calculatorul, Eclipse (care ar merge cat de cat, are ceva bug-uri, din care cauza uneori se inchide, iar debug-erul nu merge).

carco
Senior Member
Mesaje: 2799
Membru din: Joi Mai 27, 2004 4:36 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde carco » Mar Iul 24, 2007 8:38 am

Eu fol. Quanta (nu simt nevoia de autocomplete) iar cu un celeron la 2,3 si 1GB Zend nu mi-a omorat calculatorul (atat cat m-am jucat cu el)

Ia incearca http://www.activestate.com/Products/komodo_ide/ (comercial) sau http://www.activestate.com/Products/komodo_edit/ (free, dar nu are prea multe facilitati, probabil Quanta este cu mult peste el)
Programator cu experienta in Magento/ZF, Typo3/Flow3, Symfony, B2B, CRM, ERP, SMB... vand betoniera

matricks
Average Member
Mesaje: 90
Membru din: Sâm Oct 09, 2004 2:39 am
Localitate: Turda
Contact:

Mesajde matricks » Mar Iul 24, 2007 11:11 am

carco, ti-as da o bere sau o cola, la alegere. Sau mai multe ;) ca nu-s avar.
komodo edit face exact ce imi doresc eu. TOT ce imi doresc. Inclusiv afisarea argumentelor cerute de o functie sau de o metoda a unei clase incluse de mine.
In plus e gratis si rapid.
Mersi.

floorin
Senior Member
Mesaje: 247
Membru din: Joi Iun 29, 2006 6:03 pm

Mesajde floorin » Mar Iul 24, 2007 1:52 pm


shu_shukaru
PHPRomania Supporter
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Iul 28, 2007 3:07 pm

Mesajde shu_shukaru » Dum Iul 29, 2007 12:52 pm

Eu folosesc zend-ul de mult timp si daca stii sa il configurezi stie foarte multe nu se compara cu alte editoare.

Alex_dicix
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Mar Oct 31, 2006 9:34 pm

Zend rules

Mesajde Alex_dicix » Lun Aug 27, 2007 5:11 pm

Daca ai posibilitatea sa folosesti Zend, folosestel ca merita.

alopia
Junior Member
Mesaje: 36
Membru din: Dum Sep 02, 2007 10:53 pm
Contact:

Mesajde alopia » Mie Sep 19, 2007 3:37 am

Zend Studio

si exclusiv pe platforma Windows ...

:arrow: UltraEdit

:oops: Sunt fan UltraEdit. Il folosesc de peste 8 ani si ii stiu toate chichitele. Am o groaza de wordfiles, macros, fisiere AutoComplete si dictionare. Il am pe stick in buzunarul de la costum sau in cel de la pantalonii scurti :) Este singurul editor care in ultimii 4 ani nu mi-a crapat niciodata si nu mi-a ruinat nici un fisier. Lucru care nu pot sa-l spun despre alt editor sau ide testat de mine (de la celebrul IDE Microsoft pina la nustiu ce obscur editor toate au crapat toate cel putin odata, eventual lasindu-mi uneori si ceva fisiere golite de continut in urma). Sunt atit de maniac incit daca vrei sa lucrezi la firma mea ... inveti UltraEdit sau pleci :twisted:

stephantudor
Average Member
Mesaje: 71
Membru din: Lun Iul 24, 2006 12:49 am
Localitate: slobozia
Contact:

Editor PHP

Mesajde stephantudor » Dum Apr 27, 2008 3:07 am

Salut, stiu ca poate vor fi persoane care se vor supara, insa topicul este legat de EDITOR PHP, daca este asa atunci eu zic ca cel mai bun editor este "NOTEPAD" si cu asta am incheiat.
Voi vorbiti aici de tot felul de "editoare", sunt doar simple editoare sau altceva?.

Cu respect!

PS
De asta ce ziceti?
Komodo EDIT 4, de la ActiveState (Editor de text simplu, care suporta si interpretarea sintaxei PHP, folosind calea catre PHP.EXE, PHP.INI)
Stefan Tudor

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Mie Apr 30, 2008 10:53 am

Am folosit si eu o vreme komodo edit. Am renuntat la el, dar nu mai stiu sincer din ce motiv, cred era ceva problema cu clientul de FTP. Cred.

Avatar utilizator
Quber
Senior Member
Mesaje: 874
Membru din: Mar Iun 27, 2006 8:33 pm
Localitate: localhost
Contact:

Mesajde Quber » Lun Mai 19, 2008 10:48 am

Care e cel mai bun pentru sintaxa si client ftp? ca ma folosesc de notepad++ si clientul ftp ma omoara..!
A man who dares to waste one hour of time has not discovered the value of life.

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Lun Mai 19, 2008 12:00 pm

Quber, aptana studio si zend studio mi-au dat cele mai bune rezultate. Intr-adevar, clientul FTP din NP++ e sursa sigura de draci. Alegerea iti apartine: aptana = gratis, zend studio pro (care are ftp client) = 500$.

Avatar utilizator
Quber
Senior Member
Mesaje: 874
Membru din: Mar Iun 27, 2006 8:33 pm
Localitate: localhost
Contact:

Mesajde Quber » Lun Mai 19, 2008 12:04 pm

eu am Zend Studio Professional for Eclipse 6.0 crackuit dar nu am gasit la el ftp client..! dar ca sa dau 500$ pentru un soft nam de gind..!
A man who dares to waste one hour of time has not discovered the value of life.


Înapoi la “Software”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori